Mandat karny – jak i gdzie go opłacić? Wszystko co musisz o nim wiedzieć w 2023 roku.

Małgorzata Siess 10:15 Czerwiec 20th, 2023

Na pewno niejednokrotnie w swoim życiu byłeś świadkiem bądź nawet samym winnym łamania przepisów ruchu drogowego. Musisz w takim wypadku wiedzieć, że nawet jeśli przewinienie nie zostało przyłapane na gorącym uczynku przez funkcjonariusza policji, to mogłeś trafić bezpośrednio na fotoradar, który mógł zarejestrować zdarzenie. Każdy z pewnością wie, z czym wiąże się przekroczenie prawa – jest to mandat karny, a często także punkty, których zbyt wysoka ilość może skutkować odebraniem prawa jazdy na określony czas. W jaki sposób można opłacić mandat, gdzie i co należy wiedzieć w 2023 roku? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Czym właściwie jest mandat karny?

Mandat karny to nic innego jak kara finansowa nakładana przez organy państwowe, w tym funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej lub Inspekcji Transportu Drogowego za naruszenie przepisów prawa ruchu drogowego lub innych przepisów regulujących życie społeczne. Kara ta może zostać nałożona za różnorodne wykroczenia, między innymi: przekroczenie dozwolonej prędkości, parkowanie w miejscu niedozwolonym, jazda po alkoholu, prowadzenie pojazdu bez uprawnień, łamanie zakazu wyprzedzania, wymijanie na przejściu dla pieszych, a także niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Wysokość mandatu karnego zależy od rodzaju popełnionego przestępstwa lub wykroczenia i może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Gdzie można opłacić mandat karny w 2023 roku?

Opłatę mandatu karnego można dokonać na kilka sposobów. Wszystko zależy od możliwości oraz preferencji osoby, która otrzymała wezwanie do zapłaty. Wyróżnia się:

  • Płatność bezpośrednio u funkcjonariusza – 1 lutego 2018 roku w życie wszedł przepis, na którego mocy każdy radiowóz powinien być wyposażony w terminal umożliwiający rozliczanie transakcji bezgotówkowych. Oznacza to spore ułatwienie zarówno dla winnych, jak i funkcjonariuszy. Ukarany może na miejscu opłacić otrzymany mandat bez późniejszej potrzeby.
  • Opłacenie mandatu drogą elektroniczną – najprostszy i najszybszy sposób na opłatę wezwania. Aby tego dokonać, należy wejść na stronę internetową właściwego organu państwowego oraz wybrać opcję opłata elektroniczna. Wpłata ta odbywa się za pośrednictwem platformy płatniczej, na którą zostanie przekierowany użytkownik po wybraniu odpowiedniej opcji.
  • Zapłatę w wyznaczonych miejscach – typu bank, urząd skarbowy, poczta. Jest to alternatywny sposób dla osób, dla których przelewy stanowią niemały problem. W przypadku wpłaty gotówkowej konieczne jest posiadanie wezwania do zapłaty, którego numer zostanie przekazany podczas dokonywania wpłaty.

Dowiedz się także – Co się stanie jeśli nie zapłacimy mandatu w terminie?

Informacje, o których warto wiedzieć płacąc mandat w 2023 roku

Niezależnie od wybranego sposobu zapłaty, ważne jest, abyś miał przy sobie sam dokument, który określa czyn, za który należy zapłacić karę – czyli mandat. Ponadto należy mieć numer rachunku bankowego, na który trzeba wpłacić pieniądze, aby wezwanie zostało uznane za opłacone. W przypadku opłat na poczcie, banku, czy w urzędzie skarbowym warto mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport. Jednak najistotniejszym aspektem, który jest główną furtką do spłaty mandatu karnego, jest posiadanie wystarczającej ilości gotówki, pozwalającej na całkowitą spłatę kary.

Sprawdź również, Pożyczka bez BIK od SuperGrosza, a także Szybka pożyczka z SuperGroszem.

Opłacenie mandatu karnego w terminie jest obowiązkiem każdej ukaranej osoby, która otrzymała wezwanie do zapłaty. W przypadku braku spłaty mandatu w terminie organ państwowy ma prawo skierować sprawę do sądu lub też nałożyć dodatkową karę. W związku z tym należy dokładnie sprawdzać termin opłaty mandatu, który zazwyczaj wynosi od 7 do 14 dni od daty wystawienia wezwania do zapłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *