Ile gotówki można wypłacić z konta bankowego lub bankomatu?

Małgorzata Siess 15:45 Lipiec 4th, 2023

Wypłacanie gotówki z konta bankowego jest jedną z podstawowych czynności, które są wykonywane przez klientów banków. Każdy z nas potrzebuje czasem gotówki do codziennych wydatków lub jako rezerwy na wypadek awarii elektronicznego systemu płatniczego. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do ilości gotówki, którą można wypłacić z konta bankowego, a także bankomatu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Bankomat czy bank – gdzie można wypłacić więcej?

Nie jest dużą tajemnicą, że w banku można jednorazowo pobrać o wiele większą ilość gotówki niż w bankomatach. Ograniczenia te są narzucone nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także z punktu widzenia technicznego, gdyż chcąc pobrać kwotę oscylującą w granicach 50 000 zł, można opróżnić na raz cały bankomat. Ważną kwestią jest także identyfikacja klienta w przypadku chęci poboru sporej sumy pieniędzy, która z wiadomych względów nie może odbyć się przy bankomacie.

Ile gotówki można wypłacić z konta bankowego?

Ograniczenia co do ilości gotówki, którą można wypłacić z konta bankowego, są ustanawiane indywidualnie przez banki, a także przez ustawodawstwo w danym kraju. W Polsce zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, placówki muszą przeprowadzać identyfikację klienta w momencie chęci poboru wysokiej puli. Biorąc pod uwagę progi ustalane przez sam bank, śmiało można stwierdzić, iż nie są to bardzo restrykcyjne zasady, przez co nie stanowią dla większości klientów problemu – zwykle jest to 20 000 złotych. W większości przypadków placówki bankowe pozwalają na wypłatę kilku tysięcy złotych dziennie bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów.

Ile pieniędzy można zatem wybrać maksymalnie w kasach znanych banków w Polsce?

  • Alior Bank – 25 000 zł, 3000 Euro, 2000 Dolarów,
  • Bank PKO S.A. – 20 000 zł, 2000 Euro, 2000 Dolarów,
  • Getin Noble Bank – 10 000 zł,
  • ING Bank Śląski – 20 000 zł, 2000 Euro, 2000 Dolarów,
  • mBank – 20 000 zł, 500 Euro, 500 Dolarów,
  • Nest Bank – 10 000 zł,
  • PKO Bank Polski – 25 000 zł, 1000 Euro – niektóre placówki, szczególnie te w dużych miastach, pozwalają na wypłatę nawet 50 000 zł i 2500 Euro,
  • Santander Bank Polska – 20 000 zł, równowartość 5000 zł wypłacana w euro lub w dolarach.

Ile gotówki można wypłacić z bankomatu?

Limit wypłat z bankomatów zależy od banku, w którym posiadamy konto. Zazwyczaj limity te są ustanawiane indywidualnie dla każdego klienta i mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych dziennie. Limity te mogą być zmieniane przez bank na wniosek klienta lub z własnej inicjatywy placówki – zazwyczaj w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa transakcji. W bankomacie obowiązują także limity jednorazowe i dzienne. Warto mieć na uwadze, że bankomat może jednorazowo wypłacić 30 banknotów. Biorąc pod uwagę wykorzystywane nominały, w zależności od maszyny, wypłata może graniczyć z 2000 zł lub nawet 6000 zł. Dzienna suma wypłat gotówkowych w bankomacie zwykle nie przekracza 20 000 zł.

Podsumowując, jeśli chcemy wypłacić gotówkę z konta bankowego, nie ma limitu co do kwoty. Warto jednak wiedzieć, iż wypłata wyższych sum pieniędzy może wiązać się z dodatkowymi opłatami, które podobnie jak wszelkie ograniczenia wypłat, ustalane są według każdej placówki bankowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *