Jak sprawdzić, czy pożyczka online jest bezpieczna?

Marta Fila 11:46 Luty 6th, 2020

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki na raty w jednej z wielu instytucji finansowych, niebędących bankami, często towarzyszy nam obawa o kwestie bezpieczeństwa. Niepotrzebnie, bowiem działalność firm pożyczkowych jest regulowana tak jak działalność banków. Istnieje wiele rejestrów, w których można zweryfikować legalność działania każdego podmiotu.

O czym jeszcze pamiętać podczas wnioskowania o pożyczkę online? Jakie informacje zweryfikować?

1. Zajrzyj do KRS i na listę ostrzeżeń KNF

Pierwszym krokiem mającym na celu sprawdzenie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa, oferującego pożyczki ratalne, powinno być zweryfikowanie go w bazie KRS. Krajowy Rejestr Sądowy to nic innego jak baza przedsiębiorstw, stowarzyszeń, fundacji, a nawet organizacji społecznych i zawodowych. Obowiązek posiadanie numeru KRS nakłada na wspomniane podmioty ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Sprawdzenie firmy oferującej pożyczki na raty w rejestrze KRS pozwoli nam zweryfikować legalność jej działania, jednak nie zagwarantuje etycznego i właściwego traktowania klientów oraz zgodnego z przepisami działania. Nie martwmy się tym jednak przesadnie, gdyż i z tym problemem można sobie łatwo poradzić. Zdarza się bowiem, że do sposobu działania konkretnego podmiotu zastrzeżenia ma Komisja Nadzoru Finansowego, o czym informuje opinię publiczną. Między innymi z tego względu, przed podpisaniem umowy pożyczkowej, warto zajrzeć na prowadzoną przez KNF listę ostrzeżeń. Znajdziemy na niej podmioty, co do działalności których Komisja Nadzoru Finansowego ma mniej lub bardziej poważne wątpliwości czy obiekcje. Obecność interesującej nas firmy pożyczkowej na liście ostrzeżeń powinna nas tym samym zaniepokoić i skłonić do ponownego przemyślenia decyzji o skorzystaniu z jej oferty.

Dodatkowo można sprawdzić, czy wybrany przez nas pożyczkodawca należy do ZPF.PL i czy w ostatnim czasie, dana instytucja pozabankowa przeprowadzała audyt etyczny. Otrzymanie Certyfikatu Etycznego jest potwierdzeniem stosowania się do wysokich standardów etycznych zgodnych z ideą odpowiedzialnego pożyczania i respektowania Zasad Dobrych Praktyk (ZDP), wypracowanych przez ZPF. Dokument ZDP stanowi zbiór obowiązków dla instytucji finansowych, które zostały oparte na normach moralnych oraz obowiązujących przepisach prawnych.

2. Sprawdź Rejestr Instytucji Pożyczkowych

Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 22 lipca 2017 roku wprowadziła dla firm oferujących pożyczki ratalne obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Prowadzony jest on, podobnie jak lista ostrzeżeń publicznych przez Komisję Nadzoru Finansowego, a zaistnienie w nim wiąże się z konieczność spełnienia szeregu warunków formalnych.

Mając na uwadze powyższe, sprawdzenie firmy we wspomnianym rejestrze powinno stanowić kolejny element weryfikacji pożyczkodawcy. Pamiętajmy jednak, że sama obecność podmiotu w rejestrze nie jest jednoznaczna z jego pozytywną oceną przez KNF, a jedynie potwierdzeniem dopełnieniem nałożonych przez ustawodawcę obowiązków.

3. Zweryfikuj opinie na temat firmy oferującej pożyczki na raty

Zdecydowanie więcej o zasadach działania podmiotu czy też jego podejściu do potrzeb i oczekiwań klienta, dowiemy się od osób, które miały okazję skorzystać z jego oferty. Jeśli o pożyczkę w danej instytucji pożyczkowej wnioskował ktoś z naszych bliskich, koniecznie poprośmy go o opinie. Co w sytuacji, gdy nie możemy liczyć na takie wsparcie ze strony naszych znajomych? Warto wówczas rekomendacji poszukać w sieci. Istnieje wiele serwisów internetowych, na których dokonuje się ocen poszczególnych podmiotów pożyczkowych. Opinie dostępne są również na finansowych formach internetowych, dlatego i tam nie zapomnijmy zajrzeć.

4. Dokładnie przestudiuj ofertę

Pożyczka gotówkowa to produkt finansowy o bardzo prostych zasadach działania. Jeśli podczas analizowania oferty wybranego podmiotu nie jesteśmy w stanie dokładnie zweryfikować rzeczywistych kosztów finansowania, rozważmy wybór innej firmy. Oferta pożyczki na raty, a także wszystkie związane z nią koszty, powinny być jasno i klarownie opisane lub wytłumaczone przez pracownika firmy. Jeśli mimo dogłębnego studiowania umowy pożyczkowej oraz tabeli opłat i prowizji nie jesteśmy w stanie zrozumieć zasad naliczania opłat lub samego mechanizmu działania pożyczki ratalnej, skorzystajmy z oferty innego podmiotu. Uczciwie działające firmy jasno komunikują wysokość rzeczywistych kosztów finansowania, oferują kalkulatory, pozwalające szybko je policzyć, a w swych umowach pożyczkowych unikają zawiłych i trudnych do zrozumienia sformułowań i konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *