Nowy Ład – ile wynosi kwota wolna od podatku w 2022 roku?

Małgorzata Siess 10:55 Sierpień 24th, 2022

Nowy Ład jest to rządowy plan inwestycyjny, który ma na celu różnego rodzaju działania na wielu obszarach. Są to przede wszystkim inwestycje w rodzinę, zdrowie, odbudowanie infrastruktury i gospodarki. Przedsięwzięcie to przewiduje także zmiany podatkowe, w tym kwotę wolną od podatku, a co za tym idzie – wyższe wynagrodzenia pracowników. Nowy program nazywany jest także wychodzeniem z pandemii, co ma oznaczać szybki wzrost gospodarczy. 

Czym jest kwota wolna od podatku?

Jedną z reform wprowadzaną w związku z Nowym Ładem jest zmiana w skali podatkowej. Samo pojęcie oznacza sumę dochodu zdobytego w ciągu roku, którego osiągniecie, nie nakłada na podatnika obowiązku regulowania podatku. Trzeba go płacić jedynie po przekroczeniu ustalonej kwoty. Należy także pamiętać, że kwota wolna od podatku nie zwalnia z obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym. 

 

Jakich korzyści możemy się spodziewać?

  • Zmniejszenia podatku lub jego całkowitej likwidacji dla ponad 18 milionów Polaków,
  • Będzie mógł skorzystać z niej każdy podatnik, który stosuje rozliczenie PIT – do tej pory korzystały z niej tylko osoby najmniej zarabiające,
  • Podatek będzie bardziej sprawiedliwy – niższe podatki dla pracowników z niskim oraz średnim wynagrodzeniem,
  • Podatkowe fair play – wraz ze wzrostem dochodów kwota ta nie będzie się pomniejszać – przed zmianą najmniej zarabiający płacili największe podatki.

Co zatem zmieniło się w 2022 roku? 

Obecnie z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać wszyscy podatnicy. Do tej pory mogły to zrobić tylko osoby, których dochody były wyższe niż 127 tysięcy złotych, a w pozostałych przypadkach zobowiązanie było naliczane proporcjonalnie w zależności od dochodu pracownika.

Zobacz jaka była Kwota wolna od podatku w 2019 roku.

Od 2022 roku kwota wolna od podatku w Polsce jest zbliżona do tej w innych krajach europejskich i wynosi 30 tysięcy złotych. Co ciekawe w 2021 roku suma ta wynosiła 8 tysięcy złotych. Jest to równoznaczne z tym, że od ubiegłego roku kwota ta wzrosła ponad trzykrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *