Niespłacona pożyczka – jakie są konsekwencje?

Marta Fila 11:42 Luty 19th, 2020

Zaciągniecie pożyczki wiąże się z koniecznością zwrotu nie tylko pożyczonego kapitału, ale również odsetek i wszystkich kosztów dodatkowych. Co w sytuacji, kiedy z różnych względów, nie jesteśmy w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań? Niespłacona pożyczka rodzi zwykle finansowe konsekwencje.

Każda instytucja pożyczkowa, w tym nie tylko parabanki, ale również banki i SKOK-i, zarabiają na pożyczaniu pieniędzy, więc skrupulatnie pilnują terminowości spłat. Pomagają im w tym nowoczesne systemy informatyczne, które nie tylko automatycznie księgują spłaty na rachunkach klientów, ale również informują o ewentualnych opóźnieniach. Ich wystąpienie rozpoczyna zwykle odrębną procedurę, która ma na celu wyjaśnienie sytuacji i doprowadzenie do jak najszybszego uregulowania zaległych zobowiązań przez klienta, przy jednoczesnym naliczeniu dodatkowych kosztów.

Niespłacona pożyczka – konsekwencje

Przejdźmy jednak do konkretów i prześledźmy konsekwencje, jakie powoduje niespłacona pożyczka. Jeśli nie opłaciliśmy raty, bo po prostu zapomnieliśmy, jak najszybciej uregulujmy zobowiązanie i najprawdopodobniej skończy się na drobnych kosztach związanych z karnymi odsetkami lub kosztami procesu windykacyjnego.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zaległości spowodowanych problemami finansowymi. Nie warto bagatelizować takiego problemu i czekać na moment, kiedy nasza sytuacja finansowa się poprawi. Zdecydowanie rozsądniej będzie skontaktować się z pożyczkodawcą i wspólnie znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Odroczenie raty (tzw. wakacje kredytowe), rozłożenie spłaty na bardziej dogodne raty lub po prostu zamrożenie kosztów związanych z windykacją to tylko kilka ze scenariuszy, które mogą się w takiej sytuacji sprawdzić.

Koszty związane z drobnymi zaległościami z reguły nie są przesadnie wysokie, aczkolwiek nie jest to regułą. Znacznie bardziej dotkliwe będą dla nas konsekwencje długotrwałego braku spłaty. Jeśli dług wynosi przynajmniej 200 zł, a zaległość trwa przynajmniej 60 dni, grozi nam wpis do rejestru dłużników. Wpis taki może w przyszłości bardzo utrudnić nam wnioskowanie o kolejne pożyczki. A jeśli nawet uda nam się znaleźć podmiot, dla którego nie będzie to problemem, koszty pożyczki będą wyższe.

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Niespłacona pożyczka może również, zgodnie z treścią zawartej umowy, skutkować jej wypowiedzeniem przez pożyczkodawcę. Po upływie okresu wypowiedzenia będziemy zobowiązani do uregulowania zobowiązania jednorazowo. Oznacza to, że będziemy musieli oddać całą pożyczkę ze wszystkimi naliczonymi kosztami dodatkowymi na dany dzień, a nie jedynie aktualną zaległość. W początkowej fazie procesu windykacji pożyczkodawca będzie prowadził ją bez udziału sądu, by następnie przejść do windykacji sądowej. Na czym polega różnica? Windykacja prowadzona bez udziału sądu polega na wysyłaniu monitów i wezwań do zapłaty, za które oczywiście naliczane są dodatkowe opłaty. Jeśli mimo podejmowania takich działań zobowiązanie nadal pozostaje nieuregulowane, sprawa przenosi się do sądu i zwykle kończy się egzekucją komorniczą.

Niespłacona pożyczka pozabankowa a BIK

Jeśli wydaje Ci się, że informacje o terminowym regulowaniu zobowiązań są przekazywane do Biura Informacji Kredytowej jedynie przez banki i SKOK-i, jesteś w dużym błędzie. Obecnie takie dane przekazuje też większość firm pożyczkowych, ponieważ chcą działać nie tylko w swoim interesie, ale przede wszystkim bez szkody dla swoich klientów. Oznacza to, że kierują się zasadą odpowiedzialnego pożyczania, a zgłaszanie niespłaconych pożyczek ma uchronić przed konsumentów przez zaciągnięciem/dołożeniem kolejnego zobowiązania finansowego, które może dołączyć do długu.

Dodatkowo, każdy proces windykacyjny wymaga od pożyczkodawcy dodatkowego zaangażowania, podjęcia pewnych kroków i wyciągnięcia wniosków, by w przyszłości uniknąć takiej sytuacji. Rosnąca liczba klientów, którzy nie są w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań, może doprowadzić do poważnych problemów finansowych pożyczkodawcy.

Pamiętaj zatem, by każdorazowo w przypadku zaległości lub ryzyka ich pojawienia się, skontaktować się z pożyczkodawcą i spróbować znaleźć najkorzystniejsze wyjście z sytuacji. Oszczędzisz sobie dzięki temu wiele czasu, nerwów i pieniędzy. Wpis w BIK może skutecznie utrudniać Ci zaciąganie kolejnych zobowiązań przez okres nawet pięciu lat. Jeśli opóźnienie wyniesie dzień czy dwa nie powinieneś się przesadnie martwić, ale w każdej innej sytuacji konsekwencje mogą być już dużo bardziej dotkliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *