300 plus

Wyprawka szkolna – 300 złotych dla każdego ucznia

supergrosz.pl 09:40 Wrzesień 2nd, 2020

Każdy rodzic dziecka w wieku szkolnym doskonale wie, że zakup podręczników, zeszytów, plecaków czy innych akcesoriów i przyborów szkolnych wiąże się z niemałymi wydatkami. Oprócz samych pomocy naukowych trzeba też kupić strój na zajęcia wychowania fizycznego czy obuwie na zmianę.

Odpowiedzią na problemy ze sfinansowaniem zakupów czekających rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego ma być rządowy program 300 plus. Kto może z niego skorzystać i co zrobić, aby uzyskać gwarantowane pieniądze?

300 zł na wyprawkę szkolną – kto skorzysta z tego świadczenia?

300 zł na dziecko zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego to sposób na wsparcie dla rodzin. Wiele z nich musi liczyć się w sierpniu z niemałymi wydatkami związanymi z przygotowaniami do nowego roku szkolnego. Koszty są jeszcze wyższe w przypadku rodzin wielodzietnych, stąd też pomysł na nowy program wsparcia finansowego. 300 złotych na dziecko ma przysługiwać na każdego ucznia w wieku szkolnym do ukończenia 18. roku życia.

O pieniądze starać się mogą wszyscy rodzice, przy czym nie muszą oni spełniać żadnych dodatkowych kryteriów, jak np. niskie zarobki. Świadczenia w ramach programu 300 plus mają być wypłacane raz w roku jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zgodnie z zapowiedzią premiera nie będą prowadzone żadne kontrole dotyczące wydawania pozyskanych w ten sposób środków.

Wyprawka szkolna w ramach programu 300 plus

Wnioski o przyznanie dofinansowania w ramach programu 300 plus można składać za pośrednictwem Internetu już od 1 lipca, w formie papierowej, zaś począwszy od 1 sierpnia –wówczas można liczyć na otrzymanie świadczenia do 30 września. Ostateczny termin to 30 listopada, przy czym osoby składające wnioski w październiku bądź listopadzie otrzymają pieniądze w ciągu dwóch miesięcy.

Aby złożyć wniosek online, należy skorzystać z rządowej platformy internetowej „Empatia” i postępować zgodnie z udzielanymi wskazówkami. W tym przypadku konieczne jest jednak konto na portalu „Empatia” założone przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Istotne znacznie ma fakt, że przez internet nie można składać wniosków na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, dlatego ich opiekunowie muszą złożyć wniosek bezpośrednio w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Wyprawka szkolna 2018 – 300 zł wystarczy?

Według danych gromadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, akcesoria szkolne dla uczniów drożeją w ciągu roku średnio o 1/10. Koszt wyprawki szkolnej dla jednego dziecka wyniósł w minionym roku szkolnym średnio 686 zł. W 2016 roku było to o ok. 100zł mniej. Oczywiście wiele zależy od liczby dzieci. Według przeprowadzonych badań rodziny, które musiały skompletować wyprawkę szkolną dla trójki uczniów, wydały średnio 1729 zł na ten cel.

Kompletując przybory szkolne warto poszukać oszczędności. Przykładowo plecak można kupić już za 30 zł, jednak w tym przypadku istotne znacznie ma również jakość. Za najtańsze piórniki zapłacimy kilkanaście złotych, jednak te z pełnym wyposażeniem, a więc kredkami, ołówkami, długopisami, linijką, itp. to wydatek od 50 do 70 zł. Cena wzrasta, jeśli chcemy kupić model z nadrukiem licencjonowanym przez wytwórnie filmowe lub kluby piłkarskie.

Komplet zeszytów to kolejne kilkadziesiąt złotych, podobnie jak termos i pudełko na kanapki. W wyprawce szkolnej musi znaleźć się oczywiście strój gimnastyczny, a więc obuwie sportowe, spodnie dresowe lub legginsy i co najmniej dwie białe koszulki. Jeśli uczniowie mają obowiązek nosić mundurki, rodzic musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Biorąc pod uwagę ilość niezbędnych uczniowi rzeczy, może się okazać, że 300 zł na wyprawkę szkolną to za mało, by skompletować wszystko co potrzebne dziecku. Dobrym pomysłem będzie więc skorzystanie z szybkiej pożyczki SuperGrosz dostępnej online, więcej na ten temat w artykule, Pożyczka pozabankowa na szkolną wyprawkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *