Chcesz zaciągnąć szybką pożyczkę ratalną – sprawdź, czym jest responsible lending

Marta Fila 13:15 Styczeń 31st, 2020

Odpowiedzialne pożyczanie pozwala korzystać z dodatkowych pieniędzy bez niepotrzebnego ryzyka. Jeśli chcesz wybrać opcję szybkiej pożyczki ratalnej, koniecznie zapoznaj się z ideą responsible lending. Dzięki niej będziesz miał swoje finanse pod kontrolą, a spłata pożyczki nie sprawi Ci kłopotów.

 

Czym jest responsible lending, czyli odpowiedzialne pożyczanie

Czy pożyczki online są bezpieczne?

Według raportu InfoDług z marca 2019 roku, ponad 2,7 mln osób miało w poprzednim roku problem z terminowym spłacaniem swoich pożyczek ratalnych. Łączna kwota zadłużeń wynosiła prawie 74 mln. Te liczby nie biorą się znikąd. Odpowiada za nie m.in. niska świadomość społeczna w kwestii zdolności kredytowej, przyznawania, spłacania czy nawet samego oprocentowania pożyczek.

To właśnie dlatego tak istotna jest idea odpowiedzialnego pożyczania. Polega ona na transparentnym podejściu firm pożyczkowych do swoich klientów. Responsible lending cechuje się świadomym i rzetelnym informowaniem klienta przez pożyczkodawcę pozabankowego o wszystkich aspektach udzielanej pożyczki ratalnej.

Najważniejsze zasady odpowiedzialnego pożyczania

Rynek szybkich pożyczek jest objęty wieloma obostrzeniami i wymogami, określonymi w ustawie o kredycie konsumenckim z 2011 roku, a także ustawie antylichwiarskiej. Te uregulowania i ich późniejsze nowelizacje sprawiły, że sektor finansowy stał się bardziej wiarygodny, a korzystanie np. z pożyczek ratalnych – prostsze i bezpieczniejsze.

Czym zatem w praktyce jest odpowiedzialne pożyczanie? Firma, która kieruje się zasadami responsible lending:

  • nie łamie obowiązujących przepisów – każda udzielana pożyczka ratalna jest zgodna z obowiązującymi ustawami i ich nowelizacjami,
  • weryfikuje klienta – odpowiedzialne pożyczanie polega m.in. na dokładnej ocenie zdolności kredytowej osób ubiegających się o pożyczkę,
  • nie ukrywa kosztów – firma uczciwie informuje o wszystkich opłatach i prowizjach, przez co przed podjęciem decyzji o pożyczce ratalnej masz pełną wiedzę o wszystkich kosztach,
  • korzysta z innowacji – nasza firma SuperGrosz.pl wdraża innowacyjne technologie, aby maksymalnie przyspieszyć proces przyznania pieniędzy (stąd np. pożyczka w 15 minut), chronią one również, dane klientów przed nielegalnym wykorzystaniem, np. do zawarcia umowy, bez jego wiedzy i zgody.

 

Dlaczego odpowiedzialne pożyczanie jest tak ważne dla pożyczkobiorców i pożyczkodawców

Niestety, według badania Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019 z marca 2019 roku, przeprowadzonego przez firmę CBM Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW, co drugi Polak ma problemy z podstawową wiedzą finansową. Najsłabiej oceniamy swoje kompetencje w obszarach cyberbezpieczeństwa (aż 65% badanych) oraz kredytów i pożyczek (44% respondentów). Skąd zatem czerpiemy wiedzę? Większość z nas z mediów (68%) i internetu (66%), a aż połowa konsumentów – od samych instytucji sektora finansowego.

W tym kontekście warto pamiętać, że odpowiedzialne pożyczanie to, jak wspomnieliśmy już wcześniej, przede wszystkie dobre praktyki ze strony firmy oferującej pożyczkę ratalną czy pożyczkę w 15 minut. Niemniej ważna jest również świadomość samego klienta. Musi on wiedzieć, na którą pożyczkę go „stać” i co powinien robić, aby np. nie wpaść w pętlę zadłużenia. Dobre praktyki responsible lending powinny obowiązywać więc obie strony – zarówno firmę, jak i jej klientów. Dlatego też, odpowiedzialny firmy pozabankowe stawiają na edukację swoich przyszłych klientów.

Jeśli chcemy wiedzieć, czy możemy pozwolić sobie na dane zobowiązanie finansowe, warto samemu sprawdzić i obliczyć zdolność kredytową.

Jak przygotować się do zaciągnięcia pożyczki

Szybka pożyczka to czasem konieczność. Nagłe wydatki, niespodziewany brak gotówki, oczekiwanie na spóźniony przelew – to tylko niektóre z sytuacji, kiedy potrzebujemy dodatkowego wsparcia finansowego.

O czym powinien pamiętać konsument, który podejmuje decyzję w sprawie pożyczki ratalnej lub szybkiej pożyczki w 15 minut? Jeśli chcesz, aby cały proces – od wypełnienia wniosku, aż do spłacenia ostatniej raty – był bezpieczny, musisz:

  • pożyczać odpowiedzialnie – przemyśl, ile gotówki faktycznie potrzebujesz, nie zadłużaj się na wyrost, spłacaj zobowiązania w terminie i unikaj nadwyrężania domowego budżetu,
  • korzystać z oferty wiarygodnych firm pożyczkowych – wybieraj pożyczkodawców, którzy przestrzegają zasad responsible lending – działają przejrzyście i są godni zaufania
  • dokładnie sprawdzić koszty – pamiętaj, aby podsumować koszty (w tym także te dodatkowe), takie jak całkowity koszt udzielenia pożyczki, RRSO czy ewentualne skutki zalegania ze spłatą zobowiązania,
  • przeczytać i zrozumieć umowę – firma działająca w myśl idei odpowiedzialnego pożyczania bez problemu udostępni Ci umowę; zwróć uwagę, czy jest ona napisana w sposób zrozumiały i jeśli masz problemy z którymkolwiek z zapisów – koniecznie skonsultuj się z przedstawicielem firmy,
  • wybierać ratalną formę zobowiązania – pożyczka ratalna to produkt bezpieczniejszy i łatwiejszy do spłaty, niż np. chwilówka.

Responsible lending to duże ułatwienie w kwestii zaciągania szybkich pożyczek ratalnych. Pozwala przejść przez proces łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *