Waloryzacja emerytury w 2023

Małgorzata Siess 16:55 Wrzesień 26th, 2023

Każdy emeryt, w szczególności ten, który otrzymuje minimalną emeryturę z niecierpliwością wyczekuje jej waloryzacji. Najczęstszym efektem jest jej podniesienie o kilka lub kilkanaście złotych. Proces ten odbywa się praktycznie każdego roku. Nie inaczej jest w tym. Czytając ten artykuł, możesz dowiedzieć się czym konkretnie jest waloryzacja, czy ma wpływ na wzrost świadczeń emerytalnych, a jeśli tak, to jaki konkretnie oraz ile wynosi jej wskaźnik w 2023 roku.

Waloryzacja emerytury – co to takiego?

W najprostszym języku waloryzacja jest procesem dostosowania kwoty świadczenia emerytalnego do zmieniających się warunków ekonomicznych i społecznych. Warto wiedzieć, że waloryzacja nie jest żadną nowością. Stanowi nieodłączny element systemu emerytalnego. Jej głównym celem jest zapewnienie godziwego poziomu życia dla emerytów, uwzględniając zmieniające się koszty utrzymania oraz inflację. W związku z tym rząd regularnie monitoruje sytuację ekonomiczną i podejmuje decyzje dotyczące waloryzacji.

Jakie czynniki wpłynęły na waloryzację w 2023 roku?

Proces waloryzacji zależny jest od kilku czynników. Mimo iż w każdym roku warianty brane pod uwagę są dość podobne, to jednak w każdym roku zależą od danej sytuacji w kraju.

W 2023 roku dwoma ważnymi czynnikami wpływającymi na waloryzację emerytury są:

  • Stan gospodarki – jeden z głównych powodów, dla którego ważne jest przeprowadzenie waloryzacji. Jak publicznie wiadomo, stan gospodarki po pandemii COVID-19 nie przedstawiał się za dobrze. Nadal cały kraj walczy z jej skutkami, borykając się jednocześnie z wojną na Ukrainie, horrendalną stawką inflacji oraz nieustannie rosnącymi cenami. Podczas decyzji o tym ważnym dla emerytów procesie będą brane pod uwagę czynniki takie jak wzrost gospodarczy, wskaźniki inflacji oraz poziom bezrobocia,
  • Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych – jest to czynnik, który najczęściej niekorzystnie wpływa na jakość życia każdego człowieka, w szczególności chodzi tutaj o emerytów. Wzrost cen w podstawowych sektorach, takich jak żywność, opieka zdrowotna i usługi komunalne mogą sprawić, że emeryta z najniższym świadczeniem nie będzie stać na nic więcej. Może się także zdarzyć, że wielu osobom zacznie brakować pieniędzy na podstawowe środki, zapewniające godne życie. Waloryzacja ma na celu złagodzenie tego wpływu i zapewnienie, aby świadczenia emerytalne były odpowiednio dostosowane do rosnących kosztów życia.

Ile wyniósł wskaźnik waloryzacji w 2023 roku?

Maj 2023 roku to zbawienny miesiąc dla wszystkich emerytów, czekających na wyższe świadczenia. Jak poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku wyniósł 114,8 %. Oznacza to, że w maju, większość seniorów otrzymała swoją comiesięczną emeryturę powiększoną o wyliczony wskaźnik. Wiadomo, że gwarantowane podwyżki w kwocie 250 złotych z pewnością otrzymały także osoby ze świadczeniami do 1700 złotych brutto. Dla pozostałej części emerytów, ze świadczeniem wyższym niż minimalne, zastosowany został o wiele korzystniejszy dla nich samych wskaźnik waloryzacji procentowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *