pożyczkę ratalną

Dlaczego czasami lepiej wybrać pożyczkę ratalną niż kredyt w banku

Marta Fila 15:23 Lipiec 13th, 2020

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na realizację różnych celów, możesz skorzystać z dwóch różnych źródeł — kredytu bankowego lub pożyczki pozabankowej. Jednak, czym różnią się od siebie te dwa produkty finansowe? Dlaczego czasem lepiej wybrać pożyczkę ratalną z parabanku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poradniku!

Czym różni się kredyt od pożyczki pozabankowej

Kiedy potrzebujesz pieniędzy na dodatkowe wydatki lub inwestycje, możesz wybrać jedną z dwóch grup produktów finansowych — kredyt lub pożyczkę ratalną. Kredyty udzielane są przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Pożyczkę zaś otrzymasz w firmie pozabankowej. Czym się od siebie różnią poszczególne instytucje finansowe? Instytucje bankowe podlegają pod Komisję Nadzoru Finansowego, a ich działanie reguluje ustawa o prawie bankowym, Kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Firmy pożyczkowe muszą zaś być wpisane do Rejestru Firm Pożyczkowych i podlegają jedynie ustawom o Kodeksie cywilnym i kredycie konsumenckim. Z tego właśnie względu, zasady udzielania zobowiązań finansowych czy naliczanie kosztów są inne w obu tych instytucjach. Zanim zdecydujesz się na jeden z omawianych tu produktów, sprawdź dokładnie, czym się od siebie różnią.

Najważniejsze cechy kredytów bankowych Najważniejsze cechy pożyczek pozabankowych
udzielane jedynie przez instytucje bankowe udzielane przez osoby fizyczne lub prawne
udzielane są wyłącznie na podstawie umowy pisemnej, zawartej pomiędzy instytucją bankową a kredytobiorcą może być udzielana na podstawie umowy pisemnej lub ustnej, jeśli kwota zobowiązania nie przekracza 1000 zł
podmiotem umowy mogą być jedynie środki finansowe podmiotem umowy mogą być pieniądze lub określone przedmioty
wysokie kwoty kredytów maksymalna kwota pożyczki ratalnej do 15.000 zł
bank zawsze pobiera opłatę za udzielenie kredytu opłata nie musi zostać pobrana
cel finansowania musi być jasno określony cel finansowania dowolny
spłata zobowiązania ma zawsze formę ratalną spłata zobowiązania jednorazowa lub ratalna

Więcej na temat różnic między tymi produktami bankowymi, znajdziesz w artykule, Pożyczka czy kredyt – co wybrać?

Wady i zalety kredytów bankowych

Jak widzisz, każdy produkt finansowy ma swoje wady i zalety. Największym atutem kredytów jest wysokość kwoty o jaką możesz się ubiegać oraz czas jej spłaty. Kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu mogą wynosić kilkaset tysięcy złotych, a głównym ograniczeniem jest zdolność kredytowa kredytobiorcy. Tego typu zobowiązania bywają spłacane nawet przez 30 lat, dzięki czemu wiele rodzin może pozwolić sobie na zakup nieruchomości.
Jeśli chcesz starać się o kredyt w banku — hipoteczny czy gotówkowy, musisz liczyć się z dużą ilością formalności, które będziesz musiał załatwić. Bank, by udzielić Ci zobowiązania będzie wymagał więcej niż tylko dokument tożsamości, jak w przypadku pożyczek na dowód. Do banku należy dostarczyć również:

  • zaświadczenie o dochodach;
  • wyciąg z konta bankowego za ostatnie trzy miesiące;
  • wniosek, w którym znajdą się informacje o wysokości dochodów oraz formie zatrudnienia.

Jeśli starasz się o kredyt na samochód lub mieszkanie, bank z pewnością zażąda innych potrzebnych do jego udzielania zaświadczeń.
Warto również pamiętać, że banki dokonując analizy zdolności kredytowej, są znacznie bardziej wymagające, w związku z tym, wiele osób nie może skorzystać z ich usług.

Zobacz, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt w banku.

Zalety pożyczek ratalnych, które wyróżniają je od kredytów bankowych

Choć oferta bankowa jest bardzo szeroka, pożyczki ratalne cieszą się coraz większą popularnością. Co przyczynia się do tego, że coraz więcej Polaków korzysta z pożyczek z parabanku?
Przede wszystkim brak zawiłych formalności oraz szybkość decyzji. Wszystkie większe firmy pozabankowe posiadają rozbudowane systemy umożliwiające udzielanie pożyczek ratalnych online. Specjalne programy szyfrujące umożliwiają bezpieczną i szybką weryfikację klienta. Coraz szersza jest również oferta pożyczek bez przelewu weryfikacyjnego. W tym wypadku, do sprawdzenia tożsamości klienta, wykorzystywane są specjalne aplikacje mobilne. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom klienci mogą sięgnąć po wsparcie finansowe, niezależnie gdzie się znajdują, a pieniądze na koncie mają nawet w kilkanaście minut. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy z różnych względów potrzebują szybkiej gotówki.

Sprawdź, jak wygląda wnioskowanie o pożyczkę na raty przez Internet.

Firmy pozabankowe posiadają również ofertę dla osób, które nie posiadają konta bankowego lub nie są tak biegli w obsłudze konta online. Doradcy finansowi pracujący w oddziałach call center firm, pomogą w złożeniu wniosku, zaś pieniądze można odebrać w wybranym oddziale Poczty Polskiej za pośrednictwem czeku Giro. W takiej sytuacji potrzebny jest jedynie telefon komórkowy.

Kolejnym atutem jest fakt, każda firma pozabankowa posiada własne algorytmy analizujące sytuację finansową klienta, które są znacznie mniej restrykcyjne od tych dokonujących oceny scoringowej w banku. Właśnie dzięki temu, bez trudu możesz otrzymać pożyczkę, a pieniądze na koncie będziesz mieć nawet w ciągu 15 minut. Pamiętaj również, że uzyskane środki możesz przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Jeśli chcesz zaciągnąć szybką pożyczkę ratalną – sprawdź, czym jest responsible lending.

Kiedy wybrać kredyt bankowy, a kiedy pożyczkę ratalną

Jak widać, produkty finansowe banków i firm pozabankowych to wzajemnie uzupełniająca się oferta. Kredyty bankowe to głównie oferta dla osób o stabilnej sytuacji finansowej, które potrzebują większych kwot pieniędzy na duże, zaplanowane wydatki i dysponują czasem na załatwienie wszystkich formalności. Są to przede wszystkim różnego rodzaju kredyty celowe, np.:

  • kredyt na zakup samochodu,
  • kredyt hipoteczny na zakup domu lub działki,
  • kredyty gotówkowe na remont czy większe wydatki.

Zazwyczaj kwota takiego zobowiązania jest wysoka i przekracza 15.000 zł.
Pożyczki ratalne, to przede wszystkim pieniądze na nagłe potrzeby, szybkie zakupy i niespodziewane wydatki. To również produkty finansowe dla osób, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą skorzystać z oferty bankowej.

Sprawdź, ofertę pożyczek ratalnych SuperGrosz.pl i wybierz produkt dostosowany do własnych potrzeb!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *