Do kogo należy numer konta bankowego – jak to sprawdzić?

Małgorzata Siess 15:00 Listopad 15th, 2022

Współcześnie przez Internet zakupy robi prawie 90% internautów. Jest to ogromna liczba, jednak w dalszym ciągu można zaobserwować wzrost zainteresowania zakupami w sieci. Niektórzy jednak nie są w stanie zaufać nowoczesnym technologiom i nie chcą robić zakupów przez Internet. Często tłumaczą się tym, że nie wiadomo, czy przelane w sposób elektroniczny pieniądze nie trafią do oszustów. Czy można w jakikolwiek sposób sprawdzić, do kogo należy konkretne konto bankowe?

Jak sprawdzić właściciela danego konta bankowego?

Sprawdzanie właściciela danego konta bankowego to czynność, która powinna wejść w nawyk każdemu, kto bardzo często korzysta z bankowości elektronicznej, np. robiąc zakupy. Jeśli zwykle korzystamy z Allegro bądź z innych sklepów online, warto dokładnie sprawdzić dane właścicieli kont bankowych oraz zweryfikować inne cenne informacje.

Zazwyczaj portal Allegro podaje dokładne dane o sprzedawcy. Dodatkowo, poza najbardziej istotnymi informacjami, możemy tam znaleźć wiadomość, która informuje o długości prowadzenia konta, opinie użytkowników na temat produktów, a także na temat samego sprzedającego. Dostajemy przy okazji istotne wskazówki dotyczące czasu przesyłki, kosztu wysyłki oraz jakości obsługi kupującego.

Jednak nie każdy sprzedawca może pochwalić się długim stażem, a przy okazji ogromną liczbą pozytywnych opinii. Wątpliwości mogą pojawić się w momencie, kiedy produkt bardzo nam się podoba, jednak sprzedający działa zaledwie do kilku dni czy tygodni i, niestety, nie posiada zbyt wielu pomocnych opinii.

Wtedy, aby sprawdzić jego wiarygodność, możemy skorzystać z w pełni darmowych stron internetowych, które pozwalają na sprawdzenie numeru konta bankowego. Trzeba jednak przygotować się na to, że istnieje specjalna ustawa, która zabrania bankom na udostępnianie danych osobowych swoich klientów. Ponadto, przepisy RODO znacznie zaostrzają te normy prawne i tak naprawdę dokładne dane jest w stanie pozyskać jedynie prokuratura lub policja.

Sprawdzanie konta bankowego – kiedy jest konieczne?

Sprawdzenie numeru konta bankowego może być koniecznością w kilku przypadkach. Jednym z nich jest moment, w którym otrzymaliśmy przelew z nieznanego numeru od obcej osoby. Drugą sytuacją jest moment, kiedy to my sami przesłaliśmy pieniądze na złe konto bankowe.

Weryfikacja tożsamości wymagana jest również przez banki. Zazwyczaj ma to miejsce w momencie, kiedy ubiegamy się o kredyt gotówkowy online. W takiej sytuacji, aby bank mógł zweryfikować nasze konto bankowe oraz tożsamość właściciela, wymagany jest przelew w bardzo małej, wręcz znikomej kwocie. Nie możemy wtedy pomylić numeru, gdyż w takim przypadku bank z pewnością nie przyzna nam pożyczki.

Jeśli chcemy uzyskać kredyt bez weryfikacji tożsamości, warto zwrócić się z tym do SuperGrosz.

Błędny przelew i zwrot pieniędzy – jak znaleźć właściciela konta bankowego?

Nieprzyjemną sytuacją jest ta, w której okazuje się, że do transakcji dodaliśmy zły numer konta. Omyłkowe wysłanie pieniędzy, zwłaszcza dużych może nastręczyć sporo problemów. Dlatego też, podczas wykonywania przelewu warto podać dodatkowe dane osoby, która ma go otrzymać. Wtedy bank jest w stanie zweryfikować 26-cyfrowy numer konta, a w przypadku błędu – transakcja nie zostanie zrealizowana.

W przypadku, kiedy podajemy niepełne dane, a przelew wyjdzie bez weryfikacji, osoba, która otrzymała te pieniądze bezpodstawnie, zgodnie z kodeksem cywilnym jest zmuszona je oddać. Jednak, nie ukrywajmy, rzadko kto tego dokona. Może to wynikać z faktu, iż obdarowana osoba nie zauważyła wpływu pieniędzy, zwłaszcza, jeśli ta kwota nie była duża. Jeśli jednak osoba ta zauważy, niełatwo będzie ją pozwać o brak poszanowania kodeksu, ponieważ prawo bankowe nie pozwala na ujawnianie danych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *