Szybkie pożyczki online na raty – co warto wiedzieć?

Marta Fila 14:39 Styczeń 27th, 2020

Pożyczki na raty są powszechnie znanymi produktami finansowymi. Pozwalają na szybkie uzyskanie gotówki, przy ograniczeniu formalności do minimum. Ich dużą zaletą jest również łatwa dostępność oraz możliwość wnioskowania o finansowanie bez wychodzenia z domu. Zanim jednak podpisze się umowę o pożyczkę online na raty, warto więcej dowiedzieć się o tym produkcie. W naszym poradniku odpowiemy na pytania – jaki jest koszt pożyczki na raty i jak go policzyć?  Jak wybrać najlepszą pożyczkę ratalną?

Jak wybrać najlepszą pożyczkę na raty?

Oferta pożyczek online na raty jest bardzo szeroka. W związku z tym, wielu osobom trudno wybrać tą najlepszą dla nich opcję. Z powodu braku wiedzy i doświadczenia w zakresie finansów, nie każdy klient wie, które parametry pożyczki na dowód są najważniejsze. W takiej sytuacji, pomocny jest internetowy ranking pożyczek ratalnych. Jest to zbiór informacji o dostępnych na rynku produktach finansowych udzielanych przez firmy pozabankowe w Polsce. Ranking pomaga zapoznać się z najważniejszymi parametrami takimi jak:

 • poszczególne koszty pożyczki takie jak: marża, prowizje, opłaty manipulacyjne, opłaty wstępne, za rozpatrzenie wniosku, przygotowanie umowy, ubezpieczenie, odsetki i inne;
 • RRSO, czyli wskaźnik informujący o ostatecznym koszcie zobowiązania i zawierający wszystkie opłaty narzucone przez parabank;
 • formalnościach, jakie trzeba dopełnić, by otrzymać pieniądze;
 • warunki pozafinansowe pożyczki online na raty  – m.in. harmonogram spłat, czas przelania pieniędzy, możliwość przedłużenia okresu spłaty, warunki szybszego dodania długu, sprawność obsługi klienta.

 

Te parametry są najistotniejsze przy ocenie danego produktu i pozwolą wybrać tą najatrakcyjniejszą ofertę. Warto pamiętać, że najlepsza pożyczka online na raty, to nie zawsze ta najtańsza. Oprócz bardzo ważnych kwestii finansowych liczą się też poza pieniężne warunki proponowane pożyczkobiorcy.
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o takim zobowiązaniu, warto również sprawdzić, jakie są różnice między pożyczką ratalną a kredytem konsumpcyjnym.

Jakie są koszty pożyczki na raty?

Koszt pożyczki uzależniony jest przede wszystkim od pożyczanej sumy. To od niej liczone są odsetki, marża i prowizja pobierana przez firmę. Na koszty pożyczki ratalnej składają się też opłaty manipulacyjne, ubezpieczenia i wymagane przez parabank. Należy pamiętać, że wysokość kosztów pozaodsetkowych oraz samych odsetek nie może być wyższa, niż wskazuje na to Ustawa o Nadzorze nad Rynkiem Finansowym, potocznie nazywana ustawą antylichwiarską. Zgodnie z obowiązującym prawem, każda firma pożyczkowa w umowie jest zobowiązana do podania m.in. RRSO. Informuje on o całkowitym koszcie pożyczki online na raty w ujęciu rocznym i obejmuje wszystkie naliczane opłaty dodatkowe. Stąd też analizując ten wskaźnik, można ocenić, która oferta jest najatrakcyjniejsza pod względem finansowym. Sprawdzając koszta pożyczki i kredytu, warto również wiedzieć jakie są różnice między oprocentowaniem nominalnym a RRSO.
Narzędziem pomocnym w obliczaniu kosztów jest kalkulator pożyczki. Działa on online i jest całkowicie bezpłatny. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule – Oblicz ratę pożyczki ratalnej, korzystając z kalkulatora.

Jak zaciągnąć pożyczkę online na raty – proste zasady krok po kroku

Pożyczki na raty są bardzo proste do pozyskania. Procedura jest szybka i o wiele mniej skomplikowana niż w przypadku kredytu bankowego. Przede wszystkim formalności ograniczone są do minimum, a wniosek o pożyczkę można złożyć online, bez wychodzenia z domu. Cały proces odbywa się w 3 krokach:

 1. Złożenie wniosku online – można to zrobić za pośrednictwem rankingu pożyczek, który przekierowuje na stronę właściwej firmy pożyczkowej. Składając wniosek, należy podać:
  • wysokość kwoty, jaką chcemy pożyczyć, 
  • czas kredytowania, 
  • swoje dane osobowe – niektóre firmy pożyczkowe wymagają, aby podać również główne źródło dochodu.

   

  2.  Weryfikacja przyszłego klienta – rzetelne firmy pozabankowe przed udzieleniem pożyczki, weryfikują dane klienta. Stosowane są różne metody weryfikacji, ta najpowszechniejsza to przelew na kwotę 1 grosza lub 1 złotego, który należy wykonać z osobistego rachunku pożyczkobiorcy. Alternatywą są:

  • aplikacje weryfikujące tożsamość, 
  • wpłata za pomocą czeku GIRO, 
  • rozmowa telefoniczna z konsultantem firmy pożyczkowej. 

   

  3. Podpisanie umowy pożyczki – dokument podpisywany jest nawet w przypadku pożyczki online na raty. Określa on wszystkie warunki zaciągnięcia długu oraz jego spłaty. Jest to zobowiązanie wiążące dla obydwóch stron. Przed jego podpisaniem, koniecznie należy się z nim dokładnie zapoznać, a o wszelkie wątpliwości dopytać. Po podpisaniu umowy firma udzielająca pożyczki online na raty, wykonuje przelew na wskazany rachunek bankowy pożyczkobiorcy. Od tego czasu może on dowolnie dysponować pożyczoną kwotą.
   

  Kto może otrzymać pożyczkę online na raty

  Wniosek o pożyczkę złożyć może każda osoba, która ukończyła 21 rok życia, posiadająca pełnię praw (osoby ubezwłasnowolnione nie mogą zawierać umów z firmami pożyczkowymi). Aby otrzymać pożyczkę na raty, trzeba spełnić o wiele mniejsze wymagania niż w przypadku standardowego kredytu bankowego.
  W przypadku, gdy pożyczane są niewielkie sumy, to pomocna jest pożyczka na dowód. Do jej otrzymania wystarczy dokument tożsamości – parabank nie wymaga zaświadczeń o zatrudnianiu czy dochodach, a także nie sprawdza klienta w bazach dłużników.
  Po pożyczki online na raty sięgnąć mogą również osoby zadłużone, z egzekucją komorniczą. Najlepiej, jeśli skorzystają one z ofert, w których pieniądze z pożyczki nie są przelewane na konto, a przekazywane osobiście „do ręki” przez doradcę firmy pożyczkowej. Dzięki temu pożyczka nie zostanie zajęta przez komornika.
  Pożyczka na raty to nie tylko te obejmujące niskie kwoty. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r., maksymalna wysokość pożyczki pozabankowej to 255 550 złotych. Jednak najwyższa stawka zobowiązania wynosi 15.000 czasem 20.000 zł.

  Sprawdź ofertę naszych szybkich pożyczek online na raty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *