Pożyczka dla wolnych zawodów

Małgorzata Siess 15:30 Październik 4th, 2022

Uważa się, że tradycyjne banki dają kredyty jedynie osobom, które mogą udokumentować swoje zarobki, a tak naprawdę są otwarte na współpracę z ludźmi. Jak się okazuje, nie tylko opierają się na zarobkach, ale też na typach zawodów, jaki wykonują ich potencjalni kredytobiorcy. Szczególne zaufanie mają do specjalistów. Zatem, dla jakich wolnych zawodów banki są przychylniejsze?

Wolne zawody – czym są?

Wbrew pozorom, nie jest łatwo określić, czym tak naprawdę są wolne zawody. W Internecie, a także w różnego rodzaju przepisach nie można znaleźć dokładnej definicji opisującej określenie „wolne zawody”. Można jednak samodzielnie opracować to hasło. Otóż, zazwyczaj wolny zawód kojarzy się z pracą na własny rachunek, bez ścisłej umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. Często wolny zawód utożsamiany jest również z zawodem zaufania publicznego. Reprezentanci tych zawodów mogą mieć własne zrzeszenia krajowe, a ponadto uczestniczą w realizacji interesów publicznych. Do takich zawodów mogą należeć: lekarze, położne, notariusz, adwokat, tłumacz, rzeczoznawca budowlany, księgowy, architekt, agent ubezpieczeniowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta, makler papierów wartościowych i wiele, wiele innych.

Polityka tradycyjnych banków, a wolne zawody

Tradycyjne banki często posiadają swoje własne listy zawodów, dla których mają więcej zaufania, niż dla zwykłych klientów. Są one często aktualizowane i upubliczniane. Banki chętnie nawiązują współpracę z przedstawicielami wolnych zawodów, głównie chodzi tutaj o takie prestiżowe zawody, jak adwokat, radca prawny, lekarz czy stomatolog. Na takich stanowiskach ryzyko braku spłaty kredytu jest bardzo niskie.

Kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów – jak uzyskać?

Dla wolnych zawodów banki głównie oferują kredyty gotówkowe, których zazwyczaj wysokość nie przekracza 200 tysięcy złotych i należy je spłacić w przeciągu 10 lat. Niemniej, w przypadku kredytu dla wolnych zawodów, można liczyć na znacznie mniejszą liczbę formalności i zwiększone zaufanie, które sprawia, że czasami wystarczy okazać dowód osobisty oraz potwierdzenie o wysokości dochodów uzyskiwanych każdego miesiąca i już możemy otrzymać kredyt.

Natomiast pożyczkę dla przedstawiciela wolnego zawodu najłatwiej uzyskać drogą elektroniczną. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie konkretnego banku. Po jego uzupełnieniu i przesłaniu zadzwoni konsultant, który przeprowadzi z osobą zainteresowaną dalszą część procesu. Z pewnością podczas takiej rozmowy będziesz zmuszony okazać dokument potwierdzający wykonywanie danego zawodu, dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający uzyskiwane dochody –  w takim wypadku może to być wyciąg z konta bankowego albo zeznanie PIT z poprzedniego roku podatkowego.

Zalety oraz wady kredytu dla wolnych zawodów

Jak w przypadku każdego finansowania, kredyt dla wolnych zawodów posiada zalety, jak i wady. Do zalet przede wszystkim można zaliczyć znaczne ułatwienia procesu kredytowego oraz ograniczoną liczbę formalności. Kolejnym walorem tego rodzaju kredytu są niskie koszty uzyskania finansowania oraz darmowe usługi finansowe. Jednak opcja ta ma też swoje wady. Otóż, nie w każdym banku można z niej skorzystać, ponieważ każda placówka może mieć swoje ograniczenia względem wolnych zawodów.

Inne formy finansowania dla wolnych zawodów

Jeśli nie jesteś przekonany co do wzięcia kredytu gotówkowego w banku jako przedstawiciel wolnego zawodu albo żaden bank nie chce Ci go udzielić, to skuś się na pożyczkę ratalną od SuperGrosz. Choć tego typu instytucje nie pożyczają zbyt dużych kwot, to zawsze można choć trochę podreperować swój budżet lub uzyskać pożyczkę na sfinansowanie sprzętu lub innych rzeczy do prowadzenia własnej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *