Najem, a kwota wolna od podatku

Małgorzata Siess 12:30 Sierpień 30th, 2022

Wprowadzony na początku roku Polski Ład obejmuje szereg ustaw, których zadaniem są inwestycje w różnorodne sfery życia. Obszar działań jest na tyle szeroki, że uwzględnia też zmiany w rozliczaniu podatku od wynajmu. Model opodatkowania zmienił się jedynie dla osób wynajmujących nieruchomości prywatnie (omija najem realizowany w ramach działalności gospodarczej). Zmianie uległa wysokość kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 000 złotych. Dodatkowy, innowacyjny aspekt stanowi pierwszy próg podatkowy wynoszący 120 000 złotych. 

Opodatkowanie najmu prywatnego – jakie zmiany czekają wynajmujących?

Wszelkie wprowadzone zmiany w ramach Polskiego Ładu w 2022 roku w szczególności dotyczą nowych podatników. W poprzednim 2021 roku wynajmujący w trakcie rozliczenia mogli zdecydować, czy chcą brać pod uwagę przychody uzyskane na ryczałcie, czy stosując zasady ogólne. Wynika z tego, że osoby kontynuujące wynajem mogą w tym roku rozliczać się na tych samych regułach.

Dostępne sposoby rozliczania to: 

  • Do końca 2022 roku dochód osób kontynuujących rozliczanie według zasad ogólnych opodatkowany jest według dwóch progów skali podatkowej, z czego pierwszy to 17% i wynosi 120 000 złotych, a drugi, rozliczający nadwyżkę 32%. Sporą rolę odgrywa tutaj także podniesiona wolna kwota od podatku, której suma wynosi 30 000 złotych,
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – forma opodatkowania, która będzie jedyną możliwą w 2023 roku. W tym wypadku przychód jest podstawą opodatkowania. Stawka podatku w przypadku kwoty 100 000 złotych to 8,5%, a nadwyżki ponad 100 000 złotych rozlicza się wartością 12,5%. Ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, gdyż nie można ich odliczyć od podstawy opodatkowania.  

W związku z tym, ryczałt nie jest zbyt korzystną formą opodatkowania dla wynajmujących, warto zastanowić się nad najmem realizowanym w ramach działalności gospodarczej. Rozwiązanie to uwzględnia możliwość rozliczenia się z kosztów związanych z wynajmowaniem nieruchomości, odliczając je tym samym od podstawy opodatkowania. Jedyną wadą tej metody jest zmiana naliczania wysokości składki zdrowotnej, której zgodnie z nowymi zasadami Polskiego Ładu, w tym wypadku, podstawą naliczania będzie dochód z działalności gospodarczej. Składka ta nie będzie też mogła być odliczona od podatku dochodowego. 

Sprawdź również Nowy Ład – ile wynosi kwota wolna od podatku w 2022 roku?

Wszystkie osoby rozliczające się na zasadach ogólnych w bieżącym roku rozliczeniowym, powinny również pamiętać o możliwości odliczenia dodatkowych kosztów, którymi mogą być odpisy amortyzacyjne, wydatki związane z remontem wynajmowanej nieruchomości lub odsetki od kredytu hipotecznego. Wszelkie zaplanowane lub rozpoczęte renowacje warto więc zakończyć przed koniecznością zmiany zasad rozliczania – w tym wypadku ryczałt ewidencjonowany. 

Korzyści z wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku 

Dla osób, których najem jest jedynym źródłem przychodu, zbawienną informacją stało się wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku. Jeśli dochód podczas całego okresu rozliczeniowego nie przekroczy 30 000 złotych, podatek wyniesie 0 złotych. Nie oznacza to jednak, że podatnik został całkiem zwolniony z obowiązku złożenia stosownych dokumentów w urzędzie skarbowym. Zeznanie podatkowe PIT dotyczy każdej osoby, otrzymującej jakiekolwiek przychody, nawet tych niezaliczających się do opodatkowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *