W co inwestować w 2022 roku?

Małgorzata Siess 10:15 Sierpień 29th, 2022

Dobrze zarabiające osoby często zastanawiają się co robić z nadwyżką pieniędzy na koncie. Trzeba wiedzieć, że pozostawienie ich w spokoju znacznie zmniejsza ich wartość. Z tego powodu mnóstwo osób decyduje się na różnego rodzaju inwestycje, nawet w trakcie kryzysu gospodarczego. Dowiedz się, w co inwestować w 2022 roku i daj wykazać się swoim pieniądzom.

W co warto zainwestować swój kapitał? 

Tak naprawdę opcji do robienia inwestycji jest niezmiernie dużo. W związku z tym, każdy kto chce inwestować w swoją przyszłość znajdzie na to odpowiedni sposób. Zatem w co najlepiej lokować pieniądze?

  • Akcje na giełdzie – to rewelacyjny sposób na zastrzyk gotówki. Jednak, aby rozpocząć swoją przygodę na giełdzie, z pewnością przyda się specjalne konto maklerskie oraz spora dawka wiedzy. Nie zaleca się opierania inwestycji wyłącznie na szczęściu, gdyż wtedy bardzo szybko życie może to zweryfikować i stracimy sporo zainwestowanego kapitału. Ponadto, warto wiedzieć, że w czasach kryzysu, szalejącej inflacji i pandemii, niekorzystne jest inwestowanie długoterminowe,
  • Surowce – jest to kolejna propozycja, idealna na czasy kryzysów, kiedy dotykają one walut, jednak nie infekują cen srebra czy złota. Decydując się na inwestowanie w złoto, mamy do wyboru dwie wersje: złoto papierowe (oznacza to inwestycję w papiery wartościowe oparte na obrocie złotem) bądź złoto fizyczne (inwestycja ta obejmuje realne monety czy sztabki, które można trzymać w domu).
  • Rynek Forex, czyli waluty – ta opcja inwestycji dedykowana jest głównie osobom, które posiadają specjalistyczną wiedzę. Niestety, początkujący bardzo często rzucają się na zbyt głęboką wodę,

Rynek walutowy – segment rynku finansowego, na którym dokonywany jest obrót walutami obcymi. W wyniku działania sił podaży i popytu na tym rynku tworzy się kurs walutowy (kurs wymiany), który odzwierciedla stosunek ceny między dwoma walutami, gdzie minimalną jednostką zmiany kursu jest 1 pip. Uczestnikami rynku walutowego są inwestorzy, którzy zajmują się spekulacją. Ponadto na tym rynku są aktywne podmioty zajmujące się eksportem bądź importem towarów lub usług (zabezpieczające się przed niekorzystnymi zmianami kursów walutowych). Do trzeciej istotnej grupy uczestników rynku walutowego należą banki centralne, które m.in. sprzedają lub skupują walutę w celu zapobiegania nadmiernemu wzrostowi bądź spadkowi danej waluty (interwencja walutowa).

  • Mintos – jest globalną platformą inwestowania w pożyczki. To największa tego typu platforma pożyczek społecznościowych na świecie. Jest pośrednikiem pomiędzy firmami pożyczkowymi, a osobami, które pragną zainwestować w cudze pieniądze,
  • Kryptowaluty – jest to temat szeroko znany i często komentowany. Każdy bowiem słyszał chociażby o Bitcoinie. Jednak nie jest to jedyna waluta kryptograficzna, w jaką można inwestować. W ostatnich latach popularność zdobyła również Ethereum. Kryptowaluty to niezwykle zmienne aktywa, warto, by każdy inwestujący o tym pamiętał,

  • Nieruchomości – inwestowanie w nieruchomości dzieli się na dwa typy. Pierwszym jest inwestycja w mieszkanie oraz wynajem krótko lub długoterminowy. Kolejnym rodzajem tych inwestycji jest Glipping. Polega on na zakupie mieszkania w atrakcyjnej okolicy, jednocześnie wymagającego odświeżenia, które po remoncie można sprzedać znacznie drożej.

Zobacz również, Jak oszczędzać pieniądze w domowym budżecie?.

Inwestowanie niestandardowe

Dzieła sztuki, alkohol, antyki

Inwestowanie w wyżej wymienione aktywa to standard. Wie o nich każdy, kto chce, by pieniądze leżące na koncie na coś się przydały. Niestety, 2022 rok zapowiada się dość nieprzewidywalnie. Być może dobrym pomysłem na przeciwstawienie się recesji jest inwestycja w niecodzienne, niespotykane aktywa.

Zegary, stara porcelana, obrazy, a nawet alkohol

Warto pomyśleć o inwestycji w te artykuły. Tego typu rzeczy nie są standardowo wybierane jako forma inwestycji i poddane są zupełnie innym wahaniom niż waluty, kryptowaluty czy obligacje. Najistotniejszy jest jednak fakt, że im dłużej przechowujemy te przedmioty, tym większą mogą osiągać swoją wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *