Inflacja w 2023 roku – jak zabezpieczyć się przed nią?

Małgorzata Siess 15:00 Maj 8th, 2023

Rok 2023 to nadal dosyć niepewny czas, w którym każdy zastanawia się, kiedy magiczny wskaźnik inflacji zacznie spadać. Nieustannie rosnące ceny mediów i paliw, podwyżka cen żywności oraz wojna na Ukrainie to główne czynniki sprzyjające wzrostowi inflacji. Spora część społeczeństwa z wiadomych względów zaczęła zastanawiać się, jak porządnie i odpowiedzialnie zainwestować, a tym samym zabezpieczyć swoje finanse. W związku z tym, w tym artykule poznasz kilka sposobów na mądre podejście do tematu. Prezentowane rozwiązania pozwolą nie tylko uchronić Twoje środki pieniężne, ale także uwolnić głowę od nadmiaru problemów, a co za tym idzie – spać spokojnie.

Monitoruj własne wydatki

W czasach, kiedy ceny wszelkich podstawowych towarów i usług nieustannie rosną, dobrze jest ograniczyć swoje wydatki do koniecznego minimum. Dobrym sposobem na zminimalizowanie kosztów jest planowanie zakupów z wyprzedzeniem oraz dokładne monitorowanie domowego budżetu. W ten sposób można dbać nie tylko o swój portfel, ale również o środowisko, gdyż przemyślane zakupy nie doprowadzają do sytuacji, w której trzeba wyrzucić zepsutą żywność z lodówki.

Dowiedz się więcej nt. „Jak oszczędzać w domu w 2023 roku?„.

Korzystaj z dostępnych instrumentów finansowych

Dobrym sposobem na ochronę przed inflacją są inwestycje w instrumenty finansowe, takie jak obligacje inflacyjne czy fundusze inwestycyjne. Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe, których zadaniem jest uchronić zgromadzone oszczędności przed spadkiem ich wartości nabywczej. Fundusze zaś to forma zbiorowego inwestowania powstała przez połączenie środków finansowych wszystkich inwestorów. Instrumenty te w dużej mierze opierają się na inflacji, co oznacza, że ich wartość rośnie.

Sprawdź rentowność polskich obligacji – „Rentowność polskich obligacji – jak to wygląda aktualnie?„.

Inwestuj

Nieustannie świetnym rozwiązaniem na chwilowe zamrożenie zgromadzonych środków pieniężnych, jest inwestycja. W czasie rosnącej inflacji świetnym pomysłem będzie inwestowanie w aktywa, które zyskują na wartości, a są to nieruchomości, surowce, złoto i inne kruszce. Wartość wcześniej podanych aktywów zwykle rośnie, gdy wartość pieniądza drastycznie spada. Inną możliwością jest inwestycja w akcje spółek – tych z silną pozycją rynkową i mającą stabilny dochód. Każde z wyżej podanych rozwiązań może być zbawiennym w minimalizowaniu wpływu inflacji na grubość portfela.

Unikaj zadłużania się

W tym wypadku mowa o kredytach. Przez inflację spora część osób musiała zrezygnować ze swoich marzeń lub odsunąć je w czasie. Inflacja ma ogromny wpływ na wartość długu, co oznacza, że jego spłata może się nieco wydłużyć. Natomiast comiesięczne raty mogą stać się zabójcze dla domowego budżetu. W związku z czym, warto wystrzegać się wszelkich zadłużeń oraz w miarę możliwości redukować istniejące długi.

Oszczędzanie w obcej walucie

Mniej znanym, a dosyć skutecznym sposobem na walkę z rosnącą inflacją, jest przeniesienie własnych oszczędności do waluty o niskiej inflacji. Może to być otwarcie konta oszczędnościowego w innej, korzystniejszej na aktualny czas walucie lub inwestycję w waluty o niskiej inflacji. Warto jednak pamiętać o tym, żeby zbadać wszelkie przewidywane prognozy, gdyż w obecnych czasach duży odsetek walut jest tak samo zagrożony inflacją, jak nasza polska złotówka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *