Pracownicze Plany Kapitałowe

Małgorzata Siess 14:15 Wrzesień 13th, 2022

Pracownicze Plany Kapitałowe to ustawa III filaru systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Polega ona na systemie oszczędzania, którego celem jest gromadzenie środków pieniężnych przez dłuższy okres, co ma za zadanie pomóc zwiększyć oszczędności emerytalne. Nowe rozporządzenie dotyczy wszystkich pracujących, z wyjątkiem tych, którzy dobrowolnie z niego zrezygnują. Jednak w przypadku osób powyżej 55 roku życia, system działa trochę inaczej i to sam pracownik musi zdecydować, czy chce przystąpić do PPK, czy też nie. 

PPK – co to jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny i dobrowolny system oszczędzania na cele emerytalne organizowany przez każdego pracodawcę. Pracodawca wspólnie z pracownikami wybiera instytucję finansową, która otwiera indywidualny rachunek PPK. Jest on zasilany przez comiesięczne wpłaty – pracownika i pracodawcy. Państwo zaś przekazuje jednorazową wpłatę powitalną i dopłaty roczne.

Środki gromadzone w ten sposób mają charakter prywatny i mogą zostać wypłacone pracownikowi w każdym momencie, jeśli ten osiągnie wiek emerytalny. Warto wiedzieć, że w przypadku śmierci pracownika kapitał zgromadzony w ramach Pracowniczego Planu Kapitałowego podlega dziedziczeniu.

Jakie czynniki wpływają na wysokość zgromadzonych funduszy na koncie? 

  • Wynagrodzenie pracownika – do PPK potrącane jest 2% wynagrodzenia danej osoby, a pracodawca finansuje 1,5%,
  • Okres oszczędzenia – logicznie rzecz biorąc, im dłużej będą wpływać środki do PPK, tym ich suma będzie większa. Dodatek stanowi 240 zł finansowane corocznie przez państwo oraz jednorazowa wpłata powitalna – 250 zł,

  • Fundusz zarządzający środkami – wpłacone pieniądze są inwestowane – im lepszy wynik inwestycji, tym większe są środki PPK,
  • Wpłaty transferowe – przypływ środków z innego konta nienależącego do uczestnika PPK (na przykład – śmierć innej osoby).

Czy warto przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych po 50 roku życia? 

Wiele zależy od tego, jakie wynagrodzenie posiada dana osoba i czy planuje nadal pracować. Każdy rok pracy powiększa gromadzone środki na rachunku. Tak naprawdę, dzięki PPK małym wkładem finansowym i wysiłkiem można oszczędzić sporą sumę, która będzie dodatkiem do emerytury wypłacanej z ZUS w przyszłości. Warto wziąć pod uwagę, że pieniądze te nie leżą zwyczajnie na koncie, a są cały czas inwestowane w akcje, bony czy też obligacje. Należy także pamiętać, że lepiej nie wypłacać pieniędzy wcześniej niż po 60 roku życia. Jeśli stanie się to wcześniej, wypłata zostanie pomniejszona o środki wpłacane przez pracodawcę w wysokości 30% i dopłaty od państwa, czyli wpłatę powitalną oraz roczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *