Inwestowanie w pożyczki

Małgorzata Siess 16:00 Październik 4th, 2022

Jeszcze do niedawna nikt by nie pomyślał, że można inwestować w pożyczki. Niemniej, od jakiegoś czasu jest to narastający trend w naszym kraju. Niestety, inwestowanie w pożyczki jest połączone z bardzo dużym ryzykiem. W związku z tym, warto dowiedzieć się gdzie je lokować i co się z tym wiąże zanim zdecydujemy się na samodzielną inwestycję w tego typu powiększenie swojego kapitału.

Jak inwestować w pożyczki?

Inwestowanie w pożyczki nie jest łatwe ani dedykowane osobom, które szukają łatwego zarobku. Warto podejść do niego mądrze oraz z rozwagą. Otóż, taka inwestycja może przebiegać dwutorowo. Najłatwiejszy jest sposób pierwszy, czyli samodzielne pożyczanie pieniędzy na własną rękę wraz z naliczaniem odsetek. Drugi sposób to inwestowanie na portalach internetowych, które pozwalają na wykupienie udziału w pożyczkach, które zostały już przez kogoś zaciągnięcie. Zazwyczaj dotyczy to pożyczek udzielonych przez firmy pozabankowe – instytucje, które z tradycyjnymi bankami nie mają nic wspólnego.

Co musisz wiedzieć o inwestowaniu w udziały pożyczek online?

Obecnie na polskim rynku nie istnieje żaden portal, który umożliwia inwestowanie w pożyczki. Musimy więc korzystać z platform zagranicznych. Instytucje pozabankowe, czyli takie jak SuperGrosz, mogą jedynie udzielać kredytów na określoną wysokość. Nie mają możliwości gromadzenia depozytów. Rozwiązaniem tego problemu jest wystawienie części udzielonych pożyczek na sprzedaż. Jest to opcja dla inwestorów.

Pewnie wiele osób zastanawia się, jak to dokładnie wygląda. Warto wytłumaczyć to na dość prostym przykładzie. Można sobie przyjąć, że firma pozabankowa udzieliła kredytu na kwotę równą 25 tysięcy złotych, którą klient powinien spłacić w ciągu 24 miesięcy. Jeśli firma pożyczkowa chce jak najszybciej odzyskać część długu, odsprzedaje kredyt lub jego ułamek platformie do inwestowania. Z drugiej strony znajduje się klient, chętny do inwestowania w tego typu kapitał, który wykupuje udziały w pożyczce, a następnie może czerpać dość duży zysk związany z kosztami w ofertach pozabankowych.

Jedną z wad tego rozwiązania jest fakt, iż nie każda pożyczka wiąże się z automatyczną spłatą zadłużenia. Często z pożyczek w firmach pozabankowych korzystają osoby, które nie mają żadnej zdolności kredytowej, a co za tym idzie – ciężko jest od nich wyegzekwować wymaganą spłatę pieniędzy.

W sieci jest bardzo dużo form inwestowania w pożyczki. Niemniej, na samym początku, kiedy nie jesteśmy rekinami biznesu, warto skupić się wyłącznie na jednej pożyczce, by nie stracić zbyt wielu funduszy. Natomiast po sukcesie można śmiało pójść krok dalej i inwestować w kilka pożyczek na raz.

Sprawdź również, w co inwestować w 2022 roku.

Inwestowanie w pożyczki prywatne – czym się charakteryzuje?

Druga opcja to inwestowanie w pożyczki prywatne, czyli pożyczanie nawet tych małych sum, przy jednoczesnym oczekiwaniu, że pożyczkobiorca będzie musiał spłacić więcej, niż pożyczył. Niestety, nie możemy, podobnie jak banki czy firmy pożyczkowe, sprawdzić historii kredytowej konkretnej osoby.

Drugim sposobem inwestowania są pożyczki pod zastaw nieruchomości. Można pożyczać pieniądze oczekując tym samym, że pod zastaw pójdzie nieruchomość. Daje to świetne zabezpieczenie.

Inwestowanie w pożyczki – na czym najlepiej wyjdziesz?

Biznes nie jest łatwy, niezależnie od tego, w którą stronę pójdziemy. Posiadając nadmiar gotówki można skutecznie przygotować się do inwestowania w pożyczki. Warto trzymać się głównie kilku istotnych punktów, w tym inwestować w pożyczki z gwarantowanym wykupem, inwestować w euro w pożyczki udzielane w złotówkach – dzięki temu niwelujemy ryzyko raptownej zmiany kursu walutowego, inwestować w pożyczki, które mają spłacone od jednej do trzech rat czy inwestować w osobiste pożyczki ratalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *