Zniszczony banknot. Co teraz? Gdzie go wymienić?

Małgorzata Siess 14:30 Czerwiec 15th, 2023

Banknoty są jednym z najważniejszych środków płatniczych w naszym codziennym życiu. Służą nam do dokonywania zakupów, opłacania rachunków oraz innych gotówkowych płatności. Niemniej zdarza się, że banknoty ulegają zniszczeniu, co może stanowić problem dla ich właściciela. Czy zużyty bądź zniszczony banknot to duży powód do zmartwień? Co należy zrobić w przypadku uszkodzonych pieniędzy? Jeśli mierzysz się z tego typu sytuacją, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zniszczony banknot, czyli jaki?

Pod pojęciem zniszczonego nominału kryje się kilka cech, które świadczą o braku możliwości korzystania z pieniądza. Uszkodzony banknot zatem to taki, który został zniszczony w sposób uniemożliwiający jego dalsze, bezproblemowe użytkowanie. Wadliwy nominał to taki, który dla przykładu został porwany, poplamiony, przemoczony lub rozerwany. Do felernych banknotów należą również monety, które mogą być zdeformowane, mieć uszkodzenia typu mechanicznego lub zmienioną barwę.

Kto może wymienić uszkodzony nominał na nowy?

W Polsce obowiązuje ustawa Prawo Bankowe, która reguluje kwestie związane z obiegiem pieniądza. Zgodnie z nią Bank Polski jest jedynym organem uprawnionym do wymiany zniszczonych banknotów i monet na nowe. Wymiana ta jest bezpłatna. Niestety, nie za każdy banknot można otrzymać jego całkowitą wartość. Według zarządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego wysokość wypłaconej kwoty zależna jest od stopnia uszkodzonego nominału. Zniszczony banknot można wymienić także w banku, w którym posiadamy konto. W takim przypadku może być wymagana opłata za tego typu usługę.

A więc 100% wartości można otrzymać za:

  • Banknoty, które zachowały 75% swojej pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie,
  • Papierowe nominały rozerwane na kilka części (uznawane jest maksymalnie 9 kawałków) – mogą być sklejone bądź niesklejone. Ważne, aby łącznie stanowiły 100% pierwotnej powierzchni,
  • Wymiana dotyczy również dwóch rozłącznych elementów, czyli rdzenia i pierścienia. Nie muszą one pochodzić z tej samej monety, ważne, aby to był ten sam nominał.

Z kolei 50% wartości można otrzymać w przypadku:

  • Banknotu, który został zachowany od 45 do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie,
  • Monet, które posiadają chociaż jeden składowy element, czyli rdzeń lub pierścień.

Jakich banknotów nie można wymienić?

Ważną informacją jest fakt, iż Bank Polski wymienia tylko i wyłącznie banknoty, które zostały wyemitowane w Polsce. Banknoty zagraniczne lub te, które zostały wycofane z obiegu, nie podlegają wymianie. W takiej sytuacji należy skontaktować się z bankiem centralnym danego kraju. Nie da się również otrzymać 100% bądź 50% wartości w przypadku, gdy wartość nominału nie jest widoczna – banknot musi być rozpoznawalny i łatwy do określenia. Zniszczony banknot to niezbyt komfortowa okoliczność, stanowiąca spory problem dla jego właściciela. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Rozwiązaniem problemu jest wizyta w wybranym oddziale Banku Polskiego oraz w banku komercyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *