Podatek od wygranej – ile, kiedy i kto dokładnie ponosi tę opłatę?

Małgorzata Siess 17:45 Wrzesień 21st, 2023

Nie ma osoby na świecie, która nie zna popularnej gry Lotto. Dzięki niej i innym konkursom, jak i loteriom przy odrobinie szczęścia można stać się szczęśliwym posiadaczem atrakcyjnej wygranej. Drugą stroną medalu jest podatek od wygranej. Ten temat budzi wiele pytań wśród tych, którzy biorą czynny udział w jakichkolwiek grach losowych. Ile wynosi podatek, kiedy należy uregulować należność i kto dokładnie musi go zapłacić? Dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Ile wynosi podatek od wygranej?

Wysokość podatku od wygranej to dość rozległa kwestia, na którą ma wpływ kilka istotnych czynników.

Do najważniejszych należą:

  • Kwota wygranej – jeśli wygrałeś mniej niż 2 000 złotych, nie musisz się zbytnio przejmować, bo podatek od wygranej w tym wypadku ciebie nie dotyczy. Obowiązuje on laureatów, którzy cieszą się wygraną powyżej 2 000 złotych,
  • Przepisy obowiązujące w danym kraju – każdy kraj indywidualnie ustala wszelkie zasady, także te związane z podatkiem od wygranej, z którymi należy się zapoznać i ich przestrzegać.

Na podstawie przepisów obowiązujących w Polsce, wygrane pieniężne, w tym nagrody z gier, loterii, zakładów czy też konkursów, są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Obecnie stawka ta wynosi 10%. Oznacza to, że jeśli wygrana przekracza kwotę wolną od podatku, która w 2023 roku wynosi 2 000 złotych, należy zapłacić podatek w wysokości 10% od nadwyżki. Poniżej tej kwoty – 2 000 złotych – podatek nie zostanie pobrany, ponieważ będzie on ustawowo zwolniony z opodatkowania. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych podatek od wygranych może sięgać nawet 40% wartości nagrody.

Kto jest odpowiedzialny za opłacenie podatku?

Zgodnie z polskimi przepisami, odpowiedzialność za zapłatę podatku od wygranej spoczywa na samym laureacie, czyli osobie, która otrzymała nagrodę. W praktyce można powiedzieć, że to wygrany musi pamiętać o zadeklarowaniu kwoty wygranej oraz uregulowaniu zobowiązań podatkowych. Organem odpowiedzialnym za pobór podatku jest Urząd Skarbowy, którego prawem jest przeprowadzenie kontroli w celu sprawdzenia zgodności zadeklarowanych informacji z faktycznymi danymi – chodzi o zweryfikowanie u źródła wiadomości podanych w deklaracji, tak, aby mieć pewność, że laureat nie chce oszukać Urzędu w celu zapłaty niższego podatku. W przypadku niezapłacenia podatku od wygranej lub uniknięcia płatności, osoba może być narażona na konsekwencje prawne, włączając w to nałożenie kary finansowej.

Kiedy należy zapłacić podatek od wygranej?

Podatek od wygranej powinien być uregulowany w odpowiednim terminie. W Polsce termin ten wynosi 14 dni od momentu otrzymania wygranej. Oznacza to, że osoba, która otrzymała nagrodę, ma 14 dni na zadeklarowanie wygranej i uregulowanie zobowiązań podatkowym w Urzędzie Skarbowym. Ważne jest, aby pamiętać o terminie i niezwłocznie dopełnić obowiązku podatkowego, aby uniknąć potencjalnych kłopotów związanych z nieopłaceniem podatku, w tym konsekwencji zarówno prawnych, jak i finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *