Maksymalne oprocentowanie kredytu – ile może wynosić?

Małgorzata Siess 09:00 Listopad 23rd, 2022

Oprocentowanie kredytu – jest to bardzo istotna sprawa dla osób, które chcą wziąć lub zaciągnęły kredyt. To wskaźnik, który mówi nam, ile będziemy musieli oddać pożyczając konkretną sumę. Jednak czy każdy z nas zdaje sobie sprawę, ile takie oprocentowanie może wynosić maksymalnie? Czy ten konkretny czynnik wpływający na całkowity koszt kredytu ma jakąś swoją górną granicę?

Czym jest oprocentowanie kredytu?

Każdy kredyt generuje pewne koszty. Składają się na nie dwa najważniejsze elementy – prowizja dla banku za udzielenie pożyczki oraz oprocentowanie. Te dwa komponenty sprawiają, że finalnie oddajemy do banku więcej, aniżeli pożyczyliśmy. Jednak możemy z tych pieniędzy skorzystać od razu, a nie odkładać je latami.

Oprocentowanie jest wskaźnikiem, który wyrażany jest jedynie procentowo. Służy on do przedstawienia odsetek do zapłacenia bankowi czy innej instytucji finansowej w skali całego roku. Ta wartość doliczana jest automatycznie i proporcjonalnie do comiesięcznych rat, które należy sumiennie opłacać. W naszym kraju można liczyć na dwa oprocentowania, jedno jest stałe, drugie zaś zmienne.

Oprocentowanie stałe spotykane jest najczęściej w przypadku krótkoterminowych kredytów. Jest to gwarancja dla klienta, że w tym krótkim okresie spłacania pożyczki raty nie zmienią się, ponieważ nie zmieni się oprocentowanie. Inaczej sytuacja wygląda, w przypadku jeśli decydujemy się na dużo dłuższe zobowiązanie finansowe. W takiej sytuacji bank czy instytucja finansowa nie jest w stanie zagwarantować nam ochrony od zmiennej stopy procentowej. Jeśli jednak oprocentowanie może się zmieniać, to czy jest jakiś próg, którego tak czy inaczej przekroczyć nie może pod żadnym pozorem?

Maksymalne oprocentowanie, podstawa prawna

W przypadku zobowiązań pomiędzy klientem, a tradycyjnym bankiem istnieje taki wskaźnik, jak maksymalne oprocentowanie. Od 2016 roku jest to również znane w innych instytucjach finansowych. Wszystko to dzięki antylichwiarskiej ustawie. Ponadto, od 2011 roku banki i nie tylko posiłkują się podstawą prawną, która pozwala dokładnie obliczyć wysokość maksymalnego oprocentowania pożyczki.

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie w bieżącym roku?

W bieżącym roku maksymalne oprocentowanie kredytu nie może przekraczać 20,50%. Dla porównania warto wziąć pod uwagę rok 2012 oraz 2013, kiedy to maksymalne oprocentowanie wynosiło kolejno 25% oraz 20%. Wobec maksymalnego oprocentowania kredytów nie są obojętne takie instytucje, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To właśnie na stronie tego urzędu można znaleźć obowiązujące obecnie normy prawne oraz informacje dotyczące tematu kredytów.

Jakie jest maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego, a jakie hipotecznego?

Często, zanim klient zdecyduje się na konkretne zobowiązanie, przegląda oferty w Internecie. Jest to dobra tendencja. Zawsze warto się rozeznać w temacie, żeby wiedzieć, jaka opcja może być dla nas najbardziej korzystna. Podczas takiego przeglądania możemy dowiedzieć się, że maksymalne oprocentowanie kredytu hipotecznego i gotówkowego nieco się od siebie różnią. Otóż, oprocentowanie kredytu hipotecznego jest trochę niższe. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj kredyt ten brany jest w znacznie wyższej kwocie i na dłuższy okres czasu. W związku z tym, banki mając na uwadze m.in. spłacanie kredytu przez ok. 30 lat, nie mogą zniechęcić swoich klientów wysokim oprocentowaniem, ponieważ nikt by się na nie, nie zdecydował.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *