Koszt wyprawki dla niemowlaka w 2023 roku

Małgorzata Siess 15:15 Czerwiec 7th, 2023

Kompletowanie wyprawki dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza dla rodziców, którzy po raz pierwszy przygotowują się do narodzin swojego potomka. Wiąże się ona nie tylko ze sporą ilością trudnych decyzji do podjęcia, ale też z niemałym nakładem finansowym. Tym bardziej, że większość z tych rzeczy, które trzeba kupić, jest niezbędna do przywitania na świecie maleństwa, a decyzje i ceny poszczególnych towarów są związane z kilkoma ważnymi czynnikami, do których należą m.in. zmienność cen rynkowych, preferencje rodziców oraz oczekiwany standard. W tym artykule przedstawiamy orientacyjne stawki poszczególnych elementów wyprawki, które mogą się różnić od miejsca zakupów, rodzaju towaru i innych parametrów.

Niezbędne elementy wyprawki dla niemowlaka i ich ceny

Oto lista niezbędnych przedmiotów, które powinny pojawić się w domu przed narodzinami potomka:

  • Łóżeczko – wygodne miejsce do spania dla niemowlaka. Jego koszt może wahać się od 400 do 1500 zł. Kwoty te zależne są głównie od rozmiaru, materaca oraz jakości mebla,
  • Fotelik samochodowy – jeden z ważniejszych elementów wyprawki, służący do bezpiecznego i komfortowego przewożenia dziecka. Jego cena rozpoczyna się od około 500 zł, a kończy nawet na kilku tysiącach. Wszystko jednak zależy od producenta, obecności isofixa i innych czynników,
  • Wózek – sprzęt zapewniający wygodny transport podczas spacerów i innych okoliczności. W obecnych czasach ceny wózków różnią się od funkcjonalności, wielkości, wykonania i jakości. Modele rozpoczynają się od kwot od 800 zł, a kończą na 3000-4000 zł,
  • Przewijak – bezpieczne miejsce do zmiany pieluszki. Można go zakupić w cenach od 50 do 300 zł,
  • Ręczniki – niezbędne po kąpieli, najlepiej miękkie i chłonne. Dostępne już za nawet 30-40 zł,
  • Komplet pościeli – wykonane z naturalnych tkanin można znaleźć za mniej niż 100 zł,
  • Ubranka – wybierane w zależności od pory roku, powinny być wygodne zarówno dla dziecka, jak również rodzica i przyjemne dla skóry niemowlaka. Do najpotrzebniejszych należą body, czapeczki, pajace, skarpetki, spodenki, sweterki, śpioszki i wiele innych. Ich koszt jest ciężki do określenia, gdyż zależy od marki, sklepu oraz ilości zakupionych ubrań.
  • Kosmetyki i zestaw do pielęgnacji – w tej kategorii znalazły się płyny do kąpieli, kremy i balsamy, pieluszki jednorazowe oraz wielorazowe, chusteczki nawilżane i wiele innych. Większość z nich będzie kupowana cyklicznie, co jakiś czas. Na pierwszy rzut należy liczyć od 300 – 500 zł.
  • Żywność – chodzi tutaj głównie o mleko modyfikowane. Nie jest to jednak konieczny wydatek, powinny z niego zrezygnować matki, które zamierzają karmić piersią. Jeśli jednak z wielu względów dziecko będzie karmione butelką, należy wiązać się również z zakupem butelek i smoczków. Cena mleka mocno zależna jest od marki, ilości i rodzaju. Waha się od 30 do 100 zł za puszkę.

Lista wyprawki dziecięcej to tak naprawdę niekończący się temat. Jest on przede wszystkim bardzo zależny od indywidualnych preferencji rodziców, a także potrzeb dziecka, które mogą się uwidocznić z upływem czasu. Trudno jest oszacować ten koszt co do złotówki. Dobrym pomysłem jest zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy, którą w razie potrzeby będzie można przeznaczyć na zakup nieplanowanych artykułów. Warto także zapoznać się ze specyfikacją, funkcjonalnością i parametrami technicznymi wielu urządzeń i przedmiotów, gdyż nie zawsze wybór droższej opcji będzie tym korzystniejszym, a na pewno będzie miał ogromny wpływ na końcową kwotę zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *