Obalamy mity o pożyczkach pozabankowych na raty

Marta Fila 12:21 Styczeń 31st, 2020

Suma zaciągniętych zobowiązań w firmach pozabankowych wzrosła w 2019 roku, jednak pożyczki pozabankowe na raty, nie są zbyt często wybierane przez klientów. Choć liczne zmiany regulacyjne, sprawiły, że sektor instytucji pożyczkowych stał się bezpieczniejszy i bardziej profesjonalny, wciąż krąży wiele błędnych informacji na ich temat. Zweryfikujmy więc mity o pożyczkach ratalnych!

Według InfoDług – ogólnopolskiego raportu o zaległym zadłużeniu i niesolidnych dłużnikach z marca 2019 roku – pożyczamy na potęgę. W 2018 roku łączna kwota zaległych zobowiązań pozakredytowych wynosiła już 39,92 mld zł. Choć chętnie korzystamy z pożyczek pozabankowych na raty i wiemy o nich coraz więcej, to jednak w wielu kwestiach wciąż pokutują u nas błędne przekonania.

Przykład? Wierzymy, że firmy pozabankowe działają poza prawem lub korzystanie z ich oferty jest niebezpieczne. Wiele osób uważa również, że każdy, kto ubiega się o pożyczkę łatwo ją otrzyma i nie zostanie poddany weryfikacji. Dodatkowo, część z nas jest przekonana, że aby otrzymać pożyczkę ratalną należy mieć konto bankowe. Jak jest naprawdę?

MIT 1: Parabanki działają poza prawem

Parabanki nie mogą (i w znacznej większości przypadków również nie chcą) działać poza prawem. Akty prawne, jak chociażby te z 2015 roku, nazywane potocznie ustawą antylichwiarską, jasno określiły m.in. maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu, doprecyzowały zapisy o reklamach kredytów konsumenckich czy stworzyły pełny rejestr prawie 500 instytucji pożyczkowych przy Komisji Nadzoru Finansowego. Co więcej, nowelizując ustawę o kredycie konsumenckim w końcu dookreślono definicję instytucji pożyczkowej. We władzach takiej spółki nie mogą zasiadać osoby prawomocnie skazane np. za przestępstwo skarbowe.

Firmy, które udzielają pożyczek ratalnych, objęte są obecnie wieloma wymogami prawnymi i formalnymi, dotyczącymi prowadzonej działalności. Jak to wygląda? Muszą być np. spółkami z o.o. lub akcyjnymi, wykazać kapitał zakładowy min. 200 tys. zł i pokryć go ze źródeł innych niż kredyt, pożyczka czy emisja obligacji. Dodatkowo, znacznie wzmocniono i rozszerzono narzędzia służące ochronie konsumentów – w tym powołany został m.in. Rzecznik Finansowy, który na wniosek klientów firmy pożyczkowej może interweniować w zakresie reklamacji danego produktu.

PAMIĘTAJ!

Firma wpisana do rejestru instytucji pożyczkowych, który prowadzi KNF pokazuje, że spełniła niezbędne wymogi ustawowe, aby wpisać ją na listę. Warto jednak wiedzieć, że nie podlega ona bezpośredniemu nadzorowi KNF. Wpis nie potwierdza też, że firma spełnia wymogi formalne narzucone przez ustawę o kredycie konsumenckim, a sama Komisja nie może żądać od firmy wyjaśnień w zakresie zgodności jej działań z prawem.

MIT 2: Firmy pożyczkowe ukrywają prawdziwy koszt pożyczek ratalnych

Przejrzystość kosztów pożyczki to jeden z filarów działania profesjonalnych firm pozabankowych. Zostało to uregulowane prawnie w nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim z 2015 roku, której jednym z celów było jasne określenie MPKK, czyli maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu (są to wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową pożyczki, np. RRSO, ale z wyłączeniem odsetek).

Zanim złożymy wniosek o pożyczkę możemy sami obliczyć koszta zobowiązania i wysokość raty korzystając z kalkulatora pożyczek ratalnych. Wiele firm pożyczkowych posiada na swoich stronach internetowych własne narzędzia finansowe, które pomogą w obliczeniu kosztów naszego zobowiązania. Trzeba jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić umowę pożyczkową, czy podane tam opłaty są zgodne z wybraną przez nas ofertą. Nasza firma posiada specjalny kalkulator kredytowy, dzięki któremu można dokładnie oszacować, nie tylko ile będzie wynosić całkowity koszt naszego zobowiązania, lecz również wysokość miesięcznych rat oraz przybliżone terminy ich spłaty.

Przykładem transparentnych działań może być serwis SuperGrosz.pl. Wszystkie koszty zostały tu przedstawione w jasny i przejrzysty sposób. Dlaczego? Ponieważ firma, która dba o wizerunek rynkowy i wysoką jakość usług nie ukrywa opłat i prowizji. Co to daje klientowi? Przede wszystkim zapoznanie się ze wszystkimi możliwymi kosztami zobowiązania jeszcze przed wzięciem pożyczki pozabankowej na raty.

MIT 3: Każdy dostanie pożyczkę pozabankową na raty w parabanku

Nie! Dobre firmy pozabankowe stosują zasadę odpowiedzialnego pożyczania (responsible lending), czyli m.in. skrupulatnie weryfikują klienta i jego tożsamość. Pozwala to na dopasowanie propozycji pożyczkowej do możliwości pożyczkobiorcy. Na czym to polega w praktyce? Chociażby na dokładnej ocenie zdolności kredytowej osób ubiegających się o pożyczkę ratalną.

Co ciekawe, dzięki automatyzacji niektórych serwisów, na weryfikację wniosku nie czeka się długo. W zależności od konkretnej sprawy, wypłata środków może potrwać tylko kilka minut. Czasem, aby otrzymać pożyczkę pozabankową na raty trzeba spełnić też dodatkowe warunki. Na przykładzie SuperGrosz.pl, aby ubiegać się o pożyczkę ratalną należy:

  • być obywatelem RP,
  • mieć skończone 21 lat,
  • wypełnić wniosek na stronie.

 

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w naszym poradniku: Czy pożyczki online są dla każdego?

Firmy pozabankowe nie sprawdzają baz BIK i KRD

W myśl idei odpowiedzialnego pożyczania, klient ubiegający się o pożyczkę ratalną powinien być weryfikowany zarówno w Biurach Informacji Gospodarczej, jak i w Biurze Informacji Kredytowej. Jak wynika z raportu Polski rynek usług pożyczkowych, opracowanego przez Centrum Myśli Strategicznych w 2019 roku, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój współpracy firm pożyczkowych z BIK i biurami informacji gospodarczej. Według danych z raportu z BIK współpracuje już około 60 firm pożyczkowych, a np. z Krajowym Rejestrem Długów (KRD) aż 120. Wiele parabanków korzysta także z usług innych rejestrów, takich jak np. BIG Info Monitor, ERIF, CRIF Credit Check oraz Bankowy Rejestr prowadzony przez ZBP.

Osoby, które chcą wiedzieć jakie dane gromadzone są w BIG, powinny przeczytać nasz poradnik – Jak sprawdzić czy jestem w bacie BIG infomonitor.

MIT 5: By móc wnioskować o pożyczkę ratalną trzeba mieć konto bankowe

Coraz większa liczba firm pozabankowych umożliwia wnioskowanie o pożyczkę bez konieczności posiadania konta bankowego. Ciekawym przykładem jest czek GIRO, który pozwala niejako ominąć bezpośrednią wpłatę na e-konto lub opcję przelewu weryfikacyjnego. Produkt oferowany jest przez SuperGrosz.pl we współpracy z Pocztą Polską i Bankiem Pocztowym. To prosta metoda na szybką i bezpieczną wypłatę dodatkowych środków, przyznanych np. w formie pożyczki pozabankowej na raty. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy nie posiadają konta bankowego, nie mają do niego dostępu albo z jakichś względów nie chcieliby, aby dodatkowe pieniądze trafiły na rachunek online.

Jak korzystać z czeku GIRO krok po kroku?

  • poczekaj na decyzję pożyczkową – złóż wniosek o dowolną dodatkową kwotę pieniężną,
  • idź do najbliższego urzędu pocztowego – odwiedź placówkę pocztową ze swoim czekiem GIRO,
  • okaż dowód osobisty i kod otrzymany w wiadomości sms – potwierdź swoją tożsamość,
  • odbierz pieniądze – zgłoś się po odbiór gotówki do 10 dni kalendarzowych.

 

Jakie są inne możliwości otrzymania pożyczki na raty bez przelewu weryfikacyjnego? Więcej informacji znajduje się w artykule Pożyczka bez przelewu 1 gorsza na konto bankowe.

MIT 6: Zaciąganie pożyczek pozabankowych na raty przez internet jest niebezpieczne

Wybierając pożyczkę ratalną przez internet nie musisz się niczego obawiać. Weryfikacja, czy to w przypadku tradycyjnej metody bankowej, chronionej przez narzędzie szyfrujące SSL, czy też za pośrednictwem czeku GIRO, przebiega bezproblemowo. Co więcej, w przypadku SuperGrosz.pl Twoje dane są chronione przez założoną w 2015 roku firmę Aiqlabs sp. z o.o., której założycielami są osoby z doświadczeniem w analityce i w finansach.

Wszystkie etapy wnioskowania o dodatkowe pieniądze – od składania wniosku, aż do spłaty – cechują się obsługą na najwyższym poziomie. Dzięki dużej przejrzystości każdy z klientów wie, od kogo pożycza pieniądze i do kogo może się zwrócić w przypadku ewentualnych trudności. Dokładne informacje na ten temat znajdą Państwo w naszym poradniku Pożyczka przez internet na raty.

PAMIĘTAJ!

Najnowsze przepisy dotyczące pożyczek pozabankowych w znacznym stopniu wyeliminowały nieprawidłowości na rynku finansowym. Konsumenci są lepiej chronieni, mają mniejsze ryzyko wpadnięcia w tzw. spiralę długu (ukrócono wysokie pozaodstetkowe koszty kredytu, wynikające np. z czynności windykacyjnych) czy niekończące się przedłużania terminu spłaty (tzw. rolowanie długu).

Badanie zdolności kredytowej, intuicyjny proces od złożenia wniosku do udzielenia kredytu, a także obostrzenia wynikające z wielu ustaw dotyczących pożyczek pozabankowych – tak obecnie działają firmy na rynku pożyczkowym. To dzięki temu dodatkowa gotówka jest dostępna szybko i bezpiecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *