Co w domu zużywa najwięcej prądu? Przedstawiamy TOP10

Małgorzata Siess 10:30 Kwiecień 20th, 2023

Nowoczesne możliwości doprowadziły do momentu, w którym ciężko spotkać w jakimkolwiek gospodarstwie domowym urządzenia, które nie są zasilane prądem. Oczywiście, jest to wygodne oraz komfortowe w codziennym użytkowaniu. Jest jednak wiele sprzętów, które muszą działać kilka minut, godzin, a jeszcze inne całą dobę. Co za tym idzie? Większe zużycie energii elektrycznej oraz wyższe rachunki za prąd. W tym artykule dowiesz się, które z domowych urządzeń są typowymi pożeraczami prądu i w jaki ewentualny sposób obniżyć koszty związane z energią elektryczną.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej?

Nasze TOP10:

  • Płyta indukcyjna – z uwagi na elegancki wygląd oraz brak konieczności montażu gazu – coraz częściej spotykana w wielu domach. Przyjmując, że podczas codziennie gotowanego obiadu użytkowane są minimum dwa pola grzewcze o mocy 1800 i 2300 W. W związku z tym można śmiało stwierdzić, iż roczny koszt korzystania z indukcji wynosi nieco ponad 500 zł.
  • Czajnik elektryczny – znany wszystkim oraz chętnie używany sprzęt do podgrzewania wody. To stosunkowo niewielkie i krótko działające, ale kilkukrotnie włączane urządzenie potrafi dziennie zużyć około 0,66 kWh. Biorąc pod uwagę, że średnia moc czajnika to około 2000 W, to jego regularne użytkowanie może kosztować nas więcej niż 150 zł.
  • Lodówka – urządzenie, które działa całą dobę. Posiadając chłodziarko-zamrażarkę klasy energetycznej A++, należy liczyć się z rocznymi kosztami zużycia prądu sięgającymi granic 200 zł.
  • Piekarnik – jeśli w grę wchodzi częste pieczenie ciast bądź przygotowywanie innych dań, warto wiedzieć, iż piekarnik o mocy 2000 W, rozgrzewany do średniej temperatury 180 stopni, może generować koszty wynoszące około 300 zł rocznie.
  • Mikrofalówka – sprzęt używany głównie do rozmrażania oraz podgrzewania gotowych potraw. Dysponując urządzeniem o mocy 800 W i używając go przynajmniej raz dziennie, powinniśmy wiedzieć, że zużywamy rocznie około 51,1 kWh, co przekłada się na koszt 36,50 zł.

  • Zmywarka – obecnie często spotykana w wielu gospodarstwach domowych. Mając w domu zmywarkę o klasie energetycznej A++ i korzystając z niej codziennie, wartość naszego rocznego rachunku za prąd może wzrosnąć o co najmniej 160 zł.
  • Pralka – urządzenie, będące podstawowym wyposażeniem każdego domu. Zużycie prądu elektrycznego przez pralkę wiąże się ściśle z ilością i częstotliwością wykonywanego prania. Jeśli wstawiasz pranie codziennie, 5 razy w tygodniu, musisz liczyć się rocznymi kosztami sięgającymi 100 zł.
  • Telewizor – codzienne spędzanie czasu przed telewizorem przez około 5 godzin może przyczynić się do zwiększenia naszego rocznego kosztu, jaki należy ponieść, opłacając energię elektryczną o nawet 90 zł – przy założeniu, że posiadamy sprzęt 40-calowy o mocy 70 W.
  • Komputer – użytkowany zarówno do zabawy, jak i pracy. Jeśli codziennie jest Ci potrzebny, to musisz zdawać sobie sprawę, że rocznie może zużyć aż 200 kWh, przekładając to na koszt wynoszący nieco ponad 130 zł.
  • Odkurzacz – ciężko sobie wyobrazić bez niego sprzątanie. Użytkowany 2 razy w tygodniu sprzęt o mocy 1500 W to zużycie 156 kWh.

Warto wiedzieć, iż wszystkie te dane są tylko przykładowymi informacjami, wyliczonymi przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na podstawie przyjętych wcześniej parametrów wielu urządzeń. Zużycie prądu zależy od częstotliwości użytkowania, klasy energetycznej oraz mocy sprzętu, jaki posiadamy.

W jaki sposób możemy obniżyć koszty związane z energią elektryczną?

Dobrym sposobem na obniżenie rachunków jest w miarę możliwości rzadsze korzystanie z wielu urządzeń – zamiana kilku godzin przed telewizorem na spacer, wstawianie prania dwa razy w tygodniu bądź wymiana czajnika elektrycznego na gazowy. Każde rozwiązanie z wymienionych wcześniej jest dobre. Niemniej wszystko warto dopasować do potrzeb zarówno swoich, jak i pozostałych domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *