Sprawdzamy firmy pożyczkowe

Marta Fila 10:45 Styczeń 30th, 2020

Zaciągnięcie zobowiązania finansowego, w jednej z wielu firm pożyczkowych to poważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć. Na rynku funkcjonuje dużo instytucji pozabankowych, jednak nie wszystkie z nich na jasnych i przejrzystych zasadach. Bardzo zróżnicowane są również rzeczywiste koszty oferowanych pożyczek na raty. Jak zatem dokonać wyboru najlepszego podmiotu? Na co zwrócić uwagę podczas analizowania ofert firm pożyczkowych?

Po pierwsze: przejrzyj dostępne oferty pożyczek ratalnych

Zanim przejdziemy do analizowania konkretnych ofert, zorientujemy się wcześniej, jak duże mamy pole manewru. Wybierać możemy z podmiotów posiadających biura w naszej okolicy, jak i tych, które działalność pożyczkową opierają na internetowych kanałach sprzedaży.

Czy zaciąganie pożyczki online jest bezpieczne? Procedura wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku zaciągania pożyczki w biurze, jednak wnioskowanie jest o wiele bardziej komfortowe, a do tego możliwe o dowolnej porze dnia i nocy. Co więcej, wybierając pożyczkę przez internet, wszystkie formalności załatwimy zdalnie – począwszy od złożenia wniosku, poprzez finalizację umowy i na udostępnieniu środków skończywszy. Mogące nam towarzyszyć obawy, związane przede wszystkim z koniecznością udostępnienia swoich danych osobowych w sieci, są zupełnie niepotrzebne – dzięki podwójnej weryfikacji tożsamości wnioskowanie o pożyczkę online w wielu przypadkach jest równie bezpieczne, jak ubieganie się o pożyczkę w placówce.

Po drugie: wybierz najkorzystniejszą ofertę pożyczki ratalnej

Skoro wiemy już, jak duże mamy możliwości w zakresie wyboru firmy pożyczkowej, przejdźmy do kolejnego kroku, czyli wyboru najkorzystniejszej dla nas oferty. Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania w jednej z firm pożyczkowych, liczymy zwykle na szybszą decyzję kredytową niż w banku lub większą elastyczność w zakresie oceny ryzyka kredytowego. Analizując dostępne oferty, zwróćmy zatem uwagę na te czynniki, które mają dla nas największe znaczenie. Inna bowiem oferta sprawdzi się w przypadku osoby szukającej najtańszej pożyczki na raty, a inna w przypadku tej, której zależy na czasie lub pozytywnej decyzji kredytowej, mimo posiadania nie najlepszej historii kredytowej.

Podstawowym kryterium wyboru zawsze jest jednak cena, czyli w przypadku pożyczek gotówkowych – wysokość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Przeanalizowanie we własnym zakresie dziesiątek ofert byłoby trudnym i czasochłonnym zadaniem, dlatego też warto korzystać z pomocy kalkulatorów i porównywarek pożyczek ratalnych. Bez większych trudności zdołamy je znaleźć w Internecie. Oszczędzą nam one wiele czasu i pozwolą w bardzo krótkim czasie porównać ze sobą ogromną liczbę konkurencyjnych produktów. Naszą uwagę skoncentrujmy na tych ofertach, które plasują się w czołówce zestawienia.

Czy zawsze najtańsza pożyczka na raty jest jednocześnie tą najlepszą? Niekoniecznie. Niskie oprocentowanie jest zwykle pochodną wysokich wymagań formalnych oraz niskiego apetytu na ryzyko firmy pożyczkowej. Jeśli nasza historia kredytowa nie jest krystalicznie czysta lub zależy nam na ekspresowej pożyczce online, musimy się liczyć z tym, że rzeczywisty koszt pożyczki na raty będzie odpowiednio wyższy. Mając to na uwadze, koniecznie zweryfikujmy nie tylko wysokość RRSO, ale również inne istotne dla nas parametry oferty i na tej podstawie dokonajmy ostatecznego wyboru.

Po trzecie: sprawdź firmę, która oferuje pożyczkę na raty

Finalnym już krokiem wyboru najlepszej oferty pożyczkowej będzie sprawdzenie wybranej firmy pozabankowej w ogólnodostępnych bazach i rejestrach, co da nam pewność, że działa ona legalnie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Zajrzeć warto przede wszystkim do Krajowego Rejestru Sądowego i zweryfikować w rejestrze obecność wybranej firmy pożyczkowej. Rejestr instytucji pożyczkowych prowadzi również Komisja Nadzoru Finansowego, dlatego i on powinien być dla nas pomocny.

W jaki sposób sprawdzić, czy firma jest rzetelna i godna zaufania? Z pomocą ponownie przychodzi Internet. W sieci znajdziemy listę ostrzeżeń KNF zawierającą informacje o firmach, co do działalności KNF ma zastrzeżenia. Pomocne będą również opinie i rekomendacje, którymi klienci poszczególnych podmiotów dzielą się w dedykowanych serwisach internetowych czy też na forach dyskusyjnych. Ich lektura pozwoli nam utwierdzić się w przekonaniu, czy dokonaliśmy właściwego wyboru.

Choć wydawać by się mogło, że wybór firmy pożyczkowej i jej właściwe sprawdzenie to niezwykle długi i czasochłonny proces, rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Bez większych trudności uporamy się z tym zadaniem w kilka godzin. Miejmy jednak na uwadze, że zaciągniecie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego to poważna decyzja, rodząca wiele konsekwencji, dlatego też nie spieszmy się przesadnie z decyzją i zdecydowanie nie wybierajmy przypadkowych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *