Oblicz ratę pożyczki ratalnej, korzystając z kalkulatora

Marta Fila 08:00 Październik 18th, 2019

Polacy chętnie wybierają pozabankowe pożyczki ratalne między innymi ze względu na wygodną formę spłaty zobowiązania. Przed zaciągnięciem takiej pożyczki warto jednak dokładnie obliczyć jej ratę. Najlepiej wykorzystać do tego kalkulator pożyczek.

Polacy chętnie pożyczają pieniądze na sprzęt AGD/RTV, na remont i na zakup samochodu. Nie brakuje również takich osób, które przeznaczają pożyczkę na zakup nieruchomości, na opłacenie rachunków (np. czynsz), a nawet na spłacenie innych pożyczek. Okazuje się również, że ¾ naszych rodaków w wieku od 18 do 64 lat zaciągnęło przynajmniej raz w życiu pożyczkę. Pożyczanie zatem dotyczy tak naprawdę osób w każdym wieku. Statystyczny Polak ma średnio 1,6 zobowiązania wobec firm pożyczkowych i innych instytucji. 15% naszych rodaków w pożyczkach widzi przede wszystkim tę zaletę, że można od razu cieszyć się nową, zakupioną właśnie rzeczą. Chcemy zatem konsumować jak najwięcej i jak najszybciej, najlepiej tu i teraz. Ta niecierpliwość pożyczania nie zawsze jest jednak dobra. Konieczne jest bowiem odpowiedzialne pożyczanie. To wymaga dokładnej analizy oferty. Pomaga w tym kalkulator odsetek od pożyczki. Warto go używać, szukając korzystnej oferty nie tylko w banku, ale również na rynku pozabankowym.

Dlaczego właśnie pozabankowa pożyczka ratalna?

Pozabankowa pożyczka ratalna to zobowiązanie, które może mieć charakter długoterminowy (można ją spłacać przez kilka lat). W tym zobowiązanie to upodabnia się do bankowych kredytów gotówkowych. Jednak pożyczka ratalna ma nad nimi przewagę. Kilka ważnych argumentów przemawia za tym, żeby wybrać właśnie pozabankową pożyczkę na raty.

Przede wszystkim pieniądze można pożyczyć wygodniej niż w banku. Każdy, kto próbował chociaż raz zaciągnąć kredyt, doskonale wie, jak skomplikowane i długie formalności czekają klienta w banku. Nie dość, że trzeba przygotować wiele różnych dokumentów, do tego trzeba poddać się ostrej weryfikacji, a na końcu i tak nie wiadomo, czy kredyt zostanie przyznany. Ponadto wszystko to jest poprzedzone często koniecznością stania w długiej kolejce w placówce banku.

Pozabankowa pożyczka ratalna jest natomiast dostępna przez Internet. Wszystkie formalności można załatwić online. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Pożycza się pieniądze wtedy, gdy jest na to czas. Do tego niektóre firmy pożyczkowe, jak SuperGrosz.pl, nie wymagają obszernej dokumentacji i do zaciągnięcia pożyczki ratalnej wystarczy tylko dowód osobisty. Pieniądze często jeszcze tego samego dnia pojawiają się na koncie pożyczkobiorcy. Korzystając z tych wszystkich ułatwień, nie można jednak tracić głowy. Trzeba szukać najkorzystniejszej pożyczki ratalnej i sprawdzać, jaka rata będzie najbezpieczniejsza dla naszego domowego budżetu. Wtedy właśnie przydaje się kalkulator pożyczki.

Kalkulator pożyczkowy a koszty pożyczki

Zaciągając pożyczkę ratalną w firmie pożyczkowej (także kredyt w banku), należy liczyć się z kosztami. Te zostaną doliczone do raty miesięcznej i wpłyną na jej wysokość. Koszty nie powinny dziwić, ponieważ instytucja finansowa wypożycza nam tak naprawdę kapitał, za co pobiera opłatę. Ważna jest jednak wysokość tej opłaty i to, jak przełoży się ona w konsekwencji na wysokość miesięcznej raty. Na szczęście można to szybko obliczyć, korzystając z kalkulatora pożyczek. Jeśli przyjrzeć się dokładniej takiemu kalkulatorowi, szybko zauważymy, że oprócz wysokości raty oblicz on także koszty, które wpływają na miesięczne zobowiązanie. Najczęściej to:

– Oprocentowanie nominalne (odsetki) – pożyczamy kapitał, ale rata najczęściej uwzględnia także oprocentowanie. Ten parametr pokazuje, jaką część raty stanowi element odsetkowy. Przy okazji warto przypomnieć, że oprocentowanie pożyczki nie może być wyższe niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP.

– Prowizja – to opłata naliczana przez pożyczkodawcę za udzielenie pożyczki i wykonanie wszystkich czynności związanych z tym procesem. Czasami zamiast określenia „prowizja” pojawia się „opłata przygotowawcza”, ale zwykle chodzi tak naprawdę o to samo. W bankach prowizja jest często pobierana od razu przy podpisywaniu umowy, natomiast firmy pożyczkowe doliczają ją przeważnie do miesięcznych rat pożyczki.

– Inne koszty – w zależności od firmy pożyczkowej mogą pojawić się także inne koszty. Najczęściej związane są one z koniecznością wykupienia ubezpieczenia (w przypadku pożyczki SuperGrosz.pl nie ma takiej opłaty).

– Oprocentowanie rzeczywiste – to inaczej Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Właśnie ten wskaźnik pokazuje wszystkie koszty pożyczki po zsumowaniu.

Kalkulator pożyczki, czyli ile kosztuje pożyczenie pieniędzy?

Skoro już wiadomo, jakie parametry pokazuje kalkulator pożyczkowy, warto teraz pokazać w praktyce, jak działa takie narzędzie. Skorzystamy z przykładu kalkulatora, jaki można znaleźć na stronie SuperGrosz.pl.

Zanim kalkulator pokaże nam jakikolwiek wynik, trzeba wprowadzić do niego odpowiednie dane. Najczęściej odbywa się to za pomocą intuicyjnych suwaków. Pierwszy z nich służy do określenia kwoty, jaką chcemy pożyczyć. Można wybierać wartości między kwotą minimalną i maksymalną (np. w SuperGrosz.pl można pożyczyć od 1000 zł do 10 000 zł, a dla stałych klientów dostępne jest nawet 15 000 zł).

Kolejny krok to wybranie okresu spłaty pożyczki ratalnej. Zwykle można wybierać od kilku miesięcy do kilku lat (w SuperGrosz.pl pożyczamy pieniądze na okres od 4 do 48 rat). W tym miejscu należy zatrzymać się na dłużej. W zależności od tego, jaki okres spłaty wybierzemy, rata pożyczki będzie większa lub mniejsza. Dlatego należy dobrze to przemyśleć. W dalszej części artykułu wrócimy jeszcze do tej kwestii. Tutaj trzeba jeszcze wspomnieć, że w zależności od tego, jak ustawimy obydwa suwaki, będą nam się zmieniały te parametry, o których napisaliśmy wcześniej – wysokość raty, odsetki, prowizja, RRSO. Jeśli na przykład zdecydujemy się na pożyczenie 10 000 zł na 36 rat, miesięczne zobowiązanie wyniesie w SuperGrosz.pl 508,63 zł. Po wydłużeniu okresu spłaty do 48 miesięcy rata pożyczki spada do poziomu 422,20 zł.

Jak dostosować pożyczkę ratalną do własnych potrzeb?

Kalkulator pożyczki ma jeszcze tę zaletę, że ułatwia dostosowanie parametrów zobowiązania do naszych potrzeb. Dotyczy to przede wszystkim wysokości raty. Dzięki kalkulatorowi można szybko analizować różne warianty pożyczki, zmieniając na przykład okres spłaty zobowiązania. Dlaczego tak ważne jest właściwe dostosowanie wysokości raty miesięcznej? Pamiętajmy, że pożyczka ma być dla nas przede wszystkim wsparciem, a nie obciążeniem. Nie chodzi przecież o to, żeby potem co miesiąc gorączkowo szukać sposobu na zebranie kwoty potrzebnej do spłaty raty. Kalkulator ułatwia dostosowanie pożyczki, pokazując precyzyjnie obciążenie miesięczne. Najlepiej zdecydować się na taki okres spłaty, w którym rata nie będzie zbyt wysoka i będzie łatwo ją zapłacić. W ten sposób zyskujemy margines – jeśli nawet nasze dochody spadną, niska rata nadal będzie możliwa do spłaty. Ta opcja jest oczywiście korzystna, gdy nie zależy nam na jak najszybszym spłaceniu zobowiązania.

Czy można wcześniej spłacić pożyczkę ratalną?

Czasami może się zdarzyć, że pożyczkobiorca otrzyma niespodziewany zastrzyk gotówki (np. spadek, nagroda w pracy itd.) lub dojdzie do wniosku, że chce się pozbyć wszelkich zobowiązań, bo planuje zaciągnięcie dużego kredytu mieszkaniowego. Wtedy nie ma problemu, żeby spłacić wcześniej pożyczkę ratalną. Można to już planować przy zaciąganiu zobowiązania, spodziewając się przypływu gotówki w najbliższej przyszłości. Wtedy znowu przyda się kalkulator. Można ustalić za jego pomocą maksymalnie możliwą dla nas do spłaty ratę i w ten sposób szybko regulować zobowiązanie, a potem spłacić resztę jednorazowo po przypływie gotówki. Taka wcześniejsza spłata oznacza, że pożyczkodawca pomniejszy zobowiązanie proporcjonalnie o koszty, jakie pozostały do końca spłaty i w rezultacie pożyczka będzie kosztowała mniej.

Każdy odpowiedzialny pożyczkodawca udostępnia na swojej stronie internetowej kalkulator pożyczkowy. Dzięki temu klient szybko nie tylko oceni koszty pożyczki, ale również łatwo dobierze wysokość miesięcznej raty. Kalkulator pokazuje także, że pożyczkodawca nie ma nic do ukrycia.

wez-pozyczke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *