praca na wakacje

Praca na wakacje – najważniejsze informacje

supergrosz.pl 09:23 Lipiec 17th, 2018

Wakacje to czas kojarzący się z odpoczynkiem od zajęć szkolnych czy na uczelni. Wiele młodych osób decyduje się jednak wykorzystać przerwę w nauce na podjęcie pracy sezonowej. Pozwala to z jednej strony zdobyć środki na wymarzoną podróż, ciekawe obozy lub kursy, zaś w przypadku studentów – na opłacenie studiów, a z drugiej uczy samodzielności i rozsądnego zarządzania pieniędzmi.

Kto może pracować?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem pracodawca może zatrudniać osoby młodociane, a więc te po 16. roku życia, które jeszcze nie są pełnoletnie. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku panują pewne ograniczenia – tacy pracownicy nie mogą wykonywać ciężkich prac, a więc np. polegających głównie na podnoszeniu, przenoszeniu czy przewożeniu ciężarów, prac w branży produkcyjnej, związanych ze sprzedażą i konsumpcją alkoholu oraz prac przy budowie lub rozbiórce obiektów budowlanych.

Pomimo tych ograniczeń młodzi ludzie nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia latem. Pracodawcy obecnie borykają się z trudnościami w skompletowaniu załogi pracowników, stąd praca wakacyjna z pewnością będzie dostępna, a wybór jest całkiem spory.

Praca na wakacje dla młodzieży – przykładowe oferty

Wakacyjna praca niesie wbrew pozorom wiele możliwości. Dziewczęta mogą np. podjąć się promowania określonych produktów jako hostessy za ok. 13-14 zł za godzinę. Zaletą w tym przypadku są elastyczne godziny pracy, jednak trzeba mieć ukończone 17 lat. Osoby od 16. roku życia mogą zaś zdecydować się na zatrudnienie jako pomocnik w sklepie odzieżowym. Do zakresu obowiązków należy segregowanie i metkowanie odzieży oraz przygotowywanie jej do wyłożenia w sklepie.

Wynagrodzenie godzinowe zaczyna się w tym przypadku od 15 zł za godzinę. Na podobne stawki mogą liczyć osoby dokonujące pomiarów liczby pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach linii tramwajowej, konsultanci telefoniczni czy też zatrudnione jako pomoc w magazynie przy pakowaniu i rozpakowywaniu towarów. Nieco mniej, bo ok. 14 zł za godzinę zarobią młodzi ludzie zatrudnieni jako kasjer/sprzedawca, zaś więcej (ok. 16 zł za godzinę) – pakowacze kosmetyków.

Pracownicy restauracji zarabiają średnio ok. 2100 zł brutto na miesiąc przy 40 godzinach pracy w tygodniu. Praca w wakacje to oczywiście również zatrudnienie przy zbiorze owoców. Ponieważ jest to praca na akord, zarobki zależą od ilości zebranych truskawek, malin czy wiśni, wahają się one od ok. 2500 zł do nawet 4000 zł miesięcznie.

Praca za granicą na wakacje

Chętnie wybieranym kierunkiem przez osoby planujące zarobić latem są wyjazdy do innych krajów. Praca na wakacje za granicą to nie tylko okazja do zgromadzenia środków na większe wydatki, opłacenie studiów czy utrzymanie się bez pomocy rodziców, ale też sposób na doskonalenie języka obcego, a nawet możliwość łączenia pracy z turystyką. Ile można zarobić?

Praca przy zbiorach owoców i warzyw daje zarobki w wysokości od 3000 zł do 4000 zł miesięcznie brutto. Magazynierzy i osoby wykładające towar mogą liczyć na miesięczne zarobki w granicach od 3500 zł do 5500 zł, a opiekunowie osób starszych od 4000 zł do 7000 zł miesięcznie. Oczywiście wiele zależy od tego, czy pracodawca zapewnia wyżywienie i zakwaterowanie. Zdarza się, że miejsce zamieszkania jest oddalone od pracy, co wiąże się z wydatkami na dojazdy.

Oczywiście praca wakacyjna za granicą musi być wybrana z rozsądkiem – nie każdy sprawdzi się przy zbiorze owoców lub warzyw, zaś osoby nie znające dobrze języka angielskiego raczej nie będą dobrymi kelnerami. Najrozsądniej jest wybierać sprawdzone miejsca zatrudnienia lub wyjeżdżać ze znajomymi, którzy znają pracodawcę i realia panujące w danym miejscu. Trzeba też liczyć się z wydatkiem na samą podróż – najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest oczywiście samolot. W razie braku odpowiednio wysokich środków na pokrycie kosztów podróży można skorzystać z szybkiej pożyczki SuperGrosz dostępnej przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *