Czy jest możliwe zawieszenie spłaty chwilówki z powodu koronawirusa?

Małgorzata Siess 13:45 Sierpień 18th, 2022

Pandemia, jaka wybuchła przez wirusa Covid-19 sprawiła, że każdy kraj zmaga się obecnie z ogromnymi kryzysami gospodarczymi. Odbija się to na przedsiębiorcach, ale również na zwykłych ludziach. Nic więc dziwnego, ze spory odsetek osób i firm zastanawia się, czy jest możliwość opóźnienia spłaty kredytu. W związku z tym, jak to jest z zawieszeniem lub odroczeniem spłaty?

Jakie działania może podjąć firma w związku z pandemią koronawirusa?

W naszym kraju funkcjonuje Związek Przedsiębiorców Finansowych oraz specjalna Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego. Te dwie instytucje zrzeszają wszystkie firmy pożyczkowe, które w okolicznościach, jakie wywołał wirus Covid-19, podjęły działania mające na celu ułatwienie spłaty kredytów małym, dużym czy średnim przedsiębiorstwom. Z jakich form pomocy można skorzystać?

  • Przesunięcie daty spłaty rat pożyczek – jest to dobra opcja, która nie tylko przesuwa spłatę kilku lat, ale wydłuża cały okres spłaty zadłużenia,
  • Zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz kapitałowych na czas do 1 miesiąca, jednak wszystko zależy od dokładnego rodzaju produktu. Istnieje możliwość przedłużenia o kolejny okres,
  • Niepobieranie od dnia złożenia konkretnego wniosku, odsetek za zwłokę,
  • Obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej przez okres nie dłuższy niż 2 miesiące. Możliwe jest odpowiednie wydłużenie, jeśli obydwie strony dojdą do porozumienia.

Takie podejście, jakie oferują banki i firmy pożyczkowe jest odbierane pozytywnie. Wykazują się bowiem wyrozumiałością, choć mogłyby żądać niezwłocznej spłaty rat, bez jakichkolwiek ustępstw. Nie ma jednak wątpliwości, że skutki koronawirusa i światowej pandemii odczujemy, prędzej czy później, wszyscy.

Kto może mieć kłopoty ze spłatą zadłużeń w dobie Covid-19?

Pandemia sprawiła, że sporo lokali zostało zamkniętych, mnóstwo ludzi utraciło swoją pracę. Życie ogromnej liczby ludzi zostało wywrócone do góry nogami przez śmiercionośnego wirusa, z którym każde państwo chciało sobie jak najlepiej poradzić. W celu zmniejszenia straty w ludziach ogłoszono lockdowny, które miały uchronić przed zakażeniami. Nic więc dziwnego, że problemy ze spłatą kredytu mają nie tylko zwykli obywatele tracący pracę, ale również przedsiębiorcy. Niepracująca, zamknięta firma, to firma, która automatycznie nie przynosi zysku, a brak zysku jest równy brakowi funduszy na spłatę zadłużeń.

Jakie kredyty mogą zostać objęte zawieszeniem spłaty?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, w przypadku jakich kredytów można starać się o odroczenie spłaty? Otóż, taką opcję oferują tradycyjne banki, ale nie tylko. W przypadku chwilówek późniejsza spłata jest jak najbardziej akceptowana. Choć jeszcze do niedawna taka opcja była możliwa w niewielu placówkach finansowych, to obecnie, przez wzgląd na straszliwą pandemię, odroczenie spłaty pożyczki to opcja, jaką można dostać prawie w każdej instytucji pożyczkowej.

Zawieszenie pożyczki – jak to zrobić?

Jeśli zaczynasz zauważać, że Twoje przychody nie są tak wysokie jak kiedyś, a Twój dług w banku to jeszcze kilka lub kilkanaście wysokich rat, to koniecznie skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą. Jest to jeden z najrozsądniejszych kroków. Obecnie przepisy są bardziej przychylne dla klientów. Dlatego też, nie warto pakować się w spiralę długów i brać kolejny kredyt na spłatę poprzedniego. W sytuacji, kiedy zaciągnąłeś pożyczkę online, to bardzo prawdopodobne, że musiałeś zakładać konto na stronie pożyczkodawcy. Warto się tam zalogować i sprawdzić, czy do Twojego panelu nie została dodana możliwość spłaty pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *