Kto może odliczyć Internet od podatku?

Małgorzata Siess 10:00 Kwiecień 17th, 2023

Początek roku to dla każdej osoby moment, w którym musi dokonać rocznego rozliczenia PIT. Najbardziej popularne formularze powinny być złożone zazwyczaj do początku maja – w przypadku 2023 roku jest to data 2 maja. W związku z rosnącą liczbą potrzeb, od dochodu można odliczać coraz to nowsze ulgi – w tym składki ZUS, wydatki na leki, koszty związane z samochodem, zwrot nienależnych świadczeń, darowizny na kult czy cele charytatywne bądź opiekuńcze kościołów. Jedną z nich jest również ulga na Internet. W tym artykule dowiesz się kto może odliczyć Internet od podatku, jaka jest wysokość ulgi oraz co jest potrzebne do tego odliczenia.

Komu przysługuje ulga na Internet?

Według najnowszych danych GUS, z dostępu do sieci internetowej korzysta blisko 90% polskich gospodarstw domowych. Wspomniana wcześniej ulga przysługuje od 1 stycznia 2005 roku. Jednakże z roku na rok zmieniały się limity, które decydowały o uzyskaniu bądź nieuzyskaniu zwrotu jakiejś części za rachunki za Internet. Ogólnie rzecz biorąc, z ulgi ma prawo skorzystać każdy, kto podpisał umowę o usługi internetowe oraz ten, kto na bieżąco opłaca sieć i ma wszelkie dowody świadczące o regularnych opłatach. Warto wiedzieć, że ulga dotyczy zarówno Internetu stacjonarnego – z którego korzystamy głównie w domu, szkole czy pracy, jak i przenośnego – na przykład w telefonie. Nie każdy jednak w danym roku może rozliczać się z Internetu.

Kto więc może skorzystać z ulgi w 2023 roku?

  • Wszystkie te osoby, które mają zamiar pierwszy raz odliczyć od dochodu wydatki związane z opłatami za Internet,
  • Ci, którzy nie wykorzystali możliwości rozliczenia się z ulgi w poprzednim roku,
  • Podatnicy rozliczający się na konkretnych formularzach, czyli PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28.

Najważniejsza jest ciągłość rozliczeń. Jeśli kiedykolwiek skorzystałeś już z ulgi, a w kolejnym roku z jakiegoś powodu nie rozliczyłeś się z Internetu, to w tym roku odliczenie niestety już Ci nie przysługuje.

Kwestia wysokości ulgi w 2023 roku

Jeśli jesteś szczęśliwcem, który znajduje się w kręgu osób, które mogą odliczyć wydatki związane z Internetem od dochodu, to warto abyś wziął pod uwagę kwotę, której nie można przekroczyć, aby rozliczenie zostało pozytywnie rozpatrzone. Biorąc pod uwagę rozliczenia za ubiegły rok podatkowy – 2022, należy wiedzieć, że kwota ta wynosi 760 zł na osobę. Jest to wartość, o jaką podatnik może pomniejszyć swój dochód. W związku z tym, jeśli osoba rozliczająca poniosła koszty wyższe niż 760 zł, nie może odliczyć więcej niż maksymalny, ustalony próg. Z kolei, jeśli wydatki są mniejsze niż 760 zł, podatnik powinien podać dokładną liczbę i wpisać ją w odpowiednie rubryki dokumentu.

Jakich dokumentów potrzebujesz do skorzystania z ulgi internetowej?

Dokumentami, jakie warto posiadać, aby prawidłowo rozliczyć się z Internetu z Urzędem Skarbowym, są faktury. To na nich powinny być wyszczególnione wszelkie koszty związane z opłatami poniesionymi w danym roku. Ważne, aby zawierały dane podatnika lub w przypadku małżonków podatników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *