Obligacje indeksowane inflacją 2022 – jakie i czy naprawdę warto?

Małgorzata Siess 11:00 Styczeń 30th, 2023

Spora część społeczeństwa w momencie nieustannie rosnącej inflacji, wzrostów cen żywności, mediów i paliw, ale również w trakcie wojny na Ukrainie, zaczęła się zastanawiać, jak porządnie, odpowiedzialnie i mądrze zainwestować bądź ochronić swoje finanse. Jednym ze sposobów inwestycji, które mogą się sprawdzić w sytuacji gospodarczej, jaką się aktualnie otaczamy, są obligacje indeksowane inflacją. Są one niczym innym jak papierami wartościowymi, mogącymi uchronić zgromadzone oszczędności przed spadkiem ich wartości nabywczej. Sprawdzają się idealnie w momencie, kiedy po dokonanym reserchu żadna z lokat oferowanych przez tradycyjne banki nie wydaje się atrakcyjna. Obligacje indeksowane inflacją są świetnym sposobem na świadome i odpowiedzialne ulokowanie długo oszczędzanych środków pieniężnych.

Czym dokładnie są obligacje indeksowane inflacją?

Obligacje indeksowane inflacją to jedne z popularniejszych i dość prostych dla „przeciętnego Kowalskiego” propozycji oszczędnościowych. Są to dłużne papiery wartościowe, których specyfika jest bardzo podobna do znanego wielu osobom sposobu zarabiania, jakim jest lokata bankowa. Zasada ich działania opiera się na regularnym zysku dla posiadacza w postaci odsetek, których wysokość zależy głównie od marży i wskaźnika inflacji, czyli tak naprawdę rocznej stopy wzrostu cen w gospodarce krajowej.

Obligacje te mogą być emitowane przez:

 • Skarb Państwa – obligacje skarbowe,
 • Firmy, przedsiębiorstwa i korporacje – obligacje korporacyjne,
 • Związki gmin lub gminę – obligacje komunalne.

Do zalet obligacji skarbowych antyinflacyjnych przeznaczonych głównie dla gospodarstw domowych należy:

 • Różnorodność wariantów – wielorakie oprocentowania i czas trwania,
 • Niskie ryzyko inwestycyjne,
 • Niewielki koszt zakupu wynoszący zaledwie 100 zł,
 • Możliwość przedterminowego zakończenia bez zbędnych formalności,
 • Brak specjalnych wymogów do możliwości inwestowania.

Do rodzajów obligacji indeksowanych inflacją zalicza się:

 • COI – obligacje 4-letnie indeksowane inflacją,
 • EDO – obligacje 10-letnie indeksowane inflacją,
 • ROS – obligacje rodzinne 6-letnie indeksowane inflacją,
 • ROD – obligacje rodzinne 12-letnie indeksowane inflacją,
 • ROR – obligacje roczne zmiennoprocentowe,
 • DOR – obligacje 2-letnie zmiennoprocentowe.

Czy warto inwestować w obligacje?

Każdy, kto chociaż raz miał okazję próbować inwestować w obligacje, z pewnością powie, że warto. Nic w tym dziwnego, gdyż nieznany wcześniej zysk, może okazać się naprawdę satysfakcjonującym wynikiem, szczególnie dla osób, które na co dzień nie zajmują się inwestycjami. Obligacje indeksowane inflacją są jednym z prostszych i bezpieczniejszych instrumentów na rynku. Służą one nie tylko do zabezpieczenia przed trudnym okresem gospodarczym, w tym także inflacją, ale do pełnego ograniczenia skali spadku wartości zgromadzonych wcześniej oszczędności. Warto również wiedzieć, że zakup obligacji przynosi najlepsze rezultaty w okresie długotrwałego utrzymywania się wysokiego wzrostu cen. Co za tym idzie – niezależnie od sytuacji, poziomu kryzysu czy też tempa podnoszenia się gospodarki z kryzysu, dobrym rozwiązaniem jest rozważenie obligacji jako produktu oszczędnościowego. Zatem wart podkreślenia jest fakt, że jest to naprawdę dobry sposób na zamrożenie swojego wolnego kapitału na kilka dobrych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *