black-friday

Szaleństwo zakupów w Black Friday

Marta Fila 08:00 Listopad 16th, 2018

Black Friday to dzień dużych promocji w sklepach, który wypada tuż po Święcie Dziękczynienia. W tym roku przypada on na 23 listopada i jak co roku rozpocznie gorączkę przedświątecznych zakupów. Sama tradycja narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a obecnie przejmują ją również inne kraje, a w tym Polska.

Skąd się wziął Czarny Piątek?

Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez Amerykanów. Przypada ono na ostatni czwartek listopada, a od połowy XX wieku zaczęto organizować w tym dniu parady sponsorowane przez lokalne i ogólnokrajowe sklepy. Tego typu wydarzenia przyciągające tłumy ciekawskich stanowiły formę reklamy, a wraz z upływem czasu zaczęto uważać je za nieoficjalne otwarcie sezonu przedświątecznych zakupów. A skąd sama nazwa?

Według niektórych wzięła się ona od określenia policji z Filadelfii, która w ten sposób opisała chaos panujący tego dnia na drogach i przed wieloma sklepami. Zakupowe szaleństwo doprowadzało często do wypadków samochodowych, a nawet aktów agresji i kradzieży. Inni z kolei twierdzą, że zyski ze sprzedaży w Czarny Piątek są tak duże, że księgowi zapisują je wyłącznie czarnym atramentem (czerwony kolor przeznaczony jest do zapisywania poniesionych strat) – i stąd nazwa akcji promocyjnej.

Black Friday – promocje zachęcające do świątecznych zakupów

Czarny Piątek z promocyjnymi cenami przez wiele osób uważany jest za doskonałą okazję do zrobienia świątecznych zakupów w atrakcyjnych cenach. Dane statistic.com wykazały, że w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku wartość sprzedanych podczas ostatniego Black Friday produktów wzrosła o 16,8% w stosunku do promocji w roku 2016. Warto przy tym wspomnieć, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się również Cyber Monday, a więc poniedziałek po Czarnym Piątku, kiedy można kupić przecenione produkty w sklepach internetowych.

Amerykanie traktują tego typu promocje jako doskonałą okazję do zakupu świątecznych prezentów, ale niektórzy z nich twierdzą, że to możliwość nabycia rzeczy, na które normalnie ich nie stać. Analizy GfK wykazały natomiast, że w niektórych krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii, w tygodniu, w którym wypada Czarny Piątek, konsumenci wydają więcej, niż w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. W innych krajach z kolei podobna tendencja zauważalna jest dla wybranych grup produktowych, jak np. sprzęt RTV.

Black Friday Polska

Promocje Black Friday zachęcają do zakupów również polskich konsumentów. Zgodnie z danymi GfK w tygodniu, w którym przypada Czarny Piątek, odnotowywana jest znacznie wyższa sprzedaż w porównaniu do przeciętnego okresu handlowego. Jeśli np. chodzi o telewizory, to w 2016 roku w tygodniu, na który przypadał Black Friday, zaobserwowano ponad 60% wzrost sprzedaży w ujęciu ilościowym oraz zwiększenie wartości sprzedaży o 50% – ceny spadły wówczas o ok. 7%. Wyniki te prawdopodobnie zostały osiągnięte dzięki kampanii promocyjnej – jeszcze w 2015 roku popularność wyprzedaży związanych z Czarnym Piątkiem nie była tak duża.

Promocje Black Friday – co najchętniej kupujemy?

Czarny Piątek niewątpliwie jest coraz bardziej popularny w Polsce i z roku na rok przyłącza się do akcji coraz więcej sklepów i producentów elektroniki użytkowej, nowych technologii, a także sprzętu AGD czy odzieży. Warto jednak zaznaczyć, że prawie 2/3 polskich konsumentów nie spotkało się z określeniem Czarny Piątek i nie wie co to jest Black Friday (badanie z listopada 2017).

Gdyby jednak mieli skorzystać z promocyjnych ofert, najbardziej zainteresowani byliby wyprzedażą odzieży, butów i bielizny (na te produkty wskazało 46% ankietowanych), sprzętu RTV i elektroniki użytkowej (37%) oraz artykułów wyposażenia mieszkania i sprzętu AGD (31%). Ponieważ jednak w Black Friday sklepy coraz chętniej obniżają ceny, aby przyciągnąć większą liczbę klientów, warto zastanowić się nad skorzystaniem z promocyjnej oferty.

Jest to dobra okazja na zakup prezentów, albo produktów, które w normalnej cenie są zbyt drogie. Jeśli zaś nie mamy odpowiednich funduszy na skorzystanie z promocji Czarnego Piątku, można sięgnąć po szybką pożyczkę przez Internet w SuperGrosz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *