Jak odłożyć na mieszkanie – 5 zasad w 2023

Małgorzata Siess 14:00 Kwiecień 26th, 2023

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób – tych młodych, ale też nieco starszych. Nic w tym dziwnego. W końcu każdy chciałby mieć swoje miejsce na ziemi. Jednak, w obliczu wszelkich przeciwności losu, takich jak wysoka inflacja będąca głównym skutkiem pandemii koronawirusa, wojna na Ukrainie, ciągłe podwyżki podstawowych artykułów, a także żywności i paliwa, wiele osób musiało odłożyć takie marzenia na dalszy plan. Wszystko przez brak podwyżki wynagrodzeń, a wzrost liczby wydatków, czego efektem jest brak możliwości odłożenia jakichkolwiek środków pieniężnych na realizację wcześniej postawionych celów i planów, w tym także zakupu mieszkania. W tym artykule możesz dowiedzieć się więc, co zrobić, aby w 2023 roku odłożyć na mieszkanie.

5 zasad, aby przybliżyć się do marzeń o własnych czterech ścianach

Pierwszą podstawową, a jednak dość trudną zasadą w dzisiejszych czasach, jest rezygnacja ze wszystkich zbędnych wydatków. Dokonywanie przemyślanych zakupów, oszczędzanie prądu czy wody, jazda komunikacją miejską zamiast poruszania się samochodem to strzał w dziesiątkę, który pozwoli wzmocnić domowy budżet, a tym samym zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania rodziny. Krok ten umożliwi bieżące odkładanie pieniędzy, które wcześniej można było wydać na rzeczy nie do końca nam potrzebne.

Dobrym sposobem, od którego tak naprawdę warto zacząć realizację swoich marzeń, jest odkładanie stałej miesięcznej kwoty. Pomysł ten jest dość czasochłonny, jednakże gra jest warta świeczki. Należy jednak pamiętać, aby co miesiąc, najlepiej zaraz po otrzymanym wynagrodzeniu, odłożyć wcześniej ustaloną sumę do puli oszczędności. Można również spróbować podjąć dodatkową pracę, której dochody warto przeznaczyć na przyszłe mieszkanie – bez konieczności naruszania miesięcznego budżetu.

Lokata w banku to jedna z popularniejszych możliwości, która pomaga w oszczędzaniu pieniędzy. Przy pomocy banku możesz poznać szacowany termin realizacji celu oszczędnościowego, co z kolei pomoże przewidzieć datę zakupu mieszkania.

Kolejną zasadą, która należy do kręgu świadomych sposobów lokowania własnych oszczędności, jest dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe. Decydując się na ten krok, warto przejrzeć różnorodne oferty banków i wybrać dla siebie najlepszą. Trzymanie ponadprogramowych pieniędzy na koncie oszczędnościowym jest lepszym rozwiązaniem niż lokowanie wszystkich funduszy na jednym, głównym koncie, z którego te pieniądze w przypadku braku kontroli szybko mogą zniknąć na bieżące wydatki.

Ostatnią, a zarazem bardzo przyszłościową zasadą, nie tylko w przypadku zakupu mieszkania, ale też budowy domu, wymiany samochodu na nowy czy też innych pomysłów, jest inwestycja w nieruchomości, które potem można wynająć bądź drożej sprzedać. Mając wolną część pieniędzy, warto zainwestować w tańszą, niż ta docelowa, nieruchomość. Można ją odremontować, a później wynająć lub sprzedać, z czego dochód i dodatkowo zgromadzone oszczędności przeznaczyć na zakup własnościowego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *