Czy komornik na poczet długów może zająć konto członka rodziny?

Małgorzata Siess 12:30 Listopad 15th, 2022

Zadłużenia obcych osób z pewnością nie są dla nas interesujące. Jednak kiedy już mówimy o zadłużeniach bliskich osób, robi się nieciekawie. Dodatkowo, brak jakichkolwiek działań ze strony dłużnika negatywnie wpływa na obchodzenie się komornika z wierzycielem. Jeśli jesteś małżonkiem lub małżonką osoby posiadającej długi, na której głowę wszedł komornik, sprawdź, czy może on zająć także Twój majątek na poczet długów Twojej drugiej połówki albo osoby z rodziny.

Zajęcie konta żony przez długi męża – czy to możliwe?

Wbrew pozorom i licznym strachom, komornik nie ma prawa skorzystać z majątku osoby bliskiej, w tym żony czy męża dłużnika. Owszem, może na poczet jego długów skonfiskować pieniądze znajdujące się na rachunku bankowym dłużnika czy też na kontach oszczędnościowych. Jednak na koncie muszą pozostać jakiekolwiek środki do życia. W sytuacji, kiedy małżonek posiada długi, komornik nie może sięgnąć po oszczędności znajdujące się na koncie żony. Jest jednak jeden warunek – współmałżonek dłużnika nie może mieć jakiegokolwiek wpływu na rosnące długi drugiej osoby. W przypadku, kiedy nie ma przesłanek sugerujących, że żona lub mąż mieli wpływ na długi swojej drugiej połówki, wtedy komornik nie może skonfiskować majątku na poczet tych długów.

Zajęcie mienia domowego – jak wygląda w rzeczywistości?

Odmiennie sprawa wygląda w przypadku mienia. Komornik to osoba, która ma całkowite prawo domniemania, iż przedmiot znajdujący się w domu zamieszkałym przez oboje małżonków należy do dłużnika. Sprawia to, że przedmiot może zostać skonfiskowany, a następnie spieniężony na poczet długów.

Takie zapisy prawne pozwalają przykładowo pod nieobecność żony skonfiskować jej rower, który ustawiony został w pokoju dłużnika lub w garażu. Istnieją jednak sytuacje, podczas których własność konkretnego przedmiotu poddana jest w wątpliwość. Żona bardzo skrzętnie udowadnia, iż fotel – ten konkretny przedmiot należy do niej. Dzięki czemu jest w stanie ochronić go od widma egzekucji komorniczej.

Czy komornik ma prawo zająć wspólny majątek?

Choć komornik nie może sprawdzić konta współmałżonki osoby niezadłużonej i dobrać się do jej pieniędzy, które stanowiłyby formę spłaty długów komorniczych, w przypadku majątku istnieje inne prawo. Przypadek ten pokazuje, że komornik może zająć elementy mienia, która należą zarówno do jednego, jak i do drugiego małżonka. Z pewnością podlegać pod to będą typowe urządzenie AGD i RTV, takie jak ekspres do kawy, kuchenka, telewizor, rower, samochód. Skrajne sytuacje pokazują, że komornik jest w stanie zająć również działkę, mieszkanie, w tym również to, które częściowo jest własnością połowy niezadłużonej.

Żona – może jednak nie musi pozwolić na egzekucję własnego majątku

Żona, małżonka dłużnika może zezwolić na egzekucję własnego majątku na poczet długów swojego męża, jednak nie musi. Jest to kwestia wyłącznie jej dobrej woli. Jeśli chce odciążyć męża i pomóc mu w spłacie długów, z pewnością może podarować elementy swojego mienia, by przyspieszyć egzekucję komorniczą.

W sytuacji, kiedy żona nie chce oddawać swojego mienia na poczet długów swojego męża, a komornik samodzielnie się do niego dobierze, to wtedy małżonka dłużnika ma pełne prawo zaskarżyć jego działania i udowadniać, że zabrane przez komornika przedmioty należą wyłącznie do niej. Powództwo przeciwegzekucyjne, bo tak nazywa się to postępowanie, jest nieco problematyczne, gdyż przed sądem oraz w towarzystwie świadków należy wykazać, że konkretny przedmiot został zajęty bezprawnie.

W sytuacji, kiedy masz problem ze spłatą długów, a na Twoje konto wszedł komornik, warto zastanowić się na pożyczką w instytucji pozabankowej, która pomogłaby w spłaceniu mniejszych czy też większych długów. Przykładem może być firma SuperGrosz, która oferuje pożyczki ratalne nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *