Jak wygląda wnioskowanie o pożyczkę na raty przez internet?

Marta Fila 14:36 Luty 19th, 2020

Przed zawarciem umowy pożyczki na raty przez internet, należy dokładnie zapoznać się z ofertą i przemyśleć wszystkie za i przeciw. Proces przyznawania pożyczek online jest dziś praktycznie w pełni zautomatyzowany. Wystarczy kilka kroków do uzyskania szybkiej gotówki. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda procedura wnioskowania.

Jakie dane musi zawierać wniosek o pożyczkę?

Każdy może ubiegać się o pożyczkę ratalną, jednak by móc ją otrzymać należy spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze, wszystkie firmy pozabankowe wymagają, by pożyczkobiorca był pełnoletni i posiadał polskie obywatelstwo. Coraz częściej zdarzają się również oferty, w których nie wystarczy mieć 18 lat, częstym wymogiem jest ukończenie 21 roku życia. Jeśli te warunki są spełnione można przystąpić do składania wniosku. Wystarczy zalogować się na portalu firmy udzielającej pożyczek na raty przez internet i wypełnić wniosek o pożyczkę. Niezbędne będą dane z dowodu osobistego, adres e-mail i numer telefonu oraz bywa, że numer rachunku bankowego. Co ważne, musi być to osobisty rachunek bankowy wnioskodawcy (nie może być to np. konto, które ma także innych współwłaścicieli). Zarówno numer konta, jak i numer telefonu komórkowego posłużą do weryfikacji tożsamości wnioskodawcy.

Co jednak w sytuacji, kiedy wnioskodawca nie posiada konta bankowego lub nie ma dostępu do internetu? Firmy pożyczkowe umożliwiają wnioskowanie o pożyczkę także przez telefon, a brak konta można zrekompensować użyciem czeku Giro. Konsultant przeprowadza klienta przez całą procedurę wnioskowania o pożyczkę. Okazuje się więc, że jedynym technicznym wymogiem niezbędnym do uzyskania gotówki jest sprawny telefon komórkowy, z którego można wykonać połączenia głosowe i odebrać wiadomość SMS. W przypadku jakichkolwiek trudności w wypełnieniu wniosku z pomocą przyjdą wykwalifikowani doradcy w call center.

Gdzie można dostać szybką pożyczkę ratalną przez Internet? Oto nasze podpowiedzi!

Jak parabanki weryfikują swoich klientów?

Skoro o pożyczkę na raty można wnioskować zarówno przez internet, jak i telefonicznie, muszą także istnieć dwa odrębne sposoby weryfikacji tożsamości klienta. Pierwszy z nich to tzw. przelew weryfikacyjny. By sprawdzić, czy pod wnioskodawcę nie podszywa się ktoś inny, firma pożyczkowa poprosi o dokonanie symbolicznego przelewu w kwocie 1 gr lub 1 zł. Po zakończeniu procesu weryfikacji, ta kwota zostanie klientowi zwrócona.

Istnieją jeszcze inne metody weryfikacji klientów podczas zaciągania pożyczki na raty przez internet. Pożyczka bez przelewu grosza to rozwiązanie, które przypadnie do gustu szczególnie osobom, które akurat mają na koncie debet lub nie chcą czekać na zaksięgowanie przelewu weryfikacyjnego. Sprawdzanie tożsamości może nastąpić na podstawie danych, które klient udostępnia logując się do swojego banku. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, wykorzystująca narzędzia szyfrujące SSL. Dodatkowo nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji na telefon , które także pozwalają potwierdzić tożsamość klienta.

A co w sytuacji, gdy wnioskodawca nie posiada konta w banku? Na to firmy pożyczkowe też znalazły rozwiązanie. Z pomocą przychodzi metoda odbioru gotówki poprzez czek Giro. Z jego pomocą pieniądze z przyznanej pożyczki można pobrać w każdym urzędzie pocztowym. Jeśli wniosek o pożyczkę złożono telefonicznie, tożsamość pożyczkobiorcy zweryfikuje pracownik poczty, któremu klient obowiązany jest okazać zarówno dowód osobisty, jak i unikalny kod do odbioru gotówki. Kod przesyłany jest SMSem po uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki.

Analiza danych klienta w BIK i KRD

Mniejszy formalizm, to niewątpliwa zaleta odróżniająca firmy pożyczkowe od banków. Dlatego wnioskując o pożyczkę na raty przez internet w większości sytuacji nie trzeba się obawiać, że firma pożyczkowa poprosi o przedstawienie zaświadczeń czy to o osiąganych dochodach czy o stałym zatrudnieniu. W prawie każdej sytuacji wystarczy tylko oświadczenie klienta na ten temat. Firmy pożyczkowe muszą jednak oceniać ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy konkretnemu klientowi. W ten sposób firma, nie tylko zabezpiecza swoje interesy, przed nieuczciwymi klientami, lecz chroni również pożyczkobiorcę, przed nadmiernym zadłużeniem. Najważniejszą dla nich bazą informacji o tym, jaką klient daje gwarancję, że terminowo spłaci pożyczkę, są dane z BIK i KRD. Większość firm sprawdza te rejestry i dodatkowo korzysta ze swoich wewnętrznych baz danych.

Pożyczki online bez BIK i KRD są więc dla pożyczkodawcy bardziej ryzykowne, stąd prosty wniosek, że firma pożyczkowa musi zabezpieczyć się w jakiś dodatkowy sposób, np. żądając gwaranta pożyczki, czyli kogoś, kto zobowiąże się spłacić pożyczkę w przypadku, gdy nie zrobi tego pożyczkobiorca. Prawie zawsze takie pożyczki będą też wyżej oprocentowane, czyli po prostu droższe.

Warto jednak pamietać, że firmy pożyczkowe, kierujące się zasadą odpowiedzialnego responsible lending, nie udzielą pożyczki osobie, która posiada negatywne wpisy w BIK i KRD. Więcej informacji o odpowiedzialnym pożyczaniu w artykule – Chcesz zaciągnąć szybką pożyczkę ratalną – sprawdź, czym jest responsible lending.

Jak szybko otrzymam pieniądze biorąc pożyczkę na raty przez internet?

Firmy pożyczkowe wiedzą, że osobom korzystającym z pożyczek na raty przez internet zależy na czasie, stąd wiele z nich w pełni zautomatyzowało swoje procesy. Dlatego tak ważne jest, by wniosek był wypełniony prawidłowo. Nawet drobny błąd, np. w numerze PESEL, może skutkować odrzuceniem wniosku przez algorytm firmy.

Czas otrzymania wypłaty zależy także od rodzaju metody sprawdzania tożsamości, na którą zdecyduje się wnioskodawca. Jeśli będzie to metoda z przelewem weryfikacyjnym – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przelew z pożyczką zostanie wysłany tuż po zaksięgowaniu przelewu weryfikacyjnego (1 gr lub 1 zł). W przypadku pożyczki bez przelewu grosza, pieniądze zostaną przelane od razu po podjęciu pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki (cała procedura nie powinna zająć więcej niż 24h). Z kolei z czekiem Giro klient może pobrać pieniądze osobiście w dowolnej placówce Poczty Polskiej. Ma na to zazwyczaj 10 dni kalendarzowych.

Jeśli naprawdę potrzebujemy szybkiej gotówki, warto poszukać oferty najszybszej pożyczki na raty, by pieniądze mieć już na koncie w 15 minut.

Warto pamiętać, że decyzja o zaciągnięciu zobowiązania finansowego to poważna sprawa. Należy zawsze przemyśleć i przekalkulować, czy w danej sytuacji pożyczka aby na pewno będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. Warto korzystać z usług firm o sprawdzonej renomie, stosujących się do zasad odpowiedzialnego pożyczania. Dobrym pomysłem jest korzystanie z internetowych porównywarek i rankingów firm pożyczkowych, dzięki którym w łatwy i szybki sposób można porównać oferty wielu firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *