Kim jest żyrant kredytu i jakich konsekwencji może się spodziewać?

Małgorzata Siess 16:30 Październik 4th, 2022

Żyrant. Ta tajemnicza nazwa może wystąpić w tematyce bankowej, tematyce finansów. Możliwe jest, że wielu z nas nigdy nie będzie zmuszonych poznać, kim jest żyrant oraz korzystać z jego pomocy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy potrzebujemy pożyczki, ale nie jesteśmy w stanie samodzielnie udowodnić naszej zdolności do spłacania rat. Wtedy właśnie możemy potrzebować pomocy żyranta, inaczej nazywanego poręczycielem. Sprawdź, kim dokładnie jest ta osoba, jakie zadanie pełni, jakie są jego zalety oraz wady, a także czy są jakieś alternatywne sposoby na uzyskanie pożyczki bez korzystania z pomocy żyranta.

Kim jest żyrant i na czym polega poręczenie kredytu?

Żyrant, choć nie jest to oficjalne określenie, to nic innego jak możliwość poręczenia kredytu czy innej pożyczki przy pomocy innej osoby. Żyrantem jest osoba, która podpisuje pewną umowę, aneks do kredytu, w którym oświadcza, iż na niego spadnie obowiązek spłacenia pożyczki w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca nie będzie mógł tego dokonać samodzielnie z różnych przyczyn – najczęściej osobistych lub zdrowotnych.

Jednak, choć wydaje się to bardzo proste, nie każdy może być żyrantem kredytu. Każdy bank, każda instytucja pożyczkowa posiada swoje warunki, które muszą być spełnione. Żyrant musi spełnić chociaż te minimalne warunki, by móc bez większych przeszkód poręczyć za nas. Z pewnością osoba ta powinna być pełnoletnia oraz posiadać dokument potwierdzający tożsamość. Oczywistym jest też, że nawet posiadając żyranta, klient nie otrzyma kredytu, jeśli nad głową ma komornika, jest zadłużony, czy też nie posiada stabilnej pracy, która pozwala na zarobek. Z pewnością nieco mniej restrykcyjnie do tego tematu podchodzą firmy pożyczkowe.

Jakie są wady oraz zalety kredytu z pomocą poręczyciela?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, podobnie sytuacja wygląda w przypadku poręczyciela. Do najważniejszych, najbardziej istotnych zalet należy ta, iż z poręczycielem można wziąć pożyczkę nawet bez zdolności kredytowej lub jeśli nie jest ona zbyt wysoka. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż samodzielnie musimy znaleźć naszego żyranta. Nikt z pewnością od tak nie zgodzi się na poręczenie za nas, jeśli nie posiadamy solidnej zdolności kredytowej i chcemy wziąć wysoki kredyt na kilkadziesiąt lat.

Żyrant kredytu a zdolność kredytowa

Zanim ktokolwiek zgodzi się na zostanie poręczycielem, z pewnością należy dokładnie sprawdzić zdolność kredytową swoją oraz osoby, która Cię o to prosi. Poręczenie kredytu praktycznie w każdym przypadku jest tym samym, jakbyś samodzielnie starał się o kredyt. Koniecznie jest więc posiadanie własnej zdolności kredytowej. Zobowiązanie to może również skutecznie wykluczyć możliwość samodzielnego wzięcia kredytu. Jeśli więc zamierzasz starać się o własny kredyt w przyszłości, z pewnością najrozsądniejszym wyjściem będzie rezygnacja z pozostania żyrantem.

O jakie kredyty starać się z pomocą żyranta i jak uzyskać kredyt bez niego?

Poręczyciel może śmiało być obecny przy kredycie gotówkowym, jak i w przypadku kredytu hipotecznego. Jednak warto wiedzieć, że poręczenie kredytu jest wymagane głównie w sytuacji, kiedy klient zechce pożyczyć znacznie większą kwotę. Poręczenie może być również wymagane w sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt studencki. 

Pożyczka z żyrantem to niezaprzeczalnie wady i zalety. Jednak znaczna większość z nas z pewnością chciałaby w ogóle o takiej opcji nie słyszeć. Nie zawsze bowiem jesteśmy skłonni przyjąć pomoc i wychodzimy z założenia, że najlepiej radzić sobie samemu. Jak więc uzyskać pożyczkę bez żyranta? Tutaj odpowiedzią są pożyczki pozabankowe, np. udzielane przez różne instytucje takie jak SuperGrosz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *