Kredyt technologiczny dla firm

Małgorzata Siess 16:00 Wrzesień 13th, 2022

Założenie firmy to nie jest ostatni, a pierwszy krok do stworzenia swojego własnego, nietuzinkowego imperium, które nie tylko będzie Twoim dzieckiem, ale również skutecznie zarobi dla Ciebie pieniądze. Jednak aby tak się stało to niezbędne są ulepszenia, wprowadzanie nowinek technicznych, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko Tobie, ale również Twoim pracownikom czy klientom. Jak tego dokonać, kiedy na firmowym koncie wieją pustki? 

Zasady dotyczące kredytu technologicznego i zmiany w obliczu Covid-19

Kredyt technologiczny to nic innego, jak specjalne zobowiązanie finansowe, które dedykowane jest przedsiębiorstwom, firmom, niezależnie od ich wielkości. Finanse pochodzące z tego kredytu mają za zadanie pokryć koszty wdrażania całkowicie nowych technologii do biura, hali, magazynu, czy też hali produkcyjnej. Jest to rodzaj pożyczki, która nie funkcjonuje jak typowy kredyt. Bardziej można go określić mianem dotacji. Zasady dotyczące tej formy zadłużenia znacznie różnią się od tradycyjnego kredytu gotówkowego, hipotecznego czy chwilówki.

W przypadku kredytu technologicznego, firma musi liczyć się z tym, iż pieniądze pozyskane muszą zostać wykorzystane w ściśle określony sposób, nad czym czuwa instytucja, która te fundusze pożyczyła. Dodatkowo, kredyt technologiczny to jedynie część kwoty – resztę pokrywa firma. 

Obecnie w naszym kraju dostępny jest kredyt technologiczny 3.2.2, który od początku istnienia tej inicjatywy jest już siódmym, który został ogłoszony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obecnie, biorąc pod uwagę pandemię, zostały nieco zmienione warunki, jakie obowiązują w przypadku kredytu technologicznego. Mowa głównie o zniesienie wymogów innowacyjności efektów projektu w skali kraju, zmianie sposobu określania wkładu własnego, zniesienia ograniczenia kwoty premii technologicznej, która wynosi 6 mln oraz rozszerzenia katalogu wydatków kwalifikowanych do projektu.

Sprawdź też ofertę jaką proponuje nietuzinkowa firma pożyczkowa SuperGrosz.pl.

Dla kogo dedykowany jest kredyt technologiczny?

Kredyt technologiczny to rodzaj wsparcia finansowego kierowany głównie do małych, mikro- oraz średnich firm. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie przedsiębiorstwa na terenie RP. Każda z firm musi wykazywać się odpowiednią zdolnością kredytową. Jeśli konkretny konkurs przeprowadzać będzie jedynie dany region, siła oddziaływania Twojego przedsiębiorstwa musi znajdować się na terenie tego regionu.

Na co można wydać pieniądze pochodzące z kredytu?

Pieniędzy pochodzących z kredytu technologicznego nie można wydać na byle co. Powinny zostać przeznaczone na realizację prawdziwych firmowych, technologicznych inwestycji, których celem jest polepszenie pracy, efektów pracy, wdrożenie ciekawych rozwiązań, a także stworzenie całkowicie nowych usług czy towarów. Finanse pozyskane z kredytu można przeznaczyć na ekspertyzy, koncepcje i projekty niezbędnych dla inwestycji realizacji, wartości niematerialne i prawne, do których można zaliczyć licencje oraz patenty, a także środki trwałe niezbędne podczas realizacji pomysłów.

Wniosek o kredyt technologiczny – jak i gdzie złożyć?

Jeżeli prowadzisz firmę i nie masz wystarczających funduszy na koncie, które spełnią Twoją wizję, a obecnie trwa konkurs na kredyt technologiczny, to koniecznie złóż wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. Można złożyć go jedynie przy pomocy Internetu – dzięki generatorowi wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *