Z jaką kwotą zaczynać budowę domu w 2022 roku?

Małgorzata Siess 10:30 Sierpień 31st, 2022

Budowa domu jest często największą inwestycją w życiu. Pomimo że jest to wielkie marzenie wielu osób, potrafi wprowadzić w życie spore zamieszanie. Zajmuje ona mnóstwo czasu, wysiłku, nerwów, ale i pieniędzy. Pandemia COVID-19, która wybuchła dwa lata temu znacznie odbiła się na budownictwie. Ceny materiałów budowlanych tak drastycznie poszły w górę, że wielu inwestorów wstrzymało rozpoczęte już inwestycje, a niektórzy odłożyli budowę na dalszy plan. Niestety sytuacja z koronawirusem nie została nadal opanowana, więc pewne jest, że ceny, które podniosły się w 2021 roku, utrzymają się, a nawet może jeszcze wzrosną. Według ekspertów na rynku koszty budowy domu w ostatnich latach wzrosły o około 20%. Stawki materiałów to podwyżka w granicach 15%, a stal to nawet 100% wzrostu ceny. 

Z jakimi cenami należy liczyć się na poszczególnych etapach budowy?

Dla przykładu weźmy pod uwagę koszty budowy piętrowego domu o metrażu 140 m2. 

  • Działka – bez tego nie uda nam się postawić żadnego budynku. Niestety w przypadku gruntu ciężko podać konkretną cenę. Wszystko zależy od wielkości działki, rodzaju ziemi i miejsca, w którym takie pole się znajduje. 
  • Każdy dom należy zacząć budować od projektu. Pocieszające jest to, że ich ceny
    w miarę utrzymują się na stałym poziomie i wynoszą od 3 do 5 tysięcy złotych.
  • Fundamenty – jest to koszt w granicach 40 tysięcy złotych
  • Stan surowy otwarty, czyli ściany, strop, schody oraz dach – na ten etap w obecnych czasach trzeba liczyć około 155 tysięcy złotych
  • Stan surowy zamknięty – okna, drzwi, izolacje i wylewki – stawka około 60 tysięcy złotych.
  • Doprowadzenie budowy do stanu deweloperskiego, czyli tynki, elewacja, ocieplenie, instalacje wewnątrz domu, a także kotłownia wraz z piecem mieści się w cenie 187 tysięcy złotych. 
  • Wykończenie – tutaj już wszystko zależy od wyobraźni inwestora. Wiadomo jednak, że wykańczając dom, wkładamy więcej pieniędzy, niż w budowę do etapu stanu surowego. 

Sprawdź, ofertę pożyczek ratalnych SuperGrosz.pl i wybierz produkt dostosowany do Twoich potrzeb!

Biorąc pod uwagę te wszystkie kwoty łatwo obliczyć, że aby zacząć budowę i doprowadzić ją przynajmniej do stanu surowego zamkniętego należy mieć około 260 tysięcy złotych – oczywiście bez działki. Warto jednak wiedzieć, że podane ceny są przykładowymi. Wszystko zależy indywidualnie od tego, gdzie budujemy dom – miasto czy wieś, znaczenie ma także region kraju – przykładowo ceny na północy kraju mogą różnić się od tych na południu, jakiej wielkości będzie budynek, a także tego, jakie materiały zamierzamy zastosować – te ze średniej półki czy te z wyższej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *