smartfon-na-raty

Czy warto kupić smartfon na raty?

Marta Fila 08:00 Październik 8th, 2019

Telefony komórkowe – te w wersji „inteligentnej” – dawno przestały być urządzeniami służącymi tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Smartfon to dziś wielofunkcyjny sprzęt, który potrafi zastąpić niejedno urządzenie. Ów postęp pociąga za sobą jednak coraz wyższe ceny telefonów – na tyle wysokie, że nie zawsze da się zakupić wymarzony model za gotówkę. Czy zakup na raty jest wówczas dobrym rozwiązaniem?

Smartfon służy dziś nie tylko jako tradycyjny telefon, ale także jako podręczny minikomputer, aparat fotograficzny i odtwarzacz muzyki. Pozwala szybko połączyć się z internetem czy zapłacić za zakupy bez użycia karty płatniczej. Może też być przenośnym centrum rozrywki, pozwalającym na grę w rozmaite gry czy oglądanie nagrań wideo. To wszystko jest możliwe w małym urządzeniu, które – aby podołać tym wszystkim zadaniom – musi pomieścić w sobie potężny hardware. A ten kosztuje.

Smartfony w Polsce – trochę statystyki

Ile kosztuje obecnie smartfon? Rozpiętość cen jest oczywiście bardzo duża. Naczelna zasada jest jednak dość prosta i uniwersalna – im wyższej klasy telefonu oczekujemy, tym więcej pieniędzy będziemy musieli w niego zainwestować. Jak wynika z badania przeprowadzonego w tym roku przez firmę GfK na zlecenie „Rzeczpospolitej”, Polacy są tego faktu świadomi. Mimo coraz większej liczby pojawiających się na naszym rynku tanich, chińskich smartfonów, najczęściej decydujemy się jednak na zakup droższego sprzętu, który ma mieć więcej możliwości i dłużej pozostać sprawny.

To sprawia, że cena, jaką Polak wydaje na smartfon, z roku na rok powoli rośnie. Z danych zgromadzonych na potrzeby ww. badania wynika, że podczas gdy w 2017 r. średnia wartość nowo zakupionego smartfona wynosiła mniej niż 1100 zł, to w pierwszej połowie 2019 r. – już 1230 zł. To wzrost aż o 14% (źródło: https://thinkapple.pl/2019/07/30/srednia-cena-smartfona-w-polsce/). Warto dodać, że jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze modele telefonów wiodących marek, takich jak Samsung czy Apple, nierzadko na zakup telefonu trzeba wyłożyć ponad 3000 zł. To wydatek, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Dlatego przyjrzyjmy się, jak w praktyce wygląda nabycie telefonu na raty przez internet bądź stacjonarnie.

Telefon u operatora

Operatorzy nie od dziś starają się ułatwić swoim klientom zakup telefonu. Do niedawna wiązało się to jednak nierozłącznie z podpisaniem nowej bądź kolejnej umowy o abonament. Okazyjnie kupiony telefon musiał być powiązany z umową o świadczenie usług – przy czym im wyższy abonament, tym lepsze modele do wyboru w bardzo atrakcyjnych cenach. Słynne „telefony za złotówkę” należą już jednak do przeszłości. Obecnie operatorzy promują raczej model zakupu kolejnego telefonu na raty. I znów, do niedawna wiązało się to nierozerwalnie z kolejną umową o abonament.

Taki system ratalny przedstawia się dosyć wygodnie. Klient otrzymuje nowy telefon od razu, nie musząc za niego płacić. Podpisuje umowę, a koszt zakupu urządzenia zostaje rozpisany na raty (np. roczne – czyli koszt telefonu jest rozłożony na 12 miesięcy), które są płacone razem z rachunkiem za usługi. To wygodne rozwiązanie, choć nierzadko taki skumulowany rachunek potrafił być dość wysoki, zwłaszcza jeśli zamarzył nam się model z wyższej półki. Ceny telefonów w salonach operatorów niekoniecznie należą bowiem do tych najbardziej okazyjnych.

Obecnie nowy telefon można także nabyć w salonie operatora bez konieczności wiązania się z nim umową o abonament. Część firm dołącza do zakupionego urządzenia kartę SIM (startową do abonamentu, nie pre-paid, np. Plus), opłaty nie będą jednak naliczane, dopóki z tej karty nie skorzystamy. Niektórzy operatorzy (np. Orange) wciąż wymagają, aby kupujący był klientem, jednak niekoniecznie usługi komórkowej – wystarczy mieć umowę o świadczenie innej usługi z palety operatora. Firmy dążą do tego, aby zakup telefonu był coraz bardziej elastyczny. Wciąż jednak ma on dwie podstawowe wady:

– ograniczona pula modeli telefonów do wyboru,

– ceny urządzeń – nie zawsze konkurencyjne względem chociażby sklepów z elektroniką, czy to stacjonarnych, czy internetowych.

Telefon ze sklepu na raty – jak to zrobić?

Pierwszą kwestią, jaką warto rozważyć przy wyborze telefonu, jest sprzedawca. Porównajmy ceny z oferty operatorów z cenami w sklepach stacjonarnych i online. Nierzadko różnica sięga kilkuset złotych, choć zdarza się, że to operator oferuje atrakcyjniejszą cenę. Dlatego należy sprawdzić jak najwięcej ofert. Jeśli najkorzystniejszą okaże się ta ze sklepu, a nie możemy pozwolić sobie na zakup za gotówkę, zastanówmy się, w jaki sposób rozłożyć koszty na raty. Jest kilka możliwości:

– rozłożenie zakupu na raty w sklepie stacjonarnym,

– zakup telefonu na raty przez internet,

– skorzystanie z kredytu zewnętrznego na zakup telefonu,

– skorzystanie z pożyczki online na zakup telefonu.

Raty od sprzedawcy – czy warto?

Podobnie jak w przypadku rozłożenia zakupu telefonu na raty u operatora, tak samo w sklepach z elektroniką (takich jak Media Markt, Media Expert czy Euro), możemy często skorzystać z systemu ratalnego. Prześledźmy wszystkie opcje i łączne koszty zarówno u operatora, jak i w sklepie. Chodzi tu o koszty końcowe, czyli finalną cenę telefonu, oraz o warunki spłaty. Często sklepy oferują więcej opcji – chociażby rozłożenia na większą liczbę rat niż operatorzy. Przykładowo, podczas gdy u jednego z operatorów jedyną możliwością zakupu urządzenia na raty jest rozłożenie kosztów na 20 rat, sklepy z RTV i AGD oferują od 6 do nawet 36 rat. Współpracują ponadto często z więcej niż jednym bankiem, spośród których każdy prezentuje swoją ofertę. Jest więc w czym wybierać.

Oczywiście można zdecydować się tylko na jeden z modeli dostępnych w danym sklepie i w cenie przez ten sklep ustalonej. Dlatego warto przeanalizować dodatkowo możliwość wzięcia pożyczki zewnętrznej na zakup telefonu u całkowicie dowolnego sprzedawcy, który zaoferuje za produkt najbardziej atrakcyjną cenę.

Smartfony na raty przez internet – czy warto wziąć pożyczkę na zakup telefonu?

Aby sfinansować zakup telefonu, można zdecydować się także na kredyt w banku. Pamiętajmy jednak, że jego przyznanie wymaga przeanalizowania zdolności kredytowej, udokumentowania stałych dochodów, a czasem także dodatkowych opcji, takich jak posiadanie konta w danym banku czy karty kredytowej. Podobnie przedstawia się kwestia zakupu urządzenia na raty w sklepie, który udziela takiego kredytu za pośrednictwem banku, z którym współpracuje.

Opcją wartą rozważenia może się tu okazać pożyczka online, która jest przyznawana szybko i bez zbędnych formalności. Dzięki temu pieniądze na zakup telefonu możemy otrzymać na tyle szybko, że okazyjny zakup telefonu (np. z krótko trwającej promocji, podczas Black Friday itp.) stanie się możliwy bez posiadania w zanadrzu gotówki. Pożyczka w SuperGrosz.pl to nic innego jak zakup telefonu na raty online – z tą różnicą, że wybieramy zupełnie dowolnego sprzedawcę, którego oferta jest najbardziej atrakcyjna i dysponującego modelem, który najbardziej nam się podoba. Dodatkowe korzyści tej formy pozyskania pieniędzy na zakup telefonu to:

– możliwość wcześniejszej spłaty na atrakcyjnych warunkach – im wcześniej spłacimy, tym niższy będzie całkowity koszt pożyczki,

– brak konieczności udokumentowania przychodów,

– przebieg całego procesu online, co oznacza, że nie trzeba nawet wychodzić z domu,

– brak wymogu założenia konta w banku bądź podpisania umowy o jakikolwiek inny produkt bankowy,

– brak ukrytych opłat.

Jest to jednocześnie bezpieczna forma pożyczania pieniędzy – kontrolowana przez KNF.

Jeszcze jedną możliwością zakupu na raty przez internet jest rozpisanie wybranego zakupu na raty 0% za pośrednictwem niektórych sklepów, w tym internetowych. Aby skorzystać z tego typu oferty zakupu telefonu na raty przez internet lub stacjonarnie, należy zgłosić chęć rozłożenia transakcji na raty i wybrać okres spłaty spośród proponowanych w danej ofercie. Należy pamiętać jednak, że podobnie jak w przypadku klasycznych zakupów, także i w tym wypadku weryfikowana jest zdolność kredytowa wnioskodawcy. Rozłożenie zakupu na raty jest możliwe jedynie w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez bank lub operatora płatności internetowych. Warto również przeczytać dokładnie umowę, czy pomimo reklamowanych 0%, dodatkowym kosztem nie okaże się np. ubezpieczenie kredytu.

Obecnie dobry smartfon kosztuje tyle, co niezłej klasy laptop. Jednocześnie jest to urządzenie, bez którego wielu ludziom coraz trudniej się obejść. Już prawie 75% Polaków posiada smartfony i używa ich na co dzień (źródło: https://trybawaryjny.pl/polacy-smartfony-statystyki/). Urządzenia wyposażone są w coraz lepsze oprogramowanie, pojemniejszą pamięć, silniejsze procesory – skutkiem czego rosną także ich ceny. Zakup telefonów na raty przez internet staje się w związku z tym dzisiaj standardem, który pozwoli na zdobycie wymarzonego urządzenia bez długiego odkładania niezbędnej gotówki.

wez-pozyczke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *