pożyczek ratalnych

Jak zmieniły się zasady przyznawania pożyczek ratalnych w czasach pandemii?

Marta Fila 12:57 Lipiec 16th, 2020

Epidemia COVID-19 wpłynęła na życie nie tylko Polaków, ale całego świata. Podstawowym sposobem ograniczenia transmisji wirusa była izolacja społeczeństwa. Choć dzięki temu łatwiej jest zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa, efektem tych działań jest spowolnienie gospodarcze, które silnie odbija się na instytucjach finansowych. Jak w tym czasie wygląda sytuacja firm pozabankowych, i w jaki sposób zmieniły się zasady przyznawania pożyczek ratalnych? Sprawdź odpowiedź w naszym poradniku.

Jak zmienił się rynek pożyczek pozabankowych w wyniku epidemii COVID-19

W marcu tego roku wprowadzono ograniczanie, mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Rząd zdecydował o zamknięciu instytucji kulturalnych, galerii halowych, kin i innych centrów rozrywek oraz sportu. Zostały zamknięte także granice państwa i niemal całkowicie wstrzymano ruch samolotowy, a cała branża turystyczna również musiała zawiesić swoje działania. Doprowadziło to, do znacznego spowolnienia gospodarczego, w wyniku którego wiele osób straciło pracę, zaś duża część zatrudnionych pracowała zdalnie lub tylko na część etatu. Sytuacja ta odbiła się oczywiście na całym rynku finansowym. Wiele pożyczkobiorców miało problemy ze spłatą swoich zobowiązań, w związku z tym Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, już na początku marca, przedstawił specjalne rekomendacje dla firm pozabankowych. Jeżeli więc zaciągnąłeś pożyczkę przed rozpoczęciem się pandemii i masz teraz problem z jej spłatą z powodu spowolnienia gospodarczego, możesz skorzystać z takiej pomocy jak:

  • zmiana terminu spłaty pożyczki — całkowitej lub częściowej kwoty, po złożeniu odpowiedniego wniosku;
  • szybkie rozpatrzenie złożonego wniosku, bez dodatkowych opłat;
  • możliwość kolejnego odroczenia terminu, jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie się przedłużać.

Dzięki takim rozwiązaniom możesz uniknąć karnych odsetek za opóźnienie spłaty zobowiązania, wynikające z panującej obecnie sytuacji.

Sprawdź, jakie są konsekwencje niespłaconej pożyczki.

Tarcza antykryzysowa – jakie zmiany w firmach pozabankowych

Zgodnie z zaleceniem prezesa UOKiK w ustawie z dnia 31 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a także w wyniku wprowadzenia poprawek do innych ustaw, określono nowe limity kosztów pozaodsetkowych dla kredytów konsumenckich, czyli również pożyczek pozabankowych. W związku z tym, koszta dla chwilówek zaciąganych na 30 dni nie mogą przekroczyć 5% całej kwoty pożyczki, zaś w przypadku zobowiązań równych lub przekraczających 30 dni, np. pożyczki ratalne, nie mogą przekraczać 15% kwoty zobowiązania oraz 6% za każdy rok trwania umowy. Dodatkowo niezależnie od rodzaju zobowiązania i czasu jego spłaty, całkowite koszta pozaodsetkowe nie mogą być wyższe niż 45%.

Sprawdź, co składa się na całkowity koszt pożyczki ratalnej.

Ograniczenia te, choć są korzystne dla pożyczkobiorców, znacznie obniżyły dochody firm pozabankowych i narażą je na utratę rentowności.
Dodatkowo, znaczny spadek zainteresowania pożyczkami pozabankowymi w początkowym okresie pandemii spowodował zawieszenie działalności licznych parabanków. Zaś wielu innych pożyczkodawców musiało zmodernizować swoje działania.

Jak zmieniły się zasady przyznawania pożyczek ratalnych

Firmy pozabankowe, by sprostać nowej sytuacji na rynku finansowym, wprowadziły nowe zasady udzielania chwilówek i pożyczek ratalnych. Dlatego, jeśli chcesz się starać o któryś z produktów finansowych, warto zapoznać się z nowymi warunkami.

1. Dokładniejsza analiza zdolności kredytowej

Obecna sytuacja na rynku pracy spowodowała, że firmy pozabankowe, przed udzielaniem pożyczki, muszą znacznie dokładnej przyjrzeć się finansom pożyczkobiorcy. Osoby zatrudnione w branżach, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, np. turystycznej, restauracyjnej, usługach kosmetycznych, muszą zazwyczaj dostarczyć zaświadczenie potwierdzające osiągane dochody. Znacznie dokładniej analizowana jest również zdolność kredytowa i historia kredytowa w BIK i KRD. Dotyczy to szczególnie osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka niewypłacalności klientów i obciążania parabanku kosztami windykacyjnymi. Jak dokładnie wygląda analiza możliwości finansowych klienta, zależy jednak od wewnętrznej polityki każdej firmy.

Zobacz, jak sprawdzić i obliczyć swoją zdolność kredytową.

2. Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania powyżej 30 dni

Ograniczenie kosztów pozaodsetkowych zmusiło wiele firm pozabankowych do wprowadzenia zmian w ofercie. Wiele parabanków znacznie zredukowało ofertę chwilówek do 30 dni. Zwiększyła się zaś ilość firm, które proponują swoim klientom pożyczki ratalne. Minimalny czas spłaty takiego zobowiązania wynosi 2 miesiące, zaś maksymalnie, możesz spłacać swoje zobowiązanie nawet 50 miesięcy. Kwota pożyczki może wynosić zaś od 500 do 20000 zł.

Sprawdź ofertę pożyczek ratalnych SuperGrosz.pl.

3. Pożyczki ratalne online

Z pewnością, produkty finansowe dostępne online cieszą się obecnie znacznie większą popularnością. Firmy udzielające pożyczek w modelu domowym, czyli z dojazdem do klienta, musiały zawiesić swoją działalność lub zmienić kierunek swoich działań. Oczywiście, trzeba pamiętać, że wiele parabanków posiada znacznie bogatszą ofertę produktów finansowych dostępnych online niż większość banków. Dzięki temu, że wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu przez Internet, a pieniądze mieć szybko na koncie, to pomimo krótkiego zastoju na rynku pożyczkowym, klienci znów chętnie sięgają po takie rozwiązania finansowe.

Zobacz, jak wygląda wnioskowanie o pożyczkę na raty przez Internet.

Powoli są wprowadzane kolejne etapy rozmrażania gospodarki, a ludzie zaczynają wracać do normalnego życia. Jednak efekty spowolnienia gospodarczego będą odczuwalne jeszcze przez jakiś czas. Sprawdź więc, czy warto skorzystać z pożyczki ratalnej, kiedy szaleje koronawirus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *