„Chroń PESEL” – czyżby jest to usługa, z której warto skorzystać?

Małgorzata Siess 11:30 Listopad 17th, 2022

PESEL to bardzo ważny numer dla każdego człowieka. Wraz z dowodem osobistym oraz innymi danymi może prowadzić do całkowitej kradzieży tożsamości, a co za tym idzie możliwości wyłudzania na Twoje nazwisko kredytu, który będziesz musiał spłacić. Jeżeli nie udowodnisz, że zadłużenie nie zostało zaciągnięte przez Ciebie. Nic więc dziwnego, że obecnie ludzie szukają skutecznych rozwiązań, które zapobiegną takim praktykom. Przykładem jest usługa „Chroń PESEL”.

Czym charakteryzuje się ta usługa?

PESEL to wyjątkowy numer, który każdy człowiek otrzymuje podczas zgłoszenia urodzenia. Jest to zbiór aż 11 cyfr, które układają się w indywidualny numer, pod którym nasze dane widnieją w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności. Jest on nam potrzebny w bardzo wielu czynnościach w życiu. Jeśli ubiegamy się o kredyt, zapisujemy się do lekarza, zapisujemy się na studia, do szkoły, staramy się o pracę – wszędzie potrzebują naszego numeru PESEL. Nic więc dziwnego, że chcemy go chronić.

Usługa „Chroń PESEL” to kompleksowa usługa, której głównym zadaniem jest zabezpieczenie danych klienta – głównie numeru PESEL, który jest niezbędny w wielu czynnościach. Usługa stworzona została przez właścicieli Krajowego Rejestru Długów, z którego korzysta wiele banków oraz firm pożyczkowych. Dzięki temu weryfikacja klientów przebiega z dodatkową weryfikacją numeru PESEL, a co za tym idzie – jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo oszustwa.

Wiele osób zastanawia się, jak działa ta usługa. Jest to bardzo prosty mechanizm – kiedy bank bądź firma pożyczkowa zwróci się do KRD z prośbą o udzielenie konkretnych informacji, system sprawdzi, czy dany klient posiada wykupioną usługę „Chroń PESEL”. Jeśli tak, to dostanie powiadomienie i może zareagować. W przypadku kiedy nie ubiega się o pożyczkę może wnioskować, że ktoś posługuje się jego danymi.

Kto powinien zastanowić się na usługą „Chroń PESEL”?

Obawiasz się skutków potencjalnej kradzieży tożsamości? Koniecznie postaraj się o wykupienie usługi „Chroń PESEL”. Obecnie na taką kradzież narażony jest praktycznie każdy. Wszyscy bowiem możemy zgubić swój dowód lub inny dokument będący potwierdzeniem tego, kim jesteśmy. Niestety, w takiej sytuacji próżno o pomoc państwa – najlepiej samemu zadbać o własne bezpieczeństwo.

Czy warto korzystać z takich udogodnień?

Jak pokazują dane, do prób wyłudzenia danych, kradzieży tożsamości dochodzi ok. co 12 minut w naszym kraju. Z tego wynika, że warto zainwestować w taką usługę, jaką jest „Chroń PESEL”. Usługa ta jest w stanie uchronić Cię przed kradzieżą. Warto jednak pamiętać, iż nie jest to stuprocentowa forma ochrony.

Jakie wady oraz zalety ma ta usługa oraz jakie opinie zbiera?

Zdecydowanie przeważa pozytywny wydźwięk. Do zalet można zaliczyć szeroki zakres usług, a także ogromną ochronę płynącą ze współpracy z KRD. Jednak każde rozwiązanie, także to ma swoich sceptyków. Główni przeciwnicy zarzucają tej usłudze zbyt wysoką cenę. Roczna subskrypcja wynosi 175 zł w pakiecie Gold oraz 380 zł w pakiecie Platinum. Konkurencyjne rozwiązania uważają za lepiej rozbudowane, tańsze, a przy okazji skuteczniejsze. W przypadku „Chroń PESEL” nie można liczyć na automatyczne utajnienie danych. W tej usłudze klient otrzymuje jedynie wskazówki, co powinien zrobić w sytuacji wyłudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *