Co się stanie jeśli nie zapłacimy mandatu w terminie?

Małgorzata Siess 13:45 Październik 4th, 2022

Wykroczenie drogowe zarejestrowane przez policjantów najczęściej kończy się mandatem – zwłaszcza, jeśli jest dość poważne. Jednak mandat można dostać także w innych sytuacjach, takich jak np. podczas przejazdu komunikacją miejską bez biletu albo spożywanie alkoholu w niedozwolonym miejscu. Niemniej, bardzo istotne jest, aby po przyjęciu mandatu, opłacić go jak najszybciej. Zwlekanie z zapłatą może nieść za sobą dodatkowe konsekwencje. Sprawdź, co przewiduje prawo dla osób, które nie opłacą mandatu w terminie oraz czy odsetki rosną?

Dlaczego nie warto zwlekać z zapłatą mandatu?

Po przyjęciu mandatu zastanawiasz się, czy warto go w ogóle opłacać? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta – trzeba go zapłacić i to bardzo szybko. Urzędy z pewnością nie zapomną nawet o jednym małym mandacie, ponieważ obecnie wszystko tkwi w elektronicznych spisach, przez co łatwo sprawdzić konkretną osobę. Ponadto wyegzekwowanie zapłaty mandatu może ciągnąć się nawet do trzech lat. Co więcej, urzędy nie mają żadnego obowiązku, by wysyłać ponaglenia czy wezwania do zapłaty. Z tego właśnie powodu warto nie zwlekać z opłaceniem, ponieważ każdy miesiąc zwłoki to rosnące odsetki.

Niezależnie od tego, czy otrzymasz mandat od policji czy od straży miejskiej, na jego opłacenie masz 7 dni. Nieco dłuższy czas przysługuje, jeśli dostaniesz mandat z fotoradaru, który przyjdzie do Ciebie pocztą.

Jakie mogą być konsekwencje nieopłacenia mandatu?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie konsekwencje Cię czekają, jeśli nie opłacisz mandatu w terminie? Jeśli tak, to odpowiadamy. Nawet, jeśli nie zapłacisz mandatu w terminie 7 dni, nie ulega on przedawnieniu. Urząd Skarbowy wcześniej czy później od Ciebie go wyegzekwuje. Jednym ze sposobów jest potrącenie konkretnej kwoty podczas zwracania nadpłaty podatku. 

Jednak nie każdy w naszym państwie rozlicza się z Urzędem Skarbowym rokrocznie, ponieważ nie każdy ma z czego. W takim przypadku urząd nie jest w stanie zabrać sobie konkretnej kwoty. Wtedy konsekwencją niezapłaconego mandatu może być zajęcie części wynagrodzenia, jeśli otrzymujesz takie na konto. 

W sytuacji, kiedy jednak urząd postara się o wysłanie do Ciebie ponagleń, a Ty unikniesz ich odbioru, możesz zostać zatrzymany nawet na kilka dni i osadzony w areszcie. Jednak nawet jeśli spędzisz kilka dni w tym niezbyt ciekawym miejscu, nadal będzie ciążyła na Tobie konieczność spłaty mandatu.

Odsetki – czy rosną za nieopłacenie mandatu?

Mandat karny wystawiony przez policję to jednorazowa opłata, do której zazwyczaj nie są naliczane odsetki. Natomiast, w sytuacji, kiedy mandat nie zostanie opłacony przez Ciebie w terminie, możesz mieć pewność, że Urząd Skarbowy postara się o doliczenie sobie pewnych kwot za poczynione starania się wyegzekwowania od Ciebie swoich należności. Zazwyczaj koszty egzekucyjne wynoszą ok. 100 zł.

Pożyczka na opłacenie mandatu

Dostając mandat nie każdy ma za co go spłacić w ciągu 7 dniu. Tutaj dużą rolę odgrywa także konkretna kwota kary, jaką trzeba uiścić. Jeśli jest dość wysoka, a przecież możliwe jest otrzymanie mandatu nawet na kilkaset złotych czy na kilka tysięcy, w takiej sytuacji może być potrzebna pożyczka.

Świetnym rozwiązaniem może być pożyczka od Supergrosz.pl.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, dla której warto jak najszybciej spłacić mandat. Otóż, nieopłacona należność przez zbyt długi czas może zaważyć na naszej historii kredytowej. Jest to niezwykle istotne w momencie, kiedy będziemy ubiegać się o kredyt w banku. Jak wiadomo, banki w dzisiejszym świecie bardzo dobrze prześwietlają swoich klientów, z tego powodu opłacenie mandatu powinno być dla nas priorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *