pozyczka ratalna czy kredyt

Pożyczka ratalna czy kredyt konsumpcyjny?

supergrosz.pl 11:25 Sierpień 5th, 2020

Pożyczka ratalna, jak również kredyt konsumpcyjny są produktami finansowymi, dzięki którym osoba starająca się o pomoc pieniężną może ją otrzymać. Różnice między nimi są dość subtelne a oba produkty posiadają zarówno wady, jak i zalety.

Kredyty na określony cel

Udzielanie kredytów jest zarezerwowane jedynie dla banków, gdyż ten produkt finansowy podlega bezpośrednio Prawu bankowemu. Oznacza to, że obie strony umowy kredytowej muszą przestrzegać pewnych zapisów prawa.

Daje to szereg zabezpieczeń kredytobiorcy, ale także instytucjom bankowym. Bank musi w jawny sposób podać wszystkie informacje, a zaciągnięcie zobowiązania jest ważne tylko pod rygorem pisemnym. Kredyt konsumpcyjny, tak jak każdy inny, udzielany jest na pewien określony z góry cel. Może to być zakup nowego sprzętu AGD, wycieczki, a nawet sfinansowanie świąt. Bank udzieli kredytu na ten cel i należy tego przestrzegać.

Maksymalna kwota, którą może otrzymać kredytobiorca w przypadku kredytu konsumpcyjnego, jest dość wysoka i wynosi trochę ponad ćwierć miliona złotych. Wszystkie bankowe opłaty i odsetki mają swój górny limit, który jest zapisany prawnie. Od umowy kredytowej można odstąpić w ciągu 14 dni. Otrzymane pieniądze zawsze są przekazywane klientowi w formie przelewu na konto bankowe. Co ważne, stanowią one własność banku, a nie kredytobiorcy, więc nie podlegają zajęciu komorniczemu.

Czym jest pożyczka ratalna?

Pozyczka ratalna może być udzielona przez każdego – zarówno bank, parabank, jak i osobę fizyczną. Spłata następuje w ratach, podobnie jak w przypadku kredytu. Zapisy dotyczące produktu- pozyczka ratalna znajdują się jedynie w Kodeksie Cywilnym.

Cel nie jest określany z góry, a pieniądze mogą zostać wydane zupełnie inaczej niż z początku przewidywał pożyczkobiorca. Pożyczane kwoty są z reguły dość niskie i sięgają maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych, jednak wysokość odsetek i kosztów zależy tylko i wyłącznie od osoby udzielającej takiej pomocy finansowej. Niektóre firmy oferują darmową pierwszą pożyczkę ratalną albo brak opłat przy spłacie w danym terminie.

W przypadku kredytów takie sytuacje się nie zdarzają. Warto jednak uważać, gdyż z reguły stopy oprocentowania są bardzo wysokie. Pożyczka ratalna  może zostać przekazana zarówno w formie przelewu, jak i gotówki, a pieniądze stają się od razu własnością pożyczkobiorcy.

Sprawdź, czy pożyczki pozabankowe są konkurencyjne wobec ofert kredytowych banków?

Na co się zdecydować?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która forma wsparcia finansowego jest lepsza dla klienta. Wymaga to przeanalizowania wielu czynników. Banki przy udzielaniu kredytów dość mocno prześwietlają kredytobiorcę w Biurach Informacji Kredytowej i oceniają zdolność, biorąc pod uwagę masę czynników. To wszystko sprawia, że otrzymanie tego produktu finansowego nie jest proste. Firmy pożyczkowe nie mają często takich rygorystycznych wymagań i udzielają wsparcia „na dowód” nawet w 15 minut.

Z drugiej strony w tego typu instytucjach rzeczywiste oprocentowanie może wynosić nawet kilka tysięcy procent w skali roku, gdzie w bankach jest to średnio około dwudziestu procent. Zawsze można jeszcze szukać pożyczkodawcy oferującego promocję na darmową pomoc finansową. W bankach próżno by takich szukać.

Zobacz, dlaczego czasem lepiej wybrać pożyczkę ratalną niż kredyt w banku.

Kredyt konsumencki jest bezpieczniejsze, jednak trudniej dostępny. Zrażać może też konieczność określenia z góry przeznaczenia pieniędzy. Pożyczka ratalna jest o wiele bardziej przyjazna klientowi, jednak potrafi zapędzić konsumenta w jeszcze większe kłopoty finansowe. Niezależnie od formy produktu finansowego zawsze należy czytać z uwagą wszystkie umowy opisujące proces pożyczenia pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *