Pożyczka ratalna online – czy jest bezpieczna?

Marta Fila 13:58 Luty 17th, 2020

Wiele osób obawia się zaciągania finansowych zobowiązań w firmach pożyczkowych. Strach spowodowany jest wieloma czynnikami np. obawą, że trafi się na nieuczciwy parabank oferujący tylko pozornie korzystne warunki. Zła prasa pożyczek ratalnych online straszy również wysokimi kosztami, o wiele wyższymi niż tradycyjne kredyty bankowe. Jednak jak pokazuje rzeczywistość bezpiecznie pieniądze można pożyczać nie tylko w bankach. Aby pożyczka przez Internet nie stanowił zagrożenia, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Jakie one są?

Dlaczego warto zaciągnąć pożyczkę ratalną online?

Zaciąganie zobowiązań finansowych w Polsce nadal wielu osobom kojarzy się negatywnie i wiele osób zastanawia się, czy bezpieczna pożyczka w ogóle istnieje. Okazuje się, że tak. Przekonuje się o tym coraz więcej osób, które zdecydowały się na pożyczkę ratalną przez Internet. Są one przykładem, że bezpiecznie pożyczać można nie tylko od banku, ale także i od firmy pożyczkowej. Co więcej, współpraca z firmami pozabankowymi może się okazać o wiele atrakcyjniejsza niż z bankiem. Klienci parabanków doceniają przede wszystkim szybkość uzyskania pożyczki, ograniczenie formalności do minimum, ekspresową wypłatę pieniędzy, wygodę w spłacie długu. By otrzymać pożyczkę długoterminową online nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o zatrudnieniu czy zarobkach. Wniosek składa się przez Internet zaledwie w parę minut. Do jego wypełnienia potrzebny jest tylko dokument tożsamości (najlepiej dowód osobisty) oraz numer telefonu. Wypełniony wniosek wysyła się do parabanku jednym kliknięciem myszy – kolejnym etapem jest już weryfikacja pożyczkobiorcy.

Weryfikacja pożyczkobiorcy

Weryfikacja tożsamości to obowiązkowy etap udzielania pożyczki ratalnej online. Ma ona na celu sprawdzić, czy dane podane we wniosku są prawdziwe i czy składająca go osoba nie podszywa się pod kogoś innego. W firmie pożyczkowej SuperGrosz.pl możliwe są dwa sposoby weryfikacji, w tym jeden całkowicie offline.

Pierwszą możliwością jest potwierdzenie tożsamości przez system Konto X. Polega to na udostępnieniu danych podczas logowania do platformy internetowej bankowości. Metoda ta oparta jest na zaawansowanym narzędziu szyfrującym SSL, która umożliwia natychmiastowe sprawdzenie danych.

Druga metoda to tzw. czeki GIRO. Pozwala ona na weryfikację tożsamości osób, które nie posiadają osobistego konta bankowego. Sprawdzenie danych polega na okazaniu dowodu osobistego oraz smsa z kodem w urzędzie pocztowym w momencie odbioru gotówki. Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego są wygodnym sposobem również dla osób, które z różnych względów nie chcą otrzymać pożyczonej kwoty na osobisty rachunek bankowy.

W naszym artykule Pożyczka przez Internet bez weryfikacji konta bankowe, znajduje się więcej informacji na ten temat.

Warto pamiętać, że pożyczki długoterminowe online wymagają także sprawdzenia historii kredytowej pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej. Dzięki temu firma pożyczkowa zyskuje pewność, że Klient będzie miał możliwość spłaty zadłużenia. Warto więc sprawdzić, czy pożyczki online są dla każdego.

Jak zaciągnąć bezpieczną pożyczkę przez Internet?

Pożyczki przez Internet nie należy się obawiać. Firmy, które je oferują są zobowiązane przez prawo do oferowania Klientom pożyczek na uczciwych zasadach. Prawo określa m.in. wysokość odsetek i kosztów pozaodsetkowych długu. Chcąc więc zaciągnąć bezpieczną pożyczkę ratalną online, należy sprawdzić czy oferta parabanku jest zgodna z ustalonymi limitami. Musi być ona również jasna i czytelna, a informacje zawarte na stronie zgodne z prawdą. Opisy produktów finansowych powinny być tak sformułowane, aby potencjalny klient (nawet będąc laikiem finansowym) bez problemu mógł zrozumieć zasady przyznawania pożyczki. Istotne dla pożyczkobiorcy informacje to: warunki przyznania pożyczki (m.in. stawiane wymagania), maksymalna wysokość zobowiązania, okres spłaty, koszty zaciągnięcia długu.

Bezpieczną pożyczkę uzyska się również sprawdzając:

1. opinię o parabanku, z którym chce się rozpocząć współpracę
2. czy parabank znajduje się na liście firm pożyczkowych, którą prowadzi KNF
3. czy pożyczka ratalna online zostaje udzielona z obowiązującym prawem
4. procedura składania wniosku, przekazywania pieniędzy i zbierania danych osobowych jest odpowiednio chroniona

Zaciągając bezpieczną pożyczkę ratalną, warto również wiedzieć, czym jest responsible lending.

Wygodna spłata pożyczek ratalnych online

Bezpieczna pożyczka to również ta, oferująca atrakcyjne warunki spłaty. Najlepiej, kiedy nie stanowią one dużego obciążenia dla domowego budżetu. Takie warunki spełniają pożyczki długoterminowe online. Ich spłata rozkładana jest na raty płacone co miesiąc. Wysokość rat jest określona w umowie podpisanej z parabankiem. Zazwyczaj pożyczki ratalne rozkładane są aż na 48 rat, dzięki temu nawet pożyczając znaczną kwotę można ją bez problemu spłacić. Dodatkowo firma pożyczkowa SuperGrosz.pl umożliwia wcześniejszą spłatę pożyczki. W takim przypadku kwota do oddania jest pomniejszona o koszty (odsetki i część prowizji), które trzeba by było ponieść w przypadku spłat zgodnie z harmonogramem.

Pożyczka ratalna online to wygodna opcja dla każdego, kto potrzebuje gotówki bez zbędnych formalności. Zalet pożyczek przez Internet nie brakuje. Tą najważniejszą jest jednak bezpieczeństwo. Sprawdzając dokładnie firmę pożyczkową oraz koszty zobowiązania finansowego ma się pewność, że nie wpadnie się w spiralę długu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *