Jak sprawdzić właściciela konta bankowego – czy to możliwe?

Małgorzata Siess 10:30 Wrzesień 2nd, 2022

Przelewy wykonywane z kont bankowych i bankowości elektronicznej są coraz bardziej popularne. Przesyłanie pieniędzy z konta na konto jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Zanim jednak wyślemy pieniądze na konto innej osoby, warto sprawdzić, czy na pewno mamy styczność z dobrymi danymi.

Dlaczego lepiej zweryfikować kto jest właścicielem konta bankowego?

Ustawa traktująca o usługach płatniczych pozwala na dokonywanie przelewów bez podawania dodatkowych danych. Wystarczy podać numer konta bankowego. Banki nie mają żadnego obowiązku porównywać danych z faktycznymi informacjami o odbiorcy. Jest to z jednej strony znaczne ułatwienie, a z drugiej zdecydowane utrudnienie. Taki brak danych zwiększa ryzyko omyłkowego wysłania pieniędzy do całkowicie innej osoby, a także daje możliwość oszustom wyłudzania pewnych sum.

Weryfikacja właściciela konta bankowego jest szczególnie zalecana w przypadku, jeśli:

  • Robisz zakupy po raz pierwszy w sklepie internetowym i dotąd nie miałeś okazji go poznać,
  • Korzystasz z platform zakupowych oraz serwisów ogłoszeniowych, które pozwalają na transakcje kartami poza serwisem,
  • Chcesz wesprzeć potrzebujących, którzy zbierają środki na pewien cel, jednak nie znasz organizatorów.

Sprawdzanie skrupulatne jest także ważne w przypadku, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i jesteś zmuszony przelewać większe sumy pieniędzy.

Jak ustalić dane właściciela konta?

Nie jest łatwo wysłać pieniądze na zły numer konta. Dwie cyfry kontrolne znajdujące się na samym początku numeru konta stanowią swego rodzaju algorytm dotyczący wszystkich pozostałych. Jeśli omyłkowo wpiszemy złą cyfrę w numerze, bank może się upomnieć o poprawę. Całkowicie inaczej wygląda jednak sytuacja, jeśli takie konto, o zmienionej jednej cyfrze faktycznie istnieje i nie należy do osoby, do której powinny dotrzeć przelewane pieniądze.

Jeśli przez przypadek wyślemy pewną kwotę innej osobie, jak można ustalić jej tożsamość?

Niestety, nie jest to łatwe przez wzgląd na przepisy. Jedynym rozwiązaniem jest szybki kontakt z bankiem. Jeśli zorientujemy się bardzo szybko, bank może anulować wysłany przelew. W innym przypadku, jeśli przelew już wyszedł z banku, instytucja ta może wystosować specjalną prośbę o zwrot pieniędzy. 

W przypadku firm odszukanie właściciela jest łatwiejsze. Wielu przedsiębiorców swoje numery konta umieszcza w Internecie. Warto wtedy skopiować błędny numer i wkleić go w wyszukiwarkę. Jeśli szczęście dopisze, znajdziemy właściciela i będziemy mogli samodzielnie wystosować prośbę o zwrot należności.

Weryfikacja konta bankowego w momencie pobierania pożyczki

Firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek online, takie jak supergrosz.pl, bardzo często weryfikują swoich klientów. Pierwszym sposobem jest prośba o przelanie 1 gr lub 1 zł na konto pożyczkodawcy. Wtedy firmie udzielającej pożyczek wyświetlają się dane nadawcy i z łatwością można je zweryfikować. Innym sposobem, dedykowanym głównie bankom i instytucjom finansowym jest aplikacja Kontomatik, która pozwala na sprawdzenie danych właściciela konta oraz historii transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *