Kredyt odnawialny – co to tak naprawdę jest i jak działa?

Małgorzata Siess 14:00 Październik 12th, 2022

Wiele osób zastanawia się, czym jest kredyt odnawialny. Otóż mówiąc o kredycie odnawialnym, mamy najczęściej na myśli pieniądze, które dostępne są w ramach naszego konta osobistego w banku. Odnawianie kredytu polega na tym, że po wykorzystaniu pożyczonych wcześniej pieniędzy oraz ich spłaceniu, z powrotem możemy z nich skorzystać w ramach innych potrzeb. Kredyt odnawia się w momencie, kiedy na konto klienta wpływają pieniądze. Jest to jednak swego rodzaju pułapka finansowa, dlatego trzeba bardzo uważać i mieć się na baczności, aby nie korzystać z tego nieustannie. Może bowiem nastąpić moment, w którym na nasze konto nic nie wpłynie, a kredyt trzeba będzie spłacić. Jak działa kredyt odnawialny i kiedy warto się nad nim zastanowić?

Kredyt odnawialny – co to jest?

Kredyty w ofertach banków mogą się od siebie znacząco różnić. Podstawowy podział to ten, w którym wyróżnia się kredyty na konkretne cele oraz kredyty, które można spożytkować w taki sposób, jaki nam się marzy, bez konieczności wykazywania paragonów czy faktur. Do tej drugiej grupy z pewnością zaliczyć można kredyt odnawialny. Czym jest dokładnie to zobowiązanie?

Kredyt odnawialny to jeden z licznych produktów bankowych, który jest ściśle powiązany z konkretnym kontem bankowym. Można go również nazwać linią kredytową, kredytem na koncie czy kredytem rewolwingowym. Natomiast, żeby w ogóle móc starać się o taki kredyt w konkretnym banku, trzeba najpierw założyć w nim konto, inaczej nazywane rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Głowna zaletą tego rozwiązania jest posiadanie zwiększonego salda o konkretną kwotę. Można z niej korzystać w dowolnym momencie, a w sytuacji, kiedy na rachunek spływają pieniądze, np. z wynagrodzenia za pracę, wtedy kredyt ten sam się odnawia. Kredyt odnawialny to maksymalnie kilka tysięcy złotych.

Debet – czym różni się od kredytu odnawialnego?

Niezwykle często klienci nie rozróżniają debetu od kredytu odnawialnego. Główną różnicą jest fakt, iż w przypadku kredytu odnawialnego, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Udzielenie kredytu wiąże się z podpisaniem specjalnej umowy z bankiem, a sam kredyt może wynosić do kilku tysięcy złotych. Z kolei debet to niewielka kwota poniżej zera, ujemne saldo, kwota na minusie, którą szybko można zlikwidować.

Na jakich warunkach udziela się kredytu odnawialnego?

Kredyt odnawialny to produkt bankowy, który kierowany jest wyłącznie do osób pełnoletnich mających przy sobie dowód osobisty. Osób, które posiadają polskie obywatelstwo i stałe miejsce zamieszkania w naszym kraju, a także jeśli są obcokrajowcami i mają u nas stałe zatrudnienie. Dodatkowo banki bardzo często wymagają, aby rachunek osobisty klienta ubiegającego się o kredyt odnawialny, był regularnie zasilany.

Spłacanie kredytu odnawialnego – jak tego dokonać?

Kredyt odnawialny przypisywany jest do konkretnego konta bankowego. Przypisywany jest ściśle do jednej osoby. Jego spłacanie nie odbywa się przy pomocy rat. Zazwyczaj polega na tym, że w momencie wpłynięcia na konto środków, automatycznie następuje spłata zobowiązania, a kredyt odnawia się.

Czy warto skusić się na kredyt odnawialny?

Niewątpliwie jest to jedno z ciekawszych rozwiązań kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki. Niemniej jednak, jest też bardzo często uważane za zdradliwe. Może bowiem dojść do pewnego zatracenia się w tym odnawianiu, przyzwyczajenia, przez co sami wpakujemy siebie w pętlę, z której ciężko się wyplątać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *