jak-oszczedzac-pieniadze

Jak oszczędzać pieniądze w domowym budżecie?

Marta Fila 08:00 Styczeń 21st, 2019

Oszczędzanie pieniędzy i planowanie domowego budżetu, to trudny do wyrobienia nawyk. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób dla których odkładanie na emeryturę wydaje się jeszcze bardzo odległą perspektywą. Tymczasem w oszczędzaniu ważniejsze od tego, ile pieniędzy zgromadzimy w danym miesiącu jest to, by konsekwentnie trzymać się ustalonego finansowego planu i systematycznie odkładać nawet niewielkie kwoty.

Polacy mają coraz więcej oszczędności

Jak wynika ze zgromadzonych przez Narodowy Bank Polski danych Polacy coraz lepiej radzą sobie z oszczędzaniem i planowaniem domowego budżetu. Mamy odłożone aż 2 biliony złotych tj. o 114 mld złotych więcej niż jeszcze rok temu.

Duży wpływ na wysokość posiadanych przez badanych oszczędności miała giełda – aż 47 ze wspomnianych 114 mld pochodziło ze wzrostu wartości akcji i jednostek funduszy inwestycyjnych. Czy to oznacza, że chętnie obracamy posiadanym kapitałem? Niestety nie do końca: 9% środków stanowi gotówka, a ponad 22% z nich znajduje się na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. Łącznie daje to aż 631 mld złotych, które mogłyby na siebie zarabiać zamiast „leżeć” na koncie. Na lokatach umieściliśmy 15% naszych oszczędności, 10% w OFE, a prawie 18% to udziały w firmach nienotowanych na giełdzie. Inwestowanie w akcje i obligacje stanowi jedynie niewielki procent naszej finansowej aktywności: na giełdzie znajduje się 2,7% wszystkich środków, a w funduszach inwestycyjnych trzymamy niecałe 6,7% kapitału.

Optymizmem napawa fakt, że coraz więcej ankietowanych dostrzega związane z oszczędzaniem pieniędzy zalety, rośnie nie tylko wartość zgromadzonych przez nas oszczędności, lecz również liczba osób, które je posiadają. Jak wynika z przygotowanego przez Grupę ING raportu 69% respondentów ma odłożone środki, a co trzeci badany jest zadowolony lub bardzo zadowolony z ich wysokości. Najwięcej osób ma oszczędności w wysokości od 1 do 3 miesięcznych pensji (31% wskazań), 11% odłożyło mniej niż jedną pensję, a środki odpowiadające rocznej pensji ma 19% ankietowanych.

Czy każdego stać na oszczędzanie?

Wmawianie sobie, że zarabiam za mało, by móc coś odłożyć, to jeden z najczęstszych związanych z oszczędzaniem mitów. Tym bardziej, że jeśli wierzyć statystykom, wcale nie zarabiamy źle. Według zgromadzonych przez GUS danych przeciętne wynagrodzenie w marcu 2018 roku w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników wynosiło 4886,56 zł brutto (w lutym było to 4559,72 zł brutto, a w styczniu – 4588,58 zł brutto). Natomiast minimalne wynagrodzenie w styczniu wynosiło 2100 zł brutto (jest to wzrost o 100 zł w stosunku do ubiegłego roku).

Jak zacząć oszczędzać i planować domowy budżet?

Odpowiedź na pytanie jak zacząć oszczędzać wiąże się z inną, równie istotną kwestią tj. z tym jak planować domowy budżet. To właśnie odpowiednie zarządzanie posiadanymi środkami pozwoli nam zgromadzić finansowe nadwyżki. Tym, co pomoże zachować kontrolę nad naszymi finansami mogą być specjalnie, przeznaczone do tego celu programy (np. aplikacja na smartfona), jak i zwykły arkusz kalkulacyjny.

Konieczna będzie także zmiana dotychczasowych nawyków. Tu pomocne mogą okazać się z pozoru tak nieistotne zmiany jak gaszenie światła, gdy nie ma nas w pomieszczeniu, branie prysznica zamiast kąpieli czy zapisywanie sobie wcześniej tego, co planujemy kupić. Chcąc oszczędzać pieniądze w domu możemy również rozważyć zmianę dostawców prądu czy gazu, a nawet…operatora komórkowego. Nie jest bowiem wykluczone, że konkurencja zaproponuje nam lepsze warunki, dzięki czemu zapłacimy mniej za media.

Ponadto, w oszczędzanie pieniędzy i samo planowanie domowego budżetu warto zaangażować wszystkich członków rodziny. Po pierwsze, ich potrzeby powinny zostać uwzględnione na liście wydatków (nie znaczy to jednak, że musimy zgadzać się na sfinansowanie każdej zachcianki), po drugie oszczędzanie to sport zespołowy, a szacunku do pieniędzy warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Im wcześniej wyrobimy w nich dobre nawyki, tym lepiej poradzą sobie z zarządzaniem finansami w dorosłym życiu.

Jak oszczędzać pieniądze? Porady

Oszczędzanie pieniędzy i planowanie domowego budżetu warto zacząć od zmiany swojego nastawienia. Po pierwsze, niezależnie od tego, ile zarabiamy jesteśmy w stanie odłożyć określoną kwotę. Po drugie, dobra organizacja to klucz do sukcesu, gdyż dopóki nie notujemy swoich wydatków, to sami nie wiemy, ile pieniędzy „znika” każdego miesiąca z naszego konta. Tymczasem nawet kupowanie codziennie na mieście jedzenia do pracy, daje w skali tygodnia kwotę, która znacząco uszczupli nasz budżet. Po trzecie, najprostszym sposobem na to jak zacząć oszczędzać jest rezygnacja z niepotrzebnych wydatków.

Może to być zbyt drogie konto internetowe, niekorzystna umowa z operatorem telefonii komórkowej, albo robione pod wpływem chwili zakupy, które potem trafiają na dno szafy. Aby wyeliminować niepotrzebne koszty, rozpisz sobie to, ile i na co miesięcznie wydajesz. Dzięki temu „czarno na białym” zobaczysz z których z nich możesz bez trudu zrezygnować.

Tym, co jeszcze możesz zrobić jest traktowanie oszczędzania pieniędzy jako kolejnego rachunku do zapłacenia, dzięki czemu na pewno znajdziesz na nie miejsce w domowym budżecie.

Pamiętajmy, że oszczędzanie z głową nie jest równoznaczne z tym, że wszystkiego będziemy sobie odmawiać. To samo dotyczy tego jak skutecznie zaplanować domowy budżet. Kluczem do sukcesu jest nie tyle liczenie się z każdą złotówką, co kontrola wydatków i ograniczenie tych niepotrzebnych do niezbędnego minimum. Jeśli tylko mamy taką możliwość, rozważmy poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu.

Dobrym pomysłem jest rezygnacja z tych usług z których i tak nie korzystamy np. z prenumeraty czasopisma, którego od dawna już nie czytaliśmy. Tym, co sprawi, że do domowego budżetu trafią dodatkowe (i to wcale niemałe!) środki jest odstawienie wszelkiego rodzaju używek.

Oszczędzanie – zalety

Tym, co daje oszczędzanie pieniędzy jest przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i wyrobienie w sobie finansowej dyscypliny. Jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy zacząć oszczędzać, to wiedz, że najlepszy czas na to jest właśnie teraz, bowiem nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno na to, by zadbać o swoją przyszłość.

Pamiętajmy także, że oszczędzanie pieniędzy to proces, dlatego warto wyznaczyć sobie możliwe do osiągnięcia cele. Jeśli zarabiamy najniższą krajową i planujemy odłożyć z niej 500 złotych miesięcznie, to najprawdopodobniej szybko się zniechęcimy i uznamy, że w naszym przypadku oszczędzanie pieniędzy nie ma najmniejszego sensu. To jak szybko planujemy zgromadzić określony kapitał powinno być dostosowane do naszych potrzeb, zarobków i możliwości. W domowym budżecie warto również uwzględnić środki na rozrywkę, gdyż „nie samym oszczędzaniem człowiek żyje”.

Oszczędzanie pieniędzy. To musisz zapamiętać!

Gdy już rozpoczniesz swoją przygodę z oszczędzaniem szybko przekonasz się, że chociaż wciąż zarabiasz tyle samo, to na Twoim koncie jest więcej pieniędzy. To zaś zapewni Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa i pozwoli zgromadzić środki na nagłe wydatki.

Jak zatem oszczędzać pieniądze w domowym budżecie? Najtrudniej jest…zacząć. Gdy już wykonasz ten pierwszy krok, każdy kolejny będzie łatwiejszy. Z czasem oszczędzanie na tyle wejdzie Ci w krew, że przestaniesz w ogóle zauważać to, że planujesz wydatki. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się zbudować poduszkę finansową i to bez zaciskania pasa. Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *