Jak sprawdzić, czy jesteśmy na liście komornika?

Małgorzata Siess 12:30 Październik 2nd, 2023

Komornik to osoba, z którą nikt z własnej woli nie chciałby się spotkać. Dzisiejsze ciężkie czasy, w tym wzrost cen żywności, jak i podstawowych usług spowodowane inflacją są w stanie doprowadzić do problemów, które niestety mogą zakończyć się egzekucją komorniczą. W dobie tego trudnego okresu konieczne jest świadome planowanie wydatków oraz bieżące monitorowanie budżetu, co z pewnością pomoże uniknąć przykrych niespodzianek. Jednak w razie jakichkolwiek problemów warto wiedzieć, w jaki sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy na liście komornika.

Sprawdź elektroniczny Rejestr Dłużników

Najważniejszym krokiem, jaki możemy podjąć w kryzysowej sytuacji, jest sprawdzenie elektronicznego Rejestru Dłużników. Jest to oficjalna baza danych, do której komornicy wpisują informacje o osobach zadłużonych. Ważną kwestią jest to, że można skorzystać z internetowej wersji tego rejestru, która jest dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub na stronach poszczególnych sądów. Aby dokonać sprawdzenia, należy przygotować przede wszystkim numer NIP lub PESEL.

Skontaktuj się z miejscowym sądem

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do Internetu lub chcą uzyskać bardziej szczegółowych informacji w tej dziedzinie. Każdy sąd ma własne biuro komornicze, gdzie można bezpośrednio zapytać o nasz status. Wystarczy zgłosić się do takiego biura i poprosić o informacje czy w ogóle znajdujemy się na takiej liście, a jeśli tak to uzyskać wszystkie niezbędne kwestie dotyczące naszego zadłużenia. Pracownicy biura są zobowiązani do udzielenia tych wiadomości. Zapytanie takie może się odbyć również w formie pisemnej.

Skontaktuj się z wierzycielem lub firmą windykacyjną

Jeżeli zdajemy sobie sprawę z zadłużenia, to w takim przypadku warto skontaktować się już bezpośrednio z placówką, w której być może mamy spore zaległości w płatnościach – może to być bank bądź firma pożyczkowa. Wtedy można ustalić, jakiej wysokości dług na nas ciąży i czy jest egzekwowany przez komornika. Zdarzyć się może, że dług zostanie sprzedany firmie windykacyjnej. Wówczas warto kontaktować się bezpośrednio z windykatorem.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

W Polsce istnieje kilka placówek, specjalizujących się w sprawdzaniu zadłużeń oraz w monitorowaniu sytuacji finansowej klienta. W związku z tym, jeżeli obawiamy się o nasz status bądź o przyszłość finansową, to możemy zgłosić się do takiej firmy w celu konsultacji. Z pewnością pracownicy jej udzielą nam wszelkich niezbędnych informacji i sprawdzą, czy znajdujemy się na liście u komornika.

Monitoruj swoje finanse

Bardzo prostym, ale ważnym sposobem, który może być kluczowy w uniknięciu kłopotów z komornikiem, jest regularne monitorowanie swoich finansów. W tym celu warto sprawdzać stan konta bankowego, dokładnie planować swój miesięczny budżet oraz terminowo spłacać wszelkie zobowiązania. Rozwiązanie to pomoże uniknąć kłopotliwych sytuacji, gdyż na bieżąco będziemy zdawać sobie sprawę z własnych przychodów i wydatków. Warto także pamiętać, że zadłużenie może prowadzić do innych problemów, do których można zaliczyć obniżenie zdolności kredytowej i problemy z uzyskaniem pożyczek w przyszłości.