Ile kosztuje rozliczenie PIT?

Małgorzata Siess 10:00 Listopad 15th, 2022

PIT jest to powszechnie znany dokument zawierający wszelkie potrzebne informacje, w tym podatek dochodowy od osób fizycznych, za dany okres. W zależności od sumy osiągniętych dochodów stosuje się jeden z dwóch progów podatkowych. Deklarację PIT należy złożyć w odpowiadającym miejscu zamieszkania urzędzie skarbowym do 30 kwietnia każdego roku. Podstawą do odpowiedniego wypełnienia deklaracji jest dokument PIT 11, który pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi do końca lutego każdego roku.

Z czego może wynikać wysokość kwoty za rozliczenie PIT?

Należna kwota za rozliczenie PIT zależy przede wszystkim od osoby – najczęściej księgowej lub biura rachunkowego rozliczającego dokument. Na sumę pieniężną składają się także kwestie takie jak:

  • Liczba deklaracji PIT – czy będzie jedna, czy więcej oraz innych dodatkowych dokumentów potrzebnych do złożenia zeznania,
  • Rodzaj składanego zeznania – deklaracja pierwotna czy korekta,
  • Rozliczenie indywidualne lub wspólnie z małżonkiem czy może w grę wchodzi rozliczenie firmy,
  • Rodzaju deklaracji – chodzi tu konkretnie czy dana osoba jest zatrudniona w Polsce, czy za granicą,
  • Rodzaj i ilość ulg, które klient chce uznać w rocznych zeznaniu podatkowym.

Ważnym aspektem jest także fakt, czy osoba prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli tak to czy te dochody mają zostać ujęte w deklaracji PIT. Na czas i kwotę rozliczenia podatkowego wpływa także termin dostarczenia niezbędnych dokumentów do biura rachunkowego. Warto zwrócić uwagę na miejsce – w większym mieście kwota za rozliczenie PIT-ów może być o wiele większa niż w mniejszym lub w niewielkim biurze rachunkowym, ze względu na ograniczoną liczbę osób, stawka może być nieco zawyżona. Istnieje także dodatkowa opcja – ekspresowe rozliczenie, co także znacząco wpływa na końcową sumę za usługę.

Rozliczenie PIT – konkretne kwoty za konkretną usługę

Według danych zbieranych przez wnikliwych ekspertów cena rozliczenia rocznego zeznania podatkowego waha się pomiędzy 30, a nawet 300 zł. Warto wiedzieć, że jest to jednak kwota za podstawową usługę. Za wszystkie dodatkowe usługi m.in. szybkie wypełnienie deklaracji lub zastosowanie ulg należy doliczyć różnorakie sumy, które zwykle nie są wyższe niż 100 zł. W każdym razie należy zastanowić się komu zaufać i powierzyć swoje dane, aby w późniejszym okresie nie ponosić z tego tytułu żadnych konsekwencji. Swoje zeznania trzeba powierzyć osobie dokładnej i skrupulatnej, gdyż jakikolwiek błąd w dokumentacji może być przyczyną przykrych wezwań do urzędu skarbowego, a nawet dodatkowych opłat. Przeglądając strony internetowe różnych biur rachunkowych, można natknąć się na cenniki, w których dokładnie opisane są ceny poszczególnych usług. Wiele tego typu przedsiębiorstw oferuje również opcję wysyłki – elektroniczną lub tradycyjną, dokumentów do placówki skarbowej – zazwyczaj nieodpłatnie. Roczne rozliczenie podatkowe można także powierzyć domowej księgowej lub wykształconej w tym kierunku zaufanej osobie, gdyż koszty tej usługi powinny być o wiele mniejsze niż w tradycyjnym biurze rachunkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *