Wniosek o pożyczkę: 6 błędów, które mogą skutkować odmową

Marta Fila 09:46 Marzec 24th, 2020

W sytuacji, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki, możemy pozyskać ją na wiele różnych sposób. Najprościej jest zwrócić się z prośbą o pomoc do bliskich, jednak nie zawsze taki scenariusz wchodzi w grę. Znacznie częściej odwiedzamy w tym celu banki i inne instytucje finansowe. W takim przypadku, aby uzyskać niezbędne środki, trzeba wcześniej złożyć podanie o pożyczkę (wniosek). Wnioskowanie jest niezwykle proste i szybkie, jednak zdarza się, że spotykamy się z odmową. Co jest najczęstszym powodem odrzucenia wniosku?

Błędy we wniosku

Pożyczka online na dowód nie jest dziś niczym zaskakującym. Potrzebne środki możemy otrzymać nawet w kilkanaście minut. Jak? Wystarczy jedynie wypełnić wniosek na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy, w którym wskażemy niezbędną nam kwotę oraz dogodny okres spłaty, a następnie uzupełnimy dane osobowe. Jeśli jednak popełnimy błąd we wniosku – np. zrobimy literówkę lub pomylimy się przy wprowadzaniu numeru PESEL – musimy liczyć się z tym, że nasz wniosek może zostać odrzucony.

Niespełnienie wymogów formalnych

Pożyczka internetowa na raty czy kredyt w konkretnym banku – każdy produkt rządzi się swoimi prawami. Przed złożeniem wniosku, koniecznie sprawdźmy politykę kredytową wybranego podmiotu i upewnijmy się, że spełniamy wszystkie wymogi formalne. O czym konkretnie mowa? Część podmiotów oferuje kredyty czy też pożyczki pozabankowe na raty długoterminowe tylko do określonej kwoty i na określony czas. Oznacza to, że nie w każdej instytucji finansowej znajdziemy produkt dostosowany do naszych potrzeb.

Jeśli złożymy wniosku, deklarując zbyt wysoką kwotę, którą chcemy pożyczyć lub będziemy ją chcieli rozłożyć na zbyt dużą liczbę rat, nasz wniosek może zostać odrzucony. Analogicznie będzie w przypadku, jeśli zawnioskujemy o wysoką pożyczkę, będąc w podeszłym wieku, który zgodnie z politykę kredytową wybranego podmiotu uniemożliwia ubieganie się o pożyczkę.

Podanie nieprawdziwych danych

Dokładnie takiego samego scenariusza musimy się spodziewać, kiedy nasze podanie o pożyczkę wypełnimy nieprawdziwymi danymi. Zawyżanie dochodów czy też podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących okresu zatrudnienia lub czasu trwania umowy to podstawowe błędy, które mogą skutecznie zmniejszyć nasze szanse na uzyskanie niezbędnych środków.

Wniosek odrzucony ze względu na nieprawidłowe dane możemy wprawdzie poprawić i wysłać ponownie, jednak pamiętajmy, że w przypadku wnioskowania o kredyt w banku, każdorazowo wysyłane jest zapytanie do BIK. Możliwe konsekwencje opisujemy w kolejnym punkcie.

Zbyt wiele złożonych wniosków

Decydując się na skorzystanie z oferty jednego z banków musimy się liczyć z tym, że nasza zdolność kredytowa zostanie skrupulatnie zweryfikowana. Jednym z elementów tej weryfikacji jest wysłanie zapytania do BIK. Instytucja ta gromadzi informacje na temat terminowego regulowania zobowiązań przez pożyczkobiorców i przyznaje im na tej podstawie ocenę punktową. O ile wysłanie pojedynczego zapytania nie wpływa niekorzystnie na decyzję kredytową (zakładając, że posiadamy dobrą historię kredytową), o tyle kilka takich zapytań, wysłanych w krótkim odstępie czasu, może już mieć negatywny wpływ na naszą wiarygodność kredytową.

Pamiętajmy zatem, żeby podanie o pożyczkę składać w jednej, wcześniej wybranej instytucji finansowej. Jednoczesne wnioskowanie o pożyczkę w wielu bankach może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie posiadamy odpowiednio bogatej i co ważne – pozytywnej historii kredytowej. Co w przypadku posiadania złej historii kredytowej? Wówczas warto zapoznać się z ofertą alternatywnych dla banków instytucji pożyczkowych.

Niespłacone pożyczki

Skoro o składaniu wniosków i BIK mowa, warto wspomnieć również o kwestii samej oceny kredytowej. Jeśli posiadamy niespłacone pożyczki i zostaliśmy już wpisani do rejestru dłużników, uzyskanie pożyczki, nawet jeśli będzie to chwilówka ratalna, będzie naprawdę trudne. Większość instytucji finansowych stroni od nadmiernego ryzyka i stara się przeciwdziałać nadmiernemu zadłużaniu się pożyczkobiorców, dlatego odrzuca wnioski klientów nierzetelnie spłacających swoje zobowiązania.

Niska zdolność kredytowa

Ostatnim czynnikiem, o którym chcielibyśmy wspomnieć w kontekście ewentualnego odrzucenia wniosku o pożyczkę, jest zdolność kredytowa. Nie każda pożyczka internetowa na raty wymaga wykazania się zdolnością kredytową. Jednak decydując się na uzyskanie finansowania w banku, musimy się liczyć z tym, że brak odpowiednio wysokich dochodów w stosunku do posiadanych zobowiązań pokrzyżuje nam plany i skutkować będzie odmowną decyzją. Warto zatem przed złożeniem wniosku dowiedzieć się, w jaki sposób konkretna instytucja weryfikuje wnioski i jakie dochody akceptuje. Jeśli zarabiamy nieregularnie lub uzyskujemy dochód ze źródła nieakceptowanego przez konkretny podmiot, spróbujmy poszukać innego, dla którego nie będzie to stanowiło problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *