jak-sprawdzic-czy-jestem-w-bazie-big

Jak sprawdzić czy jestem w bazie BIG Infomonitor?

Marta Fila 08:00 Październik 5th, 2018

Biuro Informacji Gospodarczej kojarzy się przede wszystkim z trudnościami w otrzymaniu kredytu w banku lub innej instytucji zajmującej się udzielaniem pożyczek. Przed złożeniem wniosku warto więc sprawdzić czy nie znajdujemy się na liście dłużników, co może wpłynąć na otrzymanie decyzji odmownej. Jak to zrobić?

Co to jest BIG?

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej to specjalna instytucja, która powstała na mocy Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jej zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udzielanie informacji na temat podmiotów i ich zadłużenia. W tym celu prowadzi ona rejestr zawierający dane o wiarygodności płatniczej klientów, kontrahentów czy dostawców.

W praktyce oznacza to, że osoby mające trudności z uregulowaniem swoich zobowiązań finansowych, jak np. spłata rat kredytu w banku lub zaciągniętej przez Internet pożyczki, a także rachunków za prąd, telewizję kablową czy telefon komórkowy, może zostać odnotowana w Biurze Informacji Gospodarczej, o ile wierzyciel dokona zgłoszenia. Jakie ma to konsekwencje? Taka osoba prawdopodobnie nie otrzyma pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy i raczej też nie będzie mogła dokonać zakupów na raty. W Polsce nie ma jednego, scentralizowanego Biura Informacji Kredytowej, a poszczególne instytucje działają niezależnie od siebie i nie przekazują sobie nawzajem informacji o dłużnikach.

Kto trafia do rejestru BIG?

Zgodnie z obowiązującym prawem wierzyciel może zgłosić dłużnika do Biura Informacji Kredytowej. Kiedy zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, łączna kwota zobowiązań wynosi co najmniej 200 zł i dłużnik nie reguluje tej kwoty od co najmniej 60 dni, a ponadto upłynął co najmniej miesiąc od daty otrzymania przez dłużnika wezwania do zapłaty wraz z zawartą w nim informacją o zamiarze dostarczenia jego danych do BIG. Wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione łącznie. Informacje o dłużniku przechowywane są do momentu gdy wierzyciel zawiadomi o spłacie należności – ma on na to 14 dni licząc od dnia dokonania spłaty.

BIG InfoMonitor

Jednym z największych działających w Polsce, a zarazem najskuteczniejszym Biurem Informacji Gospodarczej jest BIG InfoMonitor. Zdarza się, że pomimo dobrej historii w Biurze Informacji Kredytowej, możemy mieć trudności w uzyskaniu kredytu w banku lub pożyczki. W takich sytuacjach warto zweryfikować czy nie jesteśmy na liście dłużników. Jak Sprawdzić siebie w BIG InfoMonitor?

Konsumenci mogą to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wizyta w placówce instytucji. Weryfikacja jest jednak możliwa również drogą listowną, po wysłaniu wypełnionego Wniosku o Raport, a także za pośrednictwem portalu internetowego www.big.pl, gdzie po zalogowaniu, wpisaniu odpowiednich danych i dokonaniu opłat zyskujemy dostęp do naszych danych. Raz na pół roku można pobrać taki raport bezpłatnie, zaś koszt dodatkowego pobrania dokumentu na własny temat to 6,50 zł brutto.

Posiadając aktywne konto w BIG można sprawdzić kto i jakie informacje wpisał o nas do rejestru, kto o nas pytał w ciągu ostatniego roku, a także co na nasz temat wiedzą banki, firmy telekomunikacyjne czy przedsiębiorcy. Oprócz tego za opłatą wynoszącą 30 zł można też pobrać Raport o Przedsiębiorcy, a tym samym zweryfikować czy firma, z której usług chcemy skorzystać, jest wiarygodna. Zarejestrowani użytkownicy mogą też zdecydować się na funkcję Auto monitorowania, dzięki której otrzymują oni powiadomienia drogą mailową za każdym razem, kiedy ktoś będzie sprawdzał ich w BIG InfoMonitor.

Dlaczego warto sprawdzać siebie w BIG?

Osoby starające się o kredyt w banku z całą pewnością będą weryfikowane w BIG. Swoich klientów sprawdza w rejestrach tego typu wiele firm udzielających pożyczek przez Internet, jak np. SuperGrosz. Jeśli więc otrzymaliśmy decyzję odmowną na wniosek o dofinansowanie, warto przeanalizować informacje na swój temat w tego typu rejestrach. Może okazać się, że wystarczy uregulowanie zaległych rachunków, aby ponownie starać się o kredyt lub pożyczkę i otrzymać pozytywną odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *