pożyczki pozabankowe

Czy pożyczki pozabankowe są konkurencyjne wobec ofert kredytowych banków?

Marta Fila 13:31 Lipiec 16th, 2020

Firmy pożyczkowe rozbudowują swoją ofertę, proponując nowym oraz stałym klientom coraz szerszy zakres usług. Rywalizują z bankami o nowych usługobiorców, umożliwiając im zdobycie szybkiej gotówki. Nie są to już tylko chwilówki na kilka tysięcy złotych, lecz również pożyczki ratalne na znacznie wyższe sumy. Sprawdź, dlaczego jeszcze pożyczki pozabankowe są konkurencyjne wobec ofert bankowych!

Warunki udzielania pożyczek pozabankowych

Każdy parabank posiada własną politykę wewnętrzną dotyczącą udzielania pożyczek oraz algorytmy oceniające możliwości finansowe pożyczkobiorcy. Jeśli jednak chcesz się starać o pożyczkę pozabankową, musisz spełnić kilka podstawowych warunków.

1. Złożyć wniosek przez Internet

Pierwszym warunkiem otrzymania pożyczki pozabankowej jest złożenie wniosku o wybrany produkt. Zazwyczaj możesz to zrobić przez Internet. Pamiętaj jednak, że wszystkie dane muszę być prawdziwe.

Sprawdź, jakie błędy we wniosku o pożyczkę mogą skutkować odmową.

2. Musisz być wypłacalny

Większość firm pożyczkowych w procesie weryfikacji klienta nie sprawdza aktualnego zatrudnienia, rodzaju zatrudnienia czy miejsca pracy. Dzięki temu nie musisz składać żadnych dodatkowych zaświadczeń, np. o zarobkach. Jeśli jednak starasz się o pożyczkę ratalną, będziesz musiał wykazać posiadanie legalnego dochodu, takiego jak: pensja, alimenty, renta czy emerytura. Często wystarczy wykaz z konta z ostatnich trzech miesięcy. Przed udzieleniem pożyczki, parabank dokona analizy Twojej zdolności kredytowej, by sprawdzić, czy będziesz wstanie spłacić zadłużenie.

Więcej na temat znajdziesz w artykule — Czy zdolność kredytowa przy staraniu się o pożyczkę ratalną ma znaczenie?

3. Przejść pozytywnie analizę historii kredytowej

Wiele firm pozabankowych nie sprawdza historii kredytowej w BIK, choć praktyka ta staje się coraz bardziej powszechna. Instytucje te znacznie częściej analizują dane w Krajowym Rejestrze Długów, by zweryfikować wypłacalność pożyczkobiorcy. Oczywiście wpis w KRD lub brak pozytywnej historii kredytowej w BIK nie muszą być przyczyną odrzucenia wniosku. Często w takich sytuacjach firma wymaga dodatkowego zabezpieczenia pożyczki lub podwyższa jej koszty.

4. Dokonać weryfikacji danych klienta

Jest to wymóg konieczny. Żadna firma pozabankowa nie przeleje pieniędzy na konto, jeśli nie potwierdzi danych pożyczkobiorcy podanych we wniosku z danymi konta bankowego. Ma to na celu wykluczenie wyłudzania pieniędzy z użyciem skradzionych danych osobowych.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule — Szybka pożyczka dla każdego – jakie są warunki przyznania?

Wady i zalety pożyczek z parabanku

Każdy produkt finansowy ma swoje wady i zalety, niezależnie czy decydujesz się na pożyczkę, czy kredyt. Na pewno dużym atutem pożyczek pozabankowych jest brak zbędnych formalności i możliwość szybkiego przelewu pieniędzy na konto. Może to być jednak również ich wadą, ponieważ łatwo podjąć zbyt pochopną decyzję. Raport BIK z 2018 roku wykazał, że nawet 68% konsumentów wybrało pożyczkę szybko, bez dokładnej analizy rynku pożyczkowego. Takie podejście może doprowadzić do powstania zbyt dużego zadłużenia i problemów z jego spłatą. Dlatego właśnie, jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę pozabankową, musisz dokładnie to przemyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz wstanie ją spłacić.

Zarzutem wobec pozabankowych produktów finansowych są również wysokie koszta zobowiązania. Wiąże się to jednak z krótkim okresem spłaty. Warto pamiętać, że im dłużej spłacana pożyczka, tym RRSO jest niższe. Jeśli szukasz szybkiej pożyczki z niskimi kosztami, rozwiązaniem może być specjalna oferta pożyczek za darmo dla nowych klientów. Atutem darmowej pożyczki jest brak dodatkowych opłat za jej udzielenie. Dzięki czemu spłacasz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś. Oczywiście, jeśli zrobisz to w terminie.

Kolejną zaletą pożyczek pozabankowych jest szeroka oferta produktów i możliwość złożenia wniosku online. Dzięki czemu pieniądze można mieć na koncie nawet w 15 minut. Wiele firm pozabankowych oferuje również wsparcie call center tym, którzy mają problem z wypełnieniem danych we wniosku. Co więcej, wiele parabanków umożliwia zaciągniecie pożyczki również osobom, które nie posiadają konta bankowego. Pieniądze przekazywane są na pocztę, gdzie można je odebrać dzięki czekowi Giro.

Sprawdź również, mity o pożyczkach pozabankowych na raty, które obalamy.

Kiedy warto korzystać z kredytów bankowych

Firmy pożyczkowe nie zawsze jednak konkurują z bankami. Jeśli potrzebujesz większego zastrzyku pieniędzy na wcześniej zaplanowane wydatki, takie jak remont mieszkania, zakup domu lub działki, to jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu bankowego. Wiąże się to z faktem, iż firmy pożyczkowe nie udzielają Ci pożyczki większej niż 15.000 zł. Dlatego, jeśli planowany wydatek jest wyższy niż ta kwota, musisz skorzystać z oferty bankowej. Choć działanie banków jest kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, to również i w tym wypadku trzeba rozsądnie wybrać ofertę i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy kredytowej.

Dlaczego chętniej korzystamy z pożyczek pozabankowych

Czasem możesz się spotkać z opiniami, że firmy pożyczkowe są niebezpieczne i naciągają swoich klientów. Jednak rynek finansowy w ostatnich latach uległ dużym zmianom, a parabanki, którym zależy na klientach, działają według zasady odpowiedzialnego pożyczania. Dlatego Polacy coraz chętniej korzystają z ich usług. Według danych z BIK w 2019 roku udzielono 2745,1 tyś. pożyczek na łączną sumę 6,821 mld zł. Zazwyczaj kwota pożyczki nie przekraczała 3 000 zł.
Prowadzona przez firmy pożyczkowe polityka odpowiedzialnego pożyczania zwiększyła zaufanie klientów, co łączy się z większą popularnością pożyczek.

Pożyczki pozabankowa, to oferta nie tylko dla zadłużonych. Z tego typu produktów finansowych chętnie korzystają osoby młode, pracujące na umowy zlecenie lub dorywczo podczas studiów. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu mogą pozwolić sobie na zakup lepszego sprzętu lub wakacyjny wyjazd. Młodzi, z powodu braku historii kredytowej lub braku stałego dochodu, nie mogą liczyć na kredyt bankowy. Dlatego właśnie, tak chętnie korzystają z ofert firm pożyczkowych.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule — Pożyczka dla studenta – gdzie szukać najlepszych ofert dla młodych osób?

Podsumowując, pożyczki pozabankowe mogą stanowić dużą konkurencję dla bankowych kredytów gotówkowych. Dodatkowo, cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi, którzy mają szybki dostęp do pieniędzy.

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę sprawdź nasza ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *